کد خبر: 9551

خبرنگار و تحلیلگر برجسته آمریکایی با اشاره به راهبرد اوباما درباره تسلیح معارضان میانه‌رو سوری گفت که هیچ میانه‌رویی در سوریه وجود ندارد و عربستان منشأ تسلیحاتی است که در اختیار گروههای شورشی قرار می‌گیرد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «وین مدسن» خبرنگار مقیم واشنگتن، مولف و کارشناس مباحث مربوط به سرویس‌های جاسوسی و امور بین‌الملل است که در سال ۲۰۰۳ اعلام می‌کند، اطلاعاتی پیدا کرده است که نشان می‌دهد دولت عربستان سعودی و دولت ایالات متحده در حملات ۱۱ سپتامبر دست داشته‌اند. او خبرنگاری مبارز است که در مقاله‌ای که در سال ۲۰۰۸ به چاپ رساند، اعلام کرد که تحت تعقیب کیفری قرار گرفتن فرماندار نیویورک تا حدی مربوط به سرویس اطلاعاتی موساد است.

وی به دلیل انتشار اخبار حساس در مباحث گوناگون ذکر شده و نیز خروج اطلاعات طبقه‌بندی شده ناسا، نقش اسرائیل در حملات ۱۱ سپتامبر، طالبان در پاکستان، ویروس آنفولانزای خوکی و... شهرت خاصی یافته است.

مدسن که برای حضور در کنفرانس «افق نو» به تهران سفر کرده بود، مصاحبه‌ای را با خبرگزاری فارس در ارتباط با راهبرد اوباما در قبال تکفیری‌های داعش و همچنین برنامه هسته‌ای ایران صورت داد.

آقای مدسن در ابتدای این نشست در مورد سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا در خاورمیانه، و شکل‌گیری داعش در منطقه صحبت کرد و گفت: «باید بگویم که سیاست اوباما، مبتنی بر «اصل مسئولیت حمایت» (R۲P) (مسئولیت حفاظت از جمعیت خودی به هر نحو ممکن) است که «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه قبلی آمریکا و «سوزان رایس» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل، آن را ابداع کرده و گسترش دادند. این سیاست زاییده تفکر نئومحافظه کاران است و یک سیاست مداخله جویانه در ذیل «پروژه قرن جدید آمریکا» (PNAC) است. ژنرال «وسلی کلارک» پس از یازده سپتامبر از ۷ کشور که مخالف سیاست‌های آمریکا بودند، به عنوان کشورهای یاغی یاد کرد. این کشورها شامل ایران، سوریه، لیبی، عراق، سومالی، یمن و کره شمالی می‌شدند.

اما درباره منشأ گروه داعش باید بگویم که به دنبال اعمال سیاست‌های مداخله‌جویانه آمریکا در لیبی و حمایت از شورشیان از سوی عربستان و قطر که منجر به سقوط قذافی و در نهایت مرگ وی شد، شورشیان کنترل انبارهای تسلیحات در این کشور را به دست گرفتند و این تسلیحات را به سوریه منتقل کردند تا در نبرد علیه «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه به کار گرفته شود.»

عربستان به کمک اسرائیل و آمریکا داعش را به وجود آورد

وی همچنین در رابطه با نقش برخی پایتخت‌ها در رشد گروه‌های تروریستی، گفت: «طی چندین مصاحبه اعلام کرده‌ام که هیچ گروه میانه‌رویی در سوریه وجود ندارد. منشأ تسلیحاتی که در اختیار گروه‌های شورشی است، عربستان سعودی است که تماما توسط «شاهزاده بندر» مشاور امنیت ملی پادشاه عربستان تأمین می‌شود. آنگونه که قذافی می‌گفت، القاعده با وی در جنگ بود. القاعده در آن زمان در شرق لیبی بود که به سوریه نقل مکان کرد. اکنون القاعده با نامی دیگر در عراق و سوریه تحت عنوان «جبهه النصره» و «داعش» می‌جنگند.

رشد سریع القاعده در عراق که به رهبری «الزرقاوی» اتفاق افتاد، تردیدهایی جدی در مورد وجود خارجی وی ایجاد کرد. چرا که برخی باور دارند، الزرقاوی اصلا وجود خارجی نداشته است و توسط نیروهای خارجی ایجاد شده است.

در میان نیروهای القاعده فردی با نام «البغدادی» وجود داشت که نفر دوم القاعده در عراق بود و هم اکنون این «البغدادی» که خود را خلیفه داعش معرفی کرده، البغدادی شماره دو است که توسط عربستان سعودی تغذیه مالی می‌شود. آنها به کمک اسرائیل وی را بوجود آورده و به قدرت رساندند. ما در آمریکا داعش را بوجود آوردیم.»

موساد همواره به دنبال بسط نفوذ اسرائیل از نیل تا فرات است

وی افزود: «موساد همواره به دنبال سیاست حذف بوده که توسط نتانیاهو مهندسی شده است. این سیاست توسط «ریچارد پرل» در سال ۱۹۹۶ ارائه و معرفی شد. این سیاست در صدد بسط نفوذ اسرائیل از نیل تا فرات است که حتی این امر در پرچم اسرائیل نیز تبلور یافته است. با علم به نیات صهیونیست ها می توان فهمید، خطوط آبی رنگ در این پرچم بیانگر همان نیل و فرات هستند.

با به کارگیری این سیاست، آنها به دنبال ایجاد اسرائیل بزرگ، شامل شمال عراق، سوریه، اردن و بخشی از عربستان و اراضی اشغالی هستند. و همانطور که می بینیم اسرائیل در حال حاضر کنترل برخی از متحدانش و نیز کردستان عراق را در دست دارد. بارزانی در کردستان عراق به طور ویژه روابط بسیار نزدیکی با اسرائیل دارد. پدر بارزانی نیز روابط نزدیکی با اسرائیل داشت و حتی برای گرفتن آموزش هایی به اسرائیل می رفت. آنها کمک های مالی برای وی فراهم کردند تا قادر باشد علیه سنی ها و شیعه ها در عراق بجنگد.

این سیاست حذف، سیاست و خط مشی‌ای بود که اوباما نیز ادامه داده. «جان مک کین» نیز در همین راستا به سوریه رفت. وی علاقه زیادی به تکرار این جمله دارد که «من میانه‌روها را می‌شناسم»، اما میانه‌روهایی که می‌شناسد، تعدادی از افسران بلندپایه ارتش سوریه هستند که به اسد پشت کرده‌اند و هم اکنون نیز در هتل‌های ۵ ستاره در استانبول زندگی می‌کنند. آنها مدعی هستند که ارتش را از محل اقامتشان در این هتل ها کنترل می‌کنند و تنها سلاح آنها نیز کامپیوتر لپ تاپ و اتصال به اینترنت است. اما حقیقت چیز دیگری است. آنها ارتشی ندارند. آنها بازیچه‌ای در دست قطری‌ها و سعودی‌ها هستند. ارتش واقعی آنها نیروهای تکفیری‌اند. حتی طی ملاقات روحانیون مذهبی مسیحی و قبطی‌ها با اوباما در کاخ سفید، آنها به وی اعلام کردند که نیروی میانه‌رویی در سوریه وجود ندارد و مسیحی‌ها، شیعیان، سنی‌ها و علوی‌ها همگی از این جنایات در رنجند، همه حتی کردها نیز رنج می‌برند. تنها کسانی که در سوریه می‌جنگند، افراط‌گرایان تکفیری هستند.

مشکل اوباما در چگونگی برخورد با داعش اختلاف نظراتی بود که با وزارت خارجه داشت، و گرنه در پنتاگون همه آماده آغاز حملات هوایی علیه داعش در سوریه همانند عراق بودند. حتی ژنرال (ماریتن) دمپسی (رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا) نیز بر این باور بود که نه تنها باید برای آغاز حملات با سوریه هماهنگی‌های لازم را صورت داد، بلکه باید با ایران نیز هماهنگ بود.»

شرمن جزئیات مذاکرات را در اختیار نتانیاهو قرار می‌دهد

آقای مدسن در بخش دیگری از این مصاحبه در مورد مذاکرات هسته‌ای صحبت کرد و با اشاره به تائید نبود هیچ فعالیتی در زمینه تسلیحات هسته‌ای از سوی جامعه اطلاعاتی آمریکا، گفت: «فراموش نکنید که «وندی شرمن» که به عنوان مذاکره کننده آمریکایی در مذاکرات با ایران حاضر می‌شود در مراکزی چون بنیاد سوروس تعلیم و تربیت یافته و تمام مسائلی که در مذاکرات مطرح می‌شود را بدون کم و کاست در اسرع وقت در اختیار «بنیامین نتانیاهو» در تل‌آویو قرار می‌دهد.

در مقابل اسرائیل نه تنها عضو سازمان ان‌پی‌تی نیست بلکه در حال اشاعه تسلیحات هسته‌ای نه تنها در آفریقای جنوبی، بلکه در تایوان، کره جنوبی و ژاپن است و اخیرا نیز مذاکراتی را با اوکراین آغاز کرده تا این کشور را نیز به یک قدرت هسته‌ای در مقابل روسیه تبدیل کند.»

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری