رئیس‌جمهور آمریکا یک زن ایرانی را بعنوان نامزد سفارت کشورش در سوئد معرفی کرد که در صورت تأیید سنای سوئد، بعوان سفیر واشنگتن در استکهلم‌ فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در اقدامی «آزیتا راجی» زن ایرانی-آمریکایی را نامزد سفارت آمریکا در سوئد کرد.

صدای آمریکا گزارش کرد که راجی نخستین زنی است که آمریکا بعنوان سفیر خود به استکهلم اعزام می‌کند؛ البته راجی برای تأیید نهایی به رأی سنای سوئد نیاز دارد و دستکم ۶ ماه پس از آن می تواند کار خود را بعنوان سفیر واشنگتن در سوئد آغاز کند.

کاخ سفید ضمن اعلام این خبر نوشت که این زن ایرانی، متخصص امور راهبردی و بازرگانی است و تجربه بین‌المللی و اجرایی در امور مالی و بازار جهانی دارد. وی در ایران به دنیا آمده است و چندین سال از زندگی خود را در این کشور گذرانده است و یکی از دلایل آنکه بعنوان سفیر آمریکا در سوئد معرفی شده است این است که از مهم‌ترین فعالان کمپین انتخاباتی اوباما در سال ۲۰۱۲ بود که صدها هزار دلار برایش جمع‌آوری کرد.

راجی مدرک کارشناسی خود را در معماری و زبان فرانسه از کالج «بارنارد» دانشگاه کلمبیا و از دانشکده اقتصاد همان دانشگاه، مدرک کارشناسی ارشد خود را در زمینه امور مالی گرفته است.

کاخ سفید گزارش کرد که راجی تحصیلات متوسطه خود را در سوییس انجام داده و در ۱۷ سالگی به آمریکا عزیمت کرده است. از دیگر ویژگی‌های وی این است که به چند زبان از جمله فارسی و فرانسه تسلط کامل دارد و هم‌اکنون در شمال کالیفرنیا زندگی می‌کند.

قرار است، راجی، جایگزین «مارک برژینسکی»، دیپلمات لهستانی‌تبار، فرزند «زبیگنیو برژینسکی» مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا، شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری