کد خبر: 9417

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال درباره چالش های به وجود آمده بین صدا و سیما و فدراسیون بر سر حق پخش تلویزیونی مسابقات لیگ برتر گفت: سال هاست که صداوسیما در موج سیاسی گیر کرده و حق فوتبال را نداده است.

به گزارش قم خبر ، سید محمد کاظم اولیایی در گفت و گو با ایسنا، با اعلام این مطلب افزود: زمانی که آقای صفایی فراهانی رئیس فدراسیون فوتبال بودند، طرحی در زمینه پرداخت حق پخش تلویزیونی بازیهای فوتبال از سوی صداوسیما به فدراسیون تقدیم مجلس ششم شورای اسلامی شد، ولی مرحوم کردان معاون اداری، مالی وقت سازمان صدا و سیما با این ادعا که جناح چپ می خواهد از اعتبارات فوتبال به نفع تبلیغات سیاسی خودش استفاده کند بحث را سیاسی کردند.

وی ادامه داد: بنابراین شورای نگهبان با اطلاعات غلطی که به آن داده شد طرح را رد کرد و بحث به مجمع تشخیص مصلحت نظام کشیده شد.

اولیایی در این رابطه افزود: در آن زمان از سوی صدا و سیما مبلغی به مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس داده شد و آنها هم طی نامه ای به مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کردند که از گرفتن حق پخش تلویزیونی منصرف شده اند. لذا با اشتباه مدیران وقت دو باشگاه بزرگ استقلال و پرسپولیس این طرح تصویب نشد.

وی با تاکید بر اینکه حق پخش اولویت اصلی برای حرکت باشگاه ها به سمت خصوصی سازی و درآمد زایی است، گفت: احصا درآمدهای فوتبال به طور عمده از طریق حق پخش تلویزیونی صورت می گیرد، به طوری که باشگاه های سطح اول فوتبال دنیا ۶۰ درصد از درآمدهای خود را از طریق حق پخش به دست می آورند و مسائل دیگر مانند بلیط فروشی تنها حدود ۵ در صد هزینه های آنها را پوشش می دهد.

مدیر عامل سابق باشگاه پاس همدان گفت: اگر روند قانونی که فدراسیون در سالهای گذشته پیشنهاد کرد به درستی طی می شد و مجلس اعتباری را به صدا و سیما اختصاص می داد و این اعتبار به فدراسیون و باشگاهها می‌رسید، مشکلات کنونی را نداشتیم.

اولیایی با حمایت از اقدام فدراسیون مبنی بر جلوگیری از پوشش تلویزیونی مسابقات لیگ برتر، با تاکید بر اینکه حق پخش، حق فدراسیون است خاطر نشان کرد: هزینه باشگاه ها به طور متوسط سالانه ۱۵ میلیارد تومان است، در حالی که انتظار داریم با درآمدهای ۲ تا ۳ میلیاردی خود را اداره کنند.

وی همچنین در واکنش به احتمال فروش حق پخش بازیها به شبکه های خارجی، این راهکار را غیر اصولی عنوان کرد و گفت: این یک بحث کاملا ملی است. اینکه ما حق پخش را به خارجی ها بفروشیم و بعد آن را از آنها بخریم کاری غیر اصولی است. ضمن اینکه خارجی ها عقل خود را گم نکرده اند که حق پخش بازیهای ما را با این شرایطی که فوتبال ما دارد بخرند.

مدیر عامل سابق باشگاه استقلال مشکلات فوتبال را زخمی کهنه دانست و اظهار کرد: تا کی باید شاهد بلاتکلیفی در فوتبال باشیم و هجمه های مختلف را از سوی مجلس و سایر نهادها تحمل کنیم. در حالی که دنیا دارد از این ورزش پر طرفدار برای نشاط بخشی و پویایی بخشی به جوامع استفاده می‌کند، ما سیر قهقرایی را در فوتبال طی می کنیم.

وی با بیان اینکه فوتبال ما مثل بچه سر راهی شده است که کسی به دادش نمی رسد، ساختار اداره فوتبال را اشتباه و غیر اصولی دانست و ادامه داد: مشکلات فوتبال را به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس می بریم تا فسادهای این ورزش بررسی شود ولی تا زمانی که مدیرانی ضعیف را در ارکان مختلف فوتبال انتخاب می کنیم و هیچکس پاسخگوی عملکرد ضعیفشان نیست فساد همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

اولیایی در این باره افزود: وزارت ورزش به عنوان بالاترین رکن ورزش باید پیگیر مشکلات فوتبال باشد. زمانی که بالاترین رکن ورزش اجازه فعالیت به باشگاه ها می دهد باید ساختاری را تعیین کند تا آنها بتوانند درآمدزایی کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری