حوثی ها که در جریان انقلاب مردم یمن در سال ۲۰۱۱ میلادی نقش موثری ایفا کردند بار دیگر مورد بی مهری جریان های سیاسی یمن قرار گرفتند.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، جدا سازی حوثی های یمن از پیکره اجتماعی این کشور به اعتبار گرایش آنان به تشیع، نارضایتی بخش وسیعی از طیف زیدی ها شد .

زیدی ها انتظار داشتند که با سرنگونی رژیم علی عبدالله صالح همه اقشار یمن از جمله حوثی ها در ساختار سیاسی نظام جدید مشارکت داشته باشند.

اما عربستان از رهگذر دخالت در مسائل داخلی یمن تلاش کرد تا بار دیگر حوثی ها را به کلی منزوی و به حاشیه براند.

به همین دلیل حوثی ها با یک جریان سازی وسیع رسانه ای روبرو شدند و اتهام زنی ها علیه این قشر مستضعف جامعه یمن به شدت آغاز شد.

رسانه های گسترده عربستان حوثی ها را وابسته به ایران تلقی می کنند و تمام تحرکات و مطالبات مشروع آنان را یک توطئه سازمان یافته علیه امنیت ملی یمن وکشورهای عرب منطقه قلمداد می کنند.

این در حالی است که حوثی ها اگر چه به مذهب تشیع گرایش دارند، اما مطالبات آنان در چارچوب یک حرکت خود جوش ملی و به طور مستقل قابل تعریف است.

همزمان با افزایش تظاهرات مردمی در یمن که منجر به تشکیل دولت جدیدی به ریاست خالد بحاح شد، عربستان ، قبایل استان های حضرموت، مارب ،عدن ، تعز، اب و صعده را برای مقابله با حوثی ها مسلح کرد.

رهبران قبایل الدواسر، بني حرب ، بني معقل ،بنی عمرو ،العنز، کهلان و ارحب با دریافت سلاح و کمک مالی از عربستان سعودی تلاش دارند تا یک جبهه قدرتمندی را علیه حوثی ها ایجاد کنند.

همچنین رژیم ال سعود از رهگذر مسلح کردن القاعده و رو در رو قراردادن این گروه تروریستی در برابر حوثی ها یک جنگ نا برابر را به حوثی ها تحمیل کند.

عملیات انتحاری اخیر عناصر القاعده علیه حوثی ها که منجر به شهادت جمعی از انصار الله شد با اشاره عربستان سعودی و همراهی آمریکا صورت گرفته است.

از سوی دیگر جنبش جدایی طلب منطقه جنوب یمن که به "الحراک الجنوبی" معروف است به دلیل این که عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن، آنان را از ساختار قدرت بر کنار کرده، با حوثی ها احساس همدردی می کنند.

این مجموعه ها که تا قبل از ادغام دو یمن در سال ۱۹۹۰ تحت حاکمیت یمن جنوبی قرار داشتند خواهان جدایی مجدد یمن جنوبی از شمالی شده اند.

از اتفاقات نادری که در یمن روی داده این است که عربستان سعودی در تشدید فضای امنیتی یمن نقشی کاملا تخریبی ایفا می کند و تلاش دارد تا یمن را بار دیگر به دو بخش شمالی و جنوبی تجزیه کند.

تجزیه یمن سبب خواهد شد تا عربستان به آسانی بتواند بر منطقه باب المندب که در نزدیکی عدن پایتخت سابق یمن جنوبی قرار دارد، مسلط شود.

با وجود این فضا سازی ها و جریان سازی رسانه های سعودی،حوثی ها با هوشمندی درصدد اجرایی کردن مطالبات مردم یمن هستند .

عبدالملک الحوثی رهبر سیاسی انصار الله "جناح سیاسی" حوثی ها و فرزند سوم مرحوم شیخ بدرالدین الحوثی رهبر معنوی حوثی ها تا کنون تلاش کرده تا از ایجاد تقابل میان حوثی ها و سایر قبایل یمن جلوگیری کند.

سخنرانی عبدالملک الحوثی که از شبکه تلویزیونی "المسیره "یمن وابسته به حوثی ها پخش می شود در خنثی کردن توطئه عربستان سعودی و رهبران قبایل وابسته به این رژیم کاملا موثر بوده است.

آمریکا و برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نیز در جریان سازی علیه حوثی ها نقش دارند، زیرا این کشورها حوثی ها را امتدادی از نفوذ ایران در یمن تلقی می کنند.

لذا اوضاع یمن تا زمانی که حوثی ها به مطالبات واقعی خود دست پیدا نکنند، همچنان نا آرام خواهد بود و این امکان وجود دارد که عربستان سعودی در آینده یک جنگ داخلی جدیدی را علیه ملت یمن تحمیل کند.

در چنین شرایطی جنبش جنوب یمن احتمال دارد این بخش را از پیکره این کشور جدا کند که در این صورت تجزیه یمن به تقابل طولانی مدت شمال و جنوب یمن منجر خواهد شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری