کد خبر: 9371

وزیر بهداشت از تحقق بسته بهداشت دهان و دندان برای آحاد جامعه در سال ۹۴ خبر داد و گفت: در حوزه درمان نیز باید تمام خدمات را برای سنین زیر ۱۸ سال رایگان کنیم و این کار نیاز به همراهی بیمه‌ها دارد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در سومین جلسه شورای سلامت دهان و دندان اظهار داشت: با توجه به اهمیت بهداشت دهان و دندان، باید به سمتی برویم که در حوزه، آموزش، پژوهش، درمان و پیشگیری، سازمان مستقلی برای بیماری‌های دهان و دندان ایجاد کنیم.

هاشمی تاکید کرد: در حوزه اعتبارات سلامت دهان و دندان اگر بخواهیم حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی را داشته باشیم، باید این حوزه را در قالب یک طرح جامع و در راستای طرح تحول سلامت تقویت کنیم.

وی با اشاره به اینکه سلامت دهان و دندان می‌تواند یکی از حلقه‌های طرح تحول سلامت باشد، عنوان کرد: ضروریست سال آینده بخش عمده تمرکز بر روی بخش سلامت دهان و دندان باشد و اعتبارات بیشتری را در این حوزه جذب کنیم تا بتوانیم اکثر خدمات حوزه بیماری‌های دهان و دندان را تحت پوشش بیمه ببریم.

هاشمی همچنین تاکید کرد: از همین الان باید به فکر فراهم کردن زیرساخت‌ها برای ایجاد یک سازمان مستقل مدیریت سلامت دهان و دندان باشیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه سال آینده بسته بهداشت دهان و دندان برای آحاد مردم جامعه، در قالب طرح تحول سلامت، آماده اجرا خواهد بود، عنوان کرد: فرصت ما برای تقویت این حوزه کم است و ساختار قبلی وزارت بهداشت که شامل دبیرخانه سلامت دهان و دندان بود، نمی‌تواند انتظارات ما را در حوزه سلامت دهان و دندان به طور کامل برآورده کند.

وی تاکید کرد: از این رو نگاه شورای سلامت دهان و دندان باید به گونه ای باشد که از دل آن یک سازمان مستقل مدیریت سلامت دهان و دندان همراه با سیاست گذاری‌ها و نظارت‌های مستمر ایجاد شود.

هاشمی با اشاره به اینکه در این راستا می‌توان از کشورهای موفق الگوبرداری کرد، توضیح داد: کشورهایی مثل ترکیه و فنلاند در زمینه تقویت حوزه سلامت دهان و دندان بسیار موفق بوده‌اند.

وزیر بهداشت همچنین گفت: علاوه بر این که تلاشمان باید به سمت تقویت حوزه پیشگیری بیماری‌های دهان و دندان باشد، در حوزه درمان نیز باید تمام خدمات را برای سنین زیر ۱۸ سال رایگان کنیم و این کار نیاز به همراهی بیمه ها دارد.

وی با بیان اینکه این اقدام خود مقدمه ای برای پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان است، افزود: متاسفانه فرهنگ مردم کشور ما به‌خصوص در روستاها و حاشیه شهرها به گونه‌ای است که کمتر بهداشت عمومی دهان و دندان را رعایت می‌کنند از این رو برنامه‌های درمان نیز باید از سنین اولیه شروع شود تا از نظر اقتصادی این حوزه کمتر آسیب ببیند.

هاشمی با تاکید بر ضرورت افزایش بهره‌وری بخش دندان پزشکی مراکز بهداشتی کشور، اذعان کرد: برای این بخش باید اعتباراتی در قالب شبکه پیش بینی شود. ضمن اینکه برنامه‌های فلوراید تراپی، توزیع فیشور سیلنت، مسواک و خمیردندان باید به صورت پایلوت در هر استانی اجرا و بعد کشوری شود.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه خدمات‌مان در حوزه پیشگیری باید استمرار داشته باشد، خاطرنشان کرد: این بخش سخت ترین کار ما است و نیاز به فرهنگ سازی و ایجاد جریان دارد و باید به گونه ای عمل کنیم که منابع هدر نرود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری