کد خبر: 9263

سردبیر اسبق روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» که با افشای رسوایی «واترگیت» پرده از برنامه‌های جاسوسی گسترده «اف‌بی‌آی» برداشت و در نهایت موجب برکناری رئیس‌جمهور آمریکا شد، در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «بنجامین برادلی» که در بین سالهای ۱۹۶۸ تا ۱۹۹۱ بعنوان سردبیر روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» فعالیت می‌کرد و با افشای رسوای «واترگیت» موفق شد این روزنامه آمریکایی را به یکی از مهم‌ترین پایگاههای اطلاع‌رسانی مردم آمریکا ارتقا دهد، در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

رسوایی واترگیت نقطه عطف کسب اعتبار روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در افکار عمومی مردم این کشور بود زیرا این افشاگری برای نخستین‌بار منجر به کناره‌گیری یک رئیس‌جمهور آمریکا شد.

رسوایی واترگِیت به وقایعی اطلاق می‌شود که در بین سالهای ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۵ ۱۹۷۵ در هتلی به همین نام در واشنگتن اتفاق افتاد که منجر به استیضاح و سپس کناره‌گیری «ریچارد نیکسون» رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا شد.

در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا تعدادی از مأموران «اف‌بی‌آی» وارد ساختمان هتل واترگیت، محل استقرار ستاد انتخاباتی حزب دموکرات آمریکا شدند و دستگاه‌های شنود کار گذاشتند و سپس اسناد و مدارکی را برای اهداف مختلف به سرقت بردند. این اقدام غیر قانونی با پیدا شدن یک نوار چسب توسط یک مأمور حراست هتل بطور تصادفی لو رفت و روزنامه واشنگتن پست ازطریق دو نفر از روزنامه‌نگاران خود آن را به اطلاع افکار عمومی رساند.

بعدها مشخص شد که چنین اقداماتی قبلاً مکرراً انجام گرفته بوده‌است و تحقیقات بعدی نشان داد که عمق این‌گونه فعالیت‌های جاسوسی بسیار گسترده بوده ‌است.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری