کد خبر: 9200

عادل آذر گفت: رئیس مرکز آمار ایران نمی‌تواند وارد مناظره شود، زیرا ما سوگند حرفه‌ای خورده‌ایم که استقلال حرفه‌ای و بی‌طرفی را حفظ کنیم و اگر وارد سؤال و جواب و مناظره شویم، بدون تردید دستمان پر است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران صبح امروز در همایش بزرگداشت روز آمار و برنامه‌ریزی که در سالن همایش‌های غدیر وزارت کشور برگزار شد، ضمن خیرمقدم به مسئولین و حاضرین در این همایش گفت: اگر امروز مرکز آمار ایران شاکله‌ای دارد به واسطه وجود دانش، تخصص، بینش و شرافت حرفه‌ای پرسنل آن است و این شاکله ناشی از تدبیر مدیران پیشین و افرادی است که پنجاه سال در این مرکز خدمت کردند و ما قدردان آنها هستیم.

وی افزود: این روزها در حال و هوای سرشماری کشاورزی می‌باشیم و نیمی از سرشماری را پشت سر گذاشته و تا ۱۸ آبان، سرشماری به پایان می‌رسد و تمام فکر و ذهن ما در این مرکز جمع‌آوری داده‌های ناب و با صحت کامل است.

رئیس مرکز ایران بیان داشت: ۱۲ هزار نفر مأمور آمارگیری و کارشناس درگیر سرشماری کشاورزی هستند و قرار است فعالیت ۴.۵ میلیون بهره‌بردار کشاورزی احصاء شود.

آذر با بیان اینکه انجام سرشماری کشاورزی دو سال مقدمات را طی کرده، اظهار داشت: رسالت مرکز آمار ایران، جمع‌آوری داد‌ه‌های ناب و اصیل برای دراختیار گذاشتن تصمیم‌گیران در کشور است.

وی تصریح کرد: در سرشماری عمومی کشاورزی، به واسطه روش جمع‌آوری اطلاعات، یک نقطه عطفی در نظام آمارگیری ایران داشتیم و کار مرکز آمار ایران جزء کارهای پیشتاز در دنیا است که فقط چندین کشور دنیا به این گونه عمل می‌کنند.

رئیس مرکز آمار ایران بیان داشت: امروز نظام سرشماری که در مرکز آمار استقرار یافته، به واسطه شبکه آمار ایران و مجهز به بهترین تکنولوژی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که تمامی این تکنولوژی‌ها حاصل کار فنی کارمندان مرکز آمار ایران و دانش آنها است.

وی افزود: امروز در سرشماری به راحتی می‌توانیم چک کنیم که مأمور سرشماری به کجا و به چه نقطه‌ای از کشور مراجعه کرده و چند نفر یا چند خانوار را سرشماری کرده، چه اطلاعاتی جمع‌آوری کرده و چه جاهایی اشتباه داشته و چرا اشتباه کرده است.

آذر بیان داشت: در سرشماری‌های گذشته، خروجی تا زمانی که به دست مسئولان و کسانی که به آن آمار و اطلاعات نیاز داشتند می‌رسید دو سال طول می‌کشید، ولی در سرشماری امسال، این آمار و اطلاعات، شش ماه بعد دراختیار کسانی که به آن نیاز دارند می‌رسد و به نظر می‌رسد باید اسم مرکز آمار ایران را نظام حرفه‌ای مرکز آمار کشور گذاشت.

رئیس مرکز آمار ایران تصریح کرد: خلأ ما در بحث نظام آمارهای ثبتی است و برای شکل‌گیری آن باید مرکزهای دیگر با مرکز آمار اتصال پیدا کنند، چون مرکز آمار ایران، مرجع اصلی حاکمیتی است و دستگاه‌های دیگر باید این عزم را داشته باشند و اطلاعات را دراختیار ما قرار دهند.

وی بیان داشت: تلاش‌های امروز در تدوین برنامه ششم در معاونت برنامه‌ریزی راهبردی شکل گرفته و زمانی که لایحه تدوین برنامه ششم به مجلس می‌رسد باید ۲۰۰ شاخص آماری، پیوست برنامه ششم به مجلس برود که ۱۰۰ شاخص آن توسط مرکز آمار و بقیه توسط دیگر دستگاه‌ها تهیه می‌شود و تقریباً ۷۰ درصد از این شاخص‌ها، شاخص‌هایی است که از بخش کشاورزی می‌آید.

آذر در ادامه با گلایه از اصحاب رسانه اظهار داشت: اگرچه این عزیزان زحمات زیادی می‌کشند، اما متأسفانه در روزهای اخیر اتفاقاتی افتاده که ما را آزرده‌خاطر کرده است.

وی بیان داشت: مرکز آمار ایران نمی‌تواند وارد مناظره شود، زیرا ما سوگند حرفه‌ای خورده‌ایم که استقلال حرفه‌ای و بی‌طرفی را حفظ کنیم و اگر وارد پاسخ و جواب مناظره شویم که بدون تردید دستمان پر است، اما باید سکوت کنیم، زیرا نمی‌خواهیم استقلال حرفه‌ای و بی‌طرفی خود را از بین ببریم.

وی افزود: یک کسی زیر کولر نشسته و اظهارنظر می‌کند و می‌گوید من حس می‌کنم که آمار بیکاری فلان مقدار است، در حالی که مبنای مرکز آمار در جمع‌آوری اطلاعات، خوداظهاری است نه اینکه ما استنباط کنیم یا از کسی بخواهیم که آمار غلط به ما بدهد.

آذر اظهار داشت: کسی می‌تواند ادعا کند آمار مرکز غلط است که واقعاً سرشماری انجام داده باشد، زیرا آمارگیران ما دوره‌های متعددی دیده‌اند که اشتباه نکنند.

وی افزود: من در هیچ جای دنیا ندیده‌ایم که کسی مرکز آمارش را زیر سؤال ببرد و توقع من و خواهش من این است که به ما در جمع‌آوری آمار و اطلاعات کمک کنید زیرا ما پای اعداد و ارقامی که اعلام می‌کنیم شرف‌مان را گذاشته‌ایم و به امروز فکر نمی‌کنیم.

وی تصریح کرد: مرکز آمار ایران همان مرکزی است که زمانی که رئیس دولت اعلام کرد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کرده، اعلام کرد که فقط یک میلیون و ۲۰۰ هزار شغل ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: توقع ما از صدا و سیما، خبرنگاران، مجلس و غیره این است که کار فرهنگ بکنند و بگذارند مرکز کارش را به درستی انجام دهد، زیرا اگر اعداد مرکز آمار ایران نباشد، چگونه می‌توان برای آینده برنامه‌ریزی کرد و باید بگویم افرادی که در این مرکز فعالیت می‌کنند افرادی پاک و اصیل هستند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری