سفیر سابق ایران در لبنان گفت: هر جا که ناامنی در منطقه وجود دارد، پای اسرائیل در میان است و رد پای این رژیم غاصب به وضوح دیده می‌شود.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم ، غضنفر رکن‌آبادی دیشب در نشست ماهانه مجمع پیروان خط امام و رهبری که در موسسه طلوع مهر برگزار شد، با اشاره به نقش صهیونیسم در منطقه اظهار کرد: هر جا که ناامنی در منطقه وجود دارد، پای اسرائیل در میان است و روسای جمهور آمریکا همیشه بر التزام این کشور درباره امنیت اسرائیل تاکید کردند، در سال 1948 براساس قطعنامه سازمان ملل متحد، فلسطین تقسیم شد و ظلم بزرگی در این سال بر حق فلسطینی‌ها صورت گرفت.

وی تصریح کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی هسته‌های اولیه مقاومت در لبنان شکل می‌گیرد و پس از حمله اسرائیل به لبنان در سال 1982 حزب‌الله لبنان تشکیل شد، پیش از انقلاب اسلامی مبارزه گروه‌های فلسطینی در قالب ملی‌گرایی بود، اما پس از انقلاب دو گروه مبارز اسلام‌گرا به نام حماس و جهاد اسلامی در فلسطین تشکیل شد.

سفیر سابق ایران در لبنان با اشاره به روابط عربی - اسرائیلی گفت: انور سادات رئیس‌جمهور وقت مصر با امضای قرارداد صلح با اسرائیل، قبح رابطه با این کشور غاصب را ریخت و در دهه نود میلادی هم یاسر عرفات رهبر گروه فتح با امضای قرارداد اسلو، اسرائیل را به رسمیت شناخت.

وی تصریح کرد: قطعنامه‌های الزام آوری در سازمان ملل برای پایان دادن به اشغال فلسطین توسط اسرائیل تصویب شده است، اما برای اجرای این قطعنامه‌ها گامی برداشته نمی‌شود، پس از امضای قرارداد اسلو زمزمه‌هایی مبنی بر پایان جریان مقاومت و صلح عربی اسرائیل شنیده می‌شود، اما مقام معظم رهبری فرمودند که این صلح به نتیجه نمی‌رسد و با ترور رابین جریان صلح شکست خورد.

رکن آبادی جنگ‌های حزب الله با اسرائیل در دهه نود را شروع روند شکست صهیونیست‌ها دانست و افزود: در سال 2000 میلادی در پی مبارزات حزب الله صهیونیست‌ها از جنوب لبنان خارج شدند و موازنه قوا به نفع مقاومت تغییر پیدا کرد، صهیونیست‌ها در سال 2006 با هدف نابودی حزب الله به لبنان حمله کردند، اما اسرائیل در جنگ سی و سه روزه شکست خورد.

سفیر سابق ایران در لبنان با اشاره به جنگ بیست و دو روزه بیان کرد: صهیونیست‌ها در سال 2009 برای تضعیف حزب الله به غزه حمله کردند، اما اسرائیل در این جنگ بیست و دو روزه در هدف خود برای اشغال غزه شکست خوردند، راهبرد اسرائیل در جنگ عملیات غافلگیرانه و پایان دادن سریع به عملیات است، اما این راهبرد اسرائیل در لبنان و فلسطین شکست خورد.

وی تصریح کرد: پس از مرگ بن لادن قرار بر این شد که گروه‌های تکفیری با نام جدید فعالیت کنند و شاخه‌های القاعده در کشورهای مختلف اسلامی تشکیل شدند، اما پس از مرگ بن لادن، ابوبکر بغدادی از اطاعت ایمن الظواهری رهبر جدید القاعده سرباز زد و درگیری‌های بین داعش و القاعده در سوریه آغاز شد.

رکن آبادی با اشاره به گروه‌های مسلح در سوریه اظهار کرد: در سوریه بیش از دو هزار گروه مسلح وجود دارد و درگیری‌های بین این گروه‌ها برای رسیدن به قدرت در سوریه وجود دارد، هم جبهه النصره و هم داعش جزو گروه‌های تکفیری تندرو هستند، اما درگیری بین این دو گروه در سوریه برای رسیدن به قدرت ادامه دارد.

سفیر سابق ایران در لبنان حمله به غزه را با هدف ضربه زدن به محور مقاومت دانست و و افزود: در جنگ اخیر غزه اسرائیل نه تنها نتوانست که تونل‌های مقاومت را از بین ببرد، بلکه این کشور غاصب در پیشروی زمینی به سوی غزه شکست خورد، همچنین اسرائیل در این جنگ تلفات انسان زیادی داد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری