کد خبر: 9174

پایگاه گلوبال ریسرچ در گزارشی با اشاره به اظهارات یک پزشک آفریقایی مبنی بر دست داشتن آمریکا در انتشار ویروس مهلک ابولا، نوشته است که این امر توهم توطئه نیست، چراکه انجام چنین اقدامی از سوی واشنگتن سابقه دارد.

به گزارش قم خبر ؛ فارس به نقل از «گلوبال ریسرچ» خبر داد، دکتر «سیریل برادریک» یک دانشمند اهل لیبریا و استاد سابق دانشکده کشاورزی دانشگاه لیبریا اعلام کرد، غرب و به ویژه آمریکا مسئول اصلی شیوع ویروس «ابولا» در غرب آفریقا است.

برادریک در مقاله ای اختصاصی که برای روزنامه «دیلی آبزرور» نوشته، تأکید کرده است: وزارت دفاع آمریکا بودجه آزمایشات ویروس ابولا روی انسان را تأمین کرده است؛ آزمایشاتی که درست چند هفته پیش از شیوع ابولا در گینه و سیرالئون آغاز شده بود.

بنا به گفته این پزشک لیبریایی، گزارش ها حاکی از آن است که وزارت دفاع آمریکا قراردادی به ارزش ۱۴۰ میلیون دلار با شرکت «تکمیرا» (Tekmira)، یک شرکت داروسازی کانادایی، به امضا رسانده تا تحقیقاتی را روی ویروس ابولا انجام دهند. این تحقیقات شامل تزریق ویروس مرگبار ابولا به انسان های سالم می شده است.

بنا به گزارش «گلوبال ریسرچ»، برادریک مدعی است که دولت آمریکا یک آزمایشگاه تحقیقاتی در شهر «کنیما» در سیرالئون دارد که روی تحقیقات مرتبط با تروریسم بیولوژیکی فعالیت می‌کند، و این درست همان شهری است که مرکز شیوع ابولا در غرب آفریقا معرفی شده است. اما آیا این می تواند دلیلی باشد که نشان دهد وزارت دفاع آمریکا و کشورهای غربی دیگر مستقیما مسئول آلوده کردن آفریقایی‌ها به ویروس ابولا هستند؟

بنا بر این گزارش، این پزشک لیبریایی می‌گوید، «نیازی مبرم برای انجام اقدامی اثرگذار در حفاظت از کشورهای فقیر و کمتر مرفه به ویژه شهروندان آفریقایی که به شدت در خطر هستند، وجود دارد.»

گلوبال ریسرچ در ادامه نوشت: ادعاهای برادریک درست به نظر می‌رسد. تاریخ نیز به ما ثابت کرده که دولت آمریکا مدتی طولانی است که آزمایش بیماری‌های خطرناک و کشنده روی نمونه‌های انسانی را انجام داده است. یکی از نمونه های آن، گواتمالا است. دولت آمریکا در دوره ریاست جمهوری «هری اس. ترومن» و بین سالهای ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۸، با همکاری «یوهان خوزه آروالو» رئیس جمهوری وقت گواتمالا و نیز برخی از مقامات این کشور در حوزه بهداشت و سلامت، عمدا بیش از یکهزار و ۵۰۰ نظامی، زندانی و حتی بیماران روانی را از میان ۵ هزار و ۵۰۰ گواتمالایی که برای انجام این آزمایشات داوطلب شده بودند، به بیماری سفلیس و دیگر بیماری های مقاربتی همچون سوزاک آلوده کردند.

بدترین قسمت از این جریان این بود که آلوده کردن این افراد به این بیماری ها به هیچ عنوان با آگاهی دادن کامل به آنها صورت نگرفته بود. روزنامه «بوستون گلوب» در سال ۲۰۱۰ با انتشار بخش هایی از پژوهش های صورت گرفته توسط «سوزان روربای» به عنوان یک مورخ پزشکی و استاد دانشگاه ولسلی، این خبر را فاش کرد. به دنبال انتشار این خبر، دولت باراک اوباما ظاهرا از رئیس جمهور وقت گواتمالا عذر خواهی کرد.

بنا بر این گزارش، مطالعات انجام شده در گواتمالا توسط «جان کاتلر» یک پزشک آمریکایی هدایت می شد که در آزمایشات جنجال برانگیز سفلیس که در دهه ۱۹۳۰ آغاز شده بود نیز شرکت داشت. در آن زمان پژوهشگران قصد داشتند تا تأثیر گروهی از آنتی بیوتیک ها با نام پنسیلین را بر افراد مبتلا آزمایش کنند. اقدامات مربوط به پیشگیری و درمان این بیماری نیز بخشی از این پروژه تحقیقاتی به حساب می‌آمد. اما با وجود استفاده از آنتی بیوتیک ها در درمان مبتلا شدگان، بنا به اعلام «بی بی سی» در سال ۲۰۱۱، بیش از ۸۳ نفر جان باختند.

در سال ۲۰۱۱، دکتر «امی گاتمن» رئیس کمیسیون تعیین شده از سوی رئیس‌جمهور آمریکا برای تحقیق در زمینه مسایل زیستی اخلاقی گزارشی را ارائه کرد. در این گزارش آمده بود: حدود ۵ هزار و ۵۰۰ نفر از شهروندان گواتمالا در تمام مراحل تحقیقاتی که در سال های ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۸ انجام شد، شرکت داشتند. از این میان، حدود هزار و ۳۰۰ نفر عمدا به بیماری های مقاربتی چون سفلیس و سوزاک آلوده شدند. از این گروه تنها ۷۰۰ نفر تحت برخی از انواع درمان قرار گرفتند. بر اساس اسنادی که کمیسیون مورد مطالعه قرار داده، دست کم ۸۳ نفر از افراد آلوده شده تا پایان سال ۱۹۵۳ بر اثر این آزمایشات جان باختند.

گلوبال ریسرچ در ادامه تأکید کرد: واکنش واشنگتن به این گزارش در اصل یک نمایش مضحک بود. عذرخواهی صورت گرفته از دولت گواتمالا صرفا به خاطر حفظ روابط عمومی صورت گرفته بود. واشنگتن از آزمایشات انجام شده گذشته خود روی انسان، آن هم در ارتباط با بیماری های مرگبار انجام شده توسط آزمایشگاه های دولتی مطلع بوده است. دولت آمریکا در اجرای آزمایشات پزشکی متعدد روی انسان نه تنها در گواتمالا بلکه در کشورهای دیگر و حتی در داخل خاک خود، مقصر است.

بنا به گزارش بوستون گلوب، مطالعات مربوط به بیماری سفلیس که از سال ۱۹۳۲ آغاز شده و تا سال ۱۹۷۲ نیز ادامه داشت به منظور انجام بررسی‌های لازم در زمینه «پیشرفت طبیعی» بیماران درمان نشده مبتلا به سفلیس در میان جمعیت آمریکایی – آفریقایی طراحی شده بود.

بر اساس مقاله گلوبال ریسرچ، اگرچه دولت آمریکا به اشتباهات خود اعتراف کرد، اما ۶۲ سال دیر شده بود. آنچه برادریک در مقاله خود نوشته، به هیچ عنوان تئوری توطئه نیست. دولت آمریکا بارها در فعالیت‌های تروریستی بیولوژیکی مشارکت داشته و ماجرای گواتمالا تنها یکی از این موارد است. پس از ماجرای گواتمالا که دولت آمریکا عمدا مردم این کشور را با بیماری سفلیس آلوده کرده بود، اینک ملت های غرب آفریقا باید به شدت به اقدامات دولت آمریکا در مقابله با ابولا مشکوک باشند.

حال این سوال مطرح می شود که اصلا چرا باید دولت اوباما نیروهای نظامی خود را به لیبریا اعزام می‌کرد در حالیکه آنها هیچ آموزش پزشکی ندیده بودند. ۶۲ سال از ماجرای آلوده کردن شهروندان گواتمالا به بیماری های عفونی مقاربتی گذشته، آیا در ارتباط با ابولا نیز باید سالیان سال در انتظار نشست تا حقیقت ماجرا فاش شود؟

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری