کد خبر: 8944

ونزوئلا برای پنجمین بار به عضویت غیردائم شورای امنیت سازمان ملل درآمد.

به گزارش قم خبر ؛ فارس به نقل از «کورئو دل اورینوکو» خبر داد، انتخابات اعضای غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در مقر این سازمان در نیویورک برگزار شد و نمایندگان ۱۹۳ کشور در این جلسه حضور داشتند.

نمایندگان ۱۸۱ کشور از مجموع ۱۸۲ کشور رأی دهنده در جلسه به عضویت ونزوئلا رأی مثبت دادند و بدین ترتیب این کشور برای پنجمین بار به عضویت غیردائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد درآمد؛ ۱۰ کشور نیز به عضویت ونزوئلا در شورای امنیت رأی ممتنع دادند.

«ساموئل مونکادا» سفیر ونزوئلا در سازمان ملل متحد در این زمینه گفت: برخی کشورهای قبل از آغاز رای‌گیری قصد داشتند نمایندگان دیگر کشورها را متقاعد کنند تا علیه ونزوئلا رای بدهند و تبلیغات منفی آنها هیچ تاثیری در تصمیم‌گیری نمایندگان کشورهای جهان نداشت و ۱۸۱ کشور از نامزدی ونزوئلا حمایت کرد.

وی افزود: کسب اکثریت قاطع آ‌راء موجب شد تا دیگر طرح وتو که در گذشته صورت گرفته بود بی‌تاثیر شود.

«نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا نیز اعلام کرد: عضویت غیر دائمی ونزوئلا در شورای امنیت سازمان ملل با این آراء بالا پیروزی قاطع انقلاب بولیواری و پیروزی چاوز در معرفی ونزوئلا به جهانیان می‌باشد.

رئیس جمهور ونزوئلا از حسن اعتماد و حمایت ۱۸۱ کشور جهان به ونزوئلا برای عضویت در شورای امنیت سازمان ملل متحد تشکر و قدردانی کرد.

مادورو اظهار داشت: این آراء بیانگر حمایت جهان از سیاست بین‌المللی ونزوئلا برای آزادی‌خواهی و جهانی عاری از هژمونی می‌باشد؛ قاره های آسیا، آفریقا ،اروپا و آمریکا حمایت خود را از انقلاب بولیواری اعلام کردند.

وی خاطرنشان کرد: از ماه ژانویه سال آینده میلادی ونزوئلا فعالیت خود را در شورای امنیت سازمان ملل به مدت ۲ سال آغاز خواهد کرد و سال آینده کشور ما ریاست دوره‌ای جنبش غیرمتعهدها را بر عهده خواهد گرفت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری