کد خبر: 8912

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه به سخنان اخیر مقامات ایرانی درباره ماجراجویی آنکارا در سوریه واکنش نشان داد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم به نقل از القدس العربی، "تانگو بیلگیج" در واکنش به سخنان اخیر مقامات ایرانی درباره نقش ترکیه در تحولات اخیر منطقه گفت که این سخنان درباره ترکیه هیچگونه صحت نداشته و تاکید کرد: آنکارا در اتخاذ تدابیر مورد نیاز درباره امنیت ملی و در سایه قوانین بین‌المللی نیازمند اجازه گرفتن از کسی نیست.

این سخنان در واکنش به اظهارات اخیر "حسین امیر عبداللهیان" معاون وزیر امور خارجه ایران است که اعلام کرده بود: ترکیه در تلاش برای ایجاد دوره عثمانی جدید در منطقه است. همچنین سرلشکر فیروز آبادی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایران پیشتر نیز بدون اشاره به نام ترکیه گفته بود که برخی کشورها در ارسال کمک‌ها به شهر عین العرب (کوبانی) سوریه مانع تراشی می‌کنند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تأکید بر ضرورت کمک رسانی به مردم مظلوم کوبانی تصریح کرد: کشور همسایه که نزدیک مرز رسیدن کمک به مردم مظلوم کوبانی است راه را بسته است و از کمک رسانی به آنها جلوگیری می‌کند.

بیلگیج که با خبرنگار آناتولی در نیویورک صحبت می‌کرد، گفت: مقامات ایران کمک به ملت سوریه را به اجازه گرفتن از دمشق منوط کرده‌اند این در حالی است که ترکیه دست یاری خود را به سوری‌هایی که در حالت تاسف آوری زندگی می‌کنند دراز کرده و احساس نمی‌کند که نیازمند اجازه گرفتن از نظام دمشق که فاقد مشروعیت است، باشد.

وی بدون اشاره به حمایت اطلاعاتی و لجستیکی آنکارا به مخالفان سوریه مدعی شد: نظام دمشق مسئول واقعی ایجاد مصیبت تروریسمی که هم اکنون ما را احاطه کرده، است و انتظار می‌رود کشوری که حامی این نظام است از روی خجالت دست کم در قبال فجایع انسانی که در منطقه روی می‌دهد و در مقدمه آن کوبانی، سکوت پیشه کند.

این در حالی است که وزارت خارجه سوریه با ارسال دو نامه مشابه به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت درباره "سیاست های تجاوزگرانه دولت ترکیه علیه سوریه" اعلام کرد: حمایت ترکیه از تروریسم باعث طولانی شدن بحران شد و ویرانی و تلفات انسانی برای سوریه به بار آورد.

این دو نامه افزود: دمشق به طور قاطع ایجاد منطقه‌ای حائل یا امن یا منطقه ای پرواز ممنوع بر هر بخش از خاک سوریه را تحت هر بهانه ای که باشد، نمی پذیرد و هرگونه دخالت تجاوزگرانه نیروهای خارجی بر فراز خاک خود را رد کرده و نمی پذیرد.

در این دو نامه آمده است: حمایت مسئولان ترکیه و غیر آنها از تروریسم و سازمان های تروریستی همان چیزی است که باعث طولانی تر شدن بحران در سوریه و ویرانی آن و آسیب رسیدن به دستاوردها و تمدن این کشور و آواره شدن هزاران خانواده به خارج از شهرها و روستاهایشان شد.

این دو نامه افزود: دولت سوریه از شورای امنیت می خواهد تا با خطر ناشی از سیاست های تجاوزگرانه دولت ترکیه با اهتمام و توجه کامل برخورد کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری