یک دادگاه در آمریکا با طرح اتهام‌های بی‌پایه علیه ایران در ارتباط با نقش‌آفرینی در بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در بیروت ایران را به پرداخت ۴۵۴ میلیون دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان این حادثه محکوم کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، یک قاضی فدرال در واشنگتن با طرح ادعاهایی بی‌پایه درباره دخالت ایران در بمب‌گذاری مقر تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳، ایران را به پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان این حادثه محکوم کرد.

نشریه نیوزویک ساعاتی پیش در بامداد روز پنجشنبه گزارش داد «رویس لمبرث»، قاضی دادگاهی در واشنگتن با بیان اینکه این بمب‌گذاری اقدامی «شیطانی و بی‌رحمانه و با هدف کشتار، تخریب و تخریب عاطفی» بوده است به ۶۲ نفر از خویشاوندان ۶ نفر از تفنگداران و ۲ نیروی امداد پزشکی کشته شده در این حادثه ۴۵۴ میلیون دلار اهدا کرد.

بمب‌گذاری مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت در ۲۳ اکتبر سال ۱۹۸۳ در بیروت اتفاق افتاد که در جریان آن ۲۴۱ نظامی آمریکایی و ۵۸ نظامی فرانسوی جان باختند. در این بمبگذاری حدود هزار کیلوگرم مواد منفجره با کامیون به داخل مقر تفنگداران نیروی دریایی منتقل و منفجر شد.

با آنکه جهاد اسلامی مسئولیت انجام این حمله را به عهده گرفت، آمریکا ایران را به دخالت در این بمب‌گذاری متهم می‌کند.

پرونده مربوط به این موضوع در دادگاه‌های آمریکا از سال ۲۰۱۰ به جریان افتاده است. در این زمان خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری بیروت، بر اساس ادعاهای بی‌پایه مقامات این کشور هنگامی که متوجه شدند اموال بانک مرکزی ایران در حسابی در «سیتی‌بانک» در نیویورک نگه‌داری می‌شود خواستار دریافت غرامت از ایران شدند.

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۳ دادگاهی فدرال در نیویورک تحت نظر قاضی «کاترین فارست» به نفع خانواده های قربانیان رای داد.

بانک مرکزی ایران همان سال درخواست تجدید نظر و استدلال کرد که این حکم ناقض تعهدات آمریکا براساس معاهده ۱۹۵۵ با ایران است. بانک مرکزی پس از رد این تجدید نظر اکنون می تواند به دیوان عالی آمریکا رجوع کند.

حکم قاضی «کاترین فارست» به دولت آمریکا همچنین اجازه می داد یک برج بزرگ متعلق به بنیاد علوی و شرکت آسا را مصادره کند و به فروش بگذارد.

ساختمان ۳۶ طبقه بنیاد علوی در خیابان پنجم منهتن نیویورک قرار دارد که از محلات مجلل این شهر است. همه حساب‌های بانکی مرتبط با این برج نیز مصادره شده است.

روزنامه نیوزویک گزارش داده حکم صادر شده در روز چهارشنبه علاوه بر غرامت‌های پیشینی است که از ایران دریافت شده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری