کد خبر: 8513

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی به مواضع اخیر رئیس‎جمهور ترکیه در قبال منطقه بحران زده "عین العرب" (کوبانی) در استان حلب سوریه که در مرز با ترکیه قرار دارد، پرداخته است.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، روزنامه آمریکایی دیلی بیست در گزارشی نوشت: مواضع "رجب طیب اردوغان" رئیس‌جمهور ترکیه درباره وقایعی که در منطقه عین العرب جریان دارد، شک برانگیز است.

بنابراین گزارش، در حالی که بیش از نیمی از شهر عین العرب به تصرف گروه تروریستی داعش درآمده و آنها توانسته اند بر ساختمانهای مهم دولتی تسلط پیدا کنند، تانک‌های ارتش ترکیه با استقرار در اطراف این شهر اجازه هیچ گونه اقدامی برای رفع خطر داعش را نمی دهند و حتی از رسیدن کمکهای نظامی کردهای ترکیه به عین العرب جلوگیری می کنند. نیروی هوایی ترکیه نیز تاکنون هیچ تحرکی در مقابله با داعش نداشته است.

این روزنامه آمریکایی در ادامه با اشاره مواضع اردوغان در قبال عین العرب، نوشت: تنشهای ایجاد شده در ترکیه، توافق صلح میان آنکارا و حزب کارگران کردستان را در معرض خطر قرار داده است. تعامل شک برانگیز اردوغان درباره تحولات عین العرب، همچنین باعث ایجاد این دیدگاه در بین کردهای ترکیه شده که اردوغان با داعش همدست است و یا حداقل خواستار تسلط داعش بر شهر عین العرب است.

در ادامه این گزارش با اشاره به شرایط بغرنج این روزهای ترکیه، آمده است: وقایع فعلی ترکیه مشابه وقایع خشونت آمیز دهه هفتاد میلادی است که طی آن در درگیریهای میان مخالفان و نیروهای امنیتی دولتی بیش از ۷۰۰ نفر کشته شدند. البته درگیریهای اخیر در بیش از ۱۰ شهر در جنوب شرقی ترکیه و حتی استانبول و آنکارا دیده شده و این کشور را در آستانه جنگ داخلی قرار داده است.

خاطرنشان می شود کردهای ترکیه بر اساس آخرین آمار ۲۲ میلیون جمعیت دارند. کردها با داشتن ۱۸ درصد از کل جمعیت ترکیه، بزرگترین اقلیت در این کشور محسوب می شوند. حزب کارگران کردستان به رهبری "عبدالله اوجلان" پیش از امضای توافق صلح، به مدت ۳۰ سال با نظام ترکیه در حال نبرد بوده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری