کد خبر: 8479

وزیر خارجه آمریکا در صدد است در کنفرانس بین‌المللی کمک به بازسازی غزه در قاهره خواستار ازسرگیری مجدد مذاکرات سازش میان فلسطینیان و صهیونیست‌ها شود.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در صدد است در حاشیه «کنفرانس بین‌المللی کمک به بازسازی غزه» در «قاهره»، تمایل واشنگتن برای از سرگیری مذاکرات سازش میان فلسطینیان و صهیونیست‌ها را ابراز کند.

خبرگزاری «فرانسه» گزارش کرد که جان کری در صدد است فردا (یکشنبه) وقتی در کنفرانس بین‌المللی قاهره درباره بازسازی غزه حضور پیدا کرد، خواستار از سرگیری مذاکرات متوقف شده سازش میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی شود.

جان کری و ۳۰ نفر از همتایان وی از کشورهای جهان به همراه «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل در نشست قاهره که قرار است ۱.۶ میلیارد دلار برای کمک به بازسازی نوار غزه جمع‌آوری شود، شرکت خواهند کرد.

طبق این گزارش، دولت فلسطین هفته گذشته، یک طرح ۷۶ صفحه‌ای برای غزه را آشکار کرد و خواستار ۴ میلیارد دلار برای بازسازی غزه شد که بخش اعظم این مبلغ قرار است صرف ساخت مسکن برای بیش از یکصدهزار نفر از آندسته از فلسطینیانی شود که در حملات رژیم صهیونیستی خانه‌های خود را از دست دادند و آواره شدند.

حملات ارتش رژیم صهیونیستی به غزه در تابستان سال جاری میلادی به شهادت بیش از دو هزار و ۲۰۰ فلسطینی منجر شد.

کری قرار است در حاشیه این کنفرانس با «محمود عباس» رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار و گفت‌وگو کند. دیدار گذشته وی با عباس در ماه سپتامبر در مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد.

مقامات وزارت خارجه آمریکا درباره این دیدار اعلام کردند: در این نشست، وزیر خارجه بر تعهد آمریکا بر کمک به طرفین برای رسیدن به یک راه‌حل دو دولتی از طریق مذاکره و تمایل ما برای تعامل مجدد در مذاکرات و کمک به تسهیل مذاکرات موفق تأکید خواهد کرد. به طور وسیع‌تر، ما قصد داریم به نوعی، چرخه‌ای که ما در دوره ۶ ساله جنگ اخیر و بازسازی آنجا بودیم را بشکنیم.

مذاکرات سازش خاورمیانه در ماه آوریل که به میانجیگری وزیر خارجه آمریکا بود، به شکست انجامید و جنگ ۵۰ روزه‌ای به راه افتاد و هزاران فلسطینی بی‌گناه جان خود را از دست دادند و دهها هزار نفر دیگر نیز زخمی شدند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری