کد خبر: 8470

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت پس از سخنان جنجال برانگیزش در رابطه با دستمزد زنان شاغل در حوزه فناوری و آی تی مجبور به عذرخواهی شد.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، سخنان مدیر عامل مایکروسافت، "ساتیا نادلا" در جریان یک مصاحبه مطبوعاتی سیلی از انتقادات را به راه انداخت تا جایی که وی مجبور به عذرخواهی شد. نادلا در جریان این مصاحبه و در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه "اگر زنانی که در شرکت شما کار می کنند درخواست ترفیع درجه یا افزایش حقوق داشته باشند، چه پاسخی می دهید؟ وی در پاسخی کاملا صریح گفت:"زنان باید از ترفیع درجه یا افزایش حقوق پرهیز کنند!"

وی در ادامه افزود:"مشکل براستی افزایش حقوق یا ترفیع درجه نیست بلکه همه باید به سیستم اعتماد داشته باشند زیرا ما معتقدیم که سیستم به هر شخصی که لایق باشد و تلاش کند به درستی ترفیع می دهد".

سخنان وی بلافاصله با انتقادات بسیاری در خبرگزاری ها و شبکه های اجتماعی مواجه شد. کاربران صفحه های اجتماعی نادلا را با سوالات مختلف مورد هجوم قرار دادند که از میان آنها می توان به مواردی مانند:"آیا این سخنان براستی سخنان مدیر عامل مایکروسافت است؟"، "من براستی از سخنان شما در تعجبم!" ،"تبعیض جنسیتی تا چه زمانی بر جوامع حکم فرما خواهد بود؟"، "چرا کاری که از زنان توقع دارید به اندازه مردان است اما در زمان پرداخت حقوق و دستمزد سهم کمتری به آنها تعلق می گیرد؟"

در ایالات متحده امریکا، دریافتی و دستمزد زنان در حدود ۲۳ درصد کمتر از مردان است و همانطور که نادلا گفت"سیستم به زنان کمتر اعتماد می کند!"

سخنان مدیرعامل مایکروسافت جنجال تبعیض جنسیتی که در زیر خاکستر مخفی شده بود را دوباره به راه انداخت. در حال حاضر، مدیران و کارکنان زن سهم به سزایی را در غول های فناوری به خود اختصاص داده اند. برای مثال ۲۹ درصد از کارکنان شرکت گوگل را زنان تشکیل داده اند که ۱۷ درصد آنها در پست های مدیریتی شاغل هستند یا در شرکت های دیگری مانند Intel ، Yahoo ، HP کارکنان زن سهم به سزایی را به خود اختصاص داده اند.

بلافاصله پس از جنجالی که سخنان مدیر عامل مایکروسافت به راه انداخت، مدیران شرکت هایی مانند اینتل و یاهو با پخش ویدئوهایی مختلفی مبنی بر اعتقاد به برابری حقوق مردان و زنان در شرکت های خود پرداخته تا بتوانند رقیب خود را بیش از پیش گناهکار جلوه داده و شرکت های خود را از این اتهام مبرا نشان دهند.

نادلا پس از جنجالی که به راه انداخت از سخنان خود در رابطه با زنان شاغل در حوزه فناوری و آی تی عذر خواهی کرد و گفت:"من به درستی به این سوال پاسخ ندادم بلکه منظورم این بود که اگر زنان خواهان دریافت ترفیع یا افزایش حقوق هستند تنها باید درخواست کنند تا به آنها تعلق بگیرد. ما معتقد به برابری حقوق زنان و مردان در مایکروسافت هستیم."

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری