کد خبر: 8446

آرژانتینی‌ها استفاده خبرنگاران بی‌بی‌سی از خودروی با پلاک «H۹۸۲FLK» را که یادآور جنگ با انگلستان بر سر جزایر مالویناس می‌باشد به شدت مورد انتقاد قرار دادند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، استفاده از خودروی با پلاک «H۹۸۲FLK» توسط گروهی از خبرنگاران شبکه انگلیسی «بی‌بی‌سی» خشم مردم منطقه «تیررا دل فوئگو» واقع در آرژانتین را به همراه داشت، زیرا این خودرو برایشان یادآور جنگ انگلستان با آرژانتین بر سر جزایر «مالویناس» در سال ۱۹۸۲ میلادی (۱۳۶۱ هجری شمسی) می‌باشد.

خبرگزاری «ته‌لام» در این خصوص نوشت: «سزار گنزالس» رئیس مرکز کهنه‌سربازان «مالویناس» در «ریوگرانده» مرکز ایالت «تیررا دل فوئگو» ضمن اینکه این کار را مضحکه قرار دادن آرژانتینی‌ها دانست اعلام کرد که این یک اقدام تحریک‌آمیز و آشکار بود زیرا روی پلاک‌هایشان عدد ۹۸۲ حک شده بود، سالی که جنگ را به راه انداختند؛ و همچنین حروف اف، ال و کی (FLK) مخفف «فالکلند» نامی که انگلیسی‌ها برای جزایر «مالویناس» گذاشته‌اند روی این پلاک‌ها به چشم می‌خورند.

در واکنش به این اقدام گروهی متشکل از سیاستمداران و کهنه‌سربازان این منطقه مقابل هتلی که گروه ‌بی‌بی‌سی در آن اقامت داشتند تجمع کردند و شعارهایی علیه سیاست‌های تجاوزگرانه مقامات انگلیسی سر دادند.

آرژانتینی‌های خشمگین به سوی خودروهای مذکور سنگ پرتاب کردند و خودروها به شدت آسیب دیدند؛ معترضین همچنین به علت توهین به قربانیان جنگ و سربازان کشورشان که جان خود را در این درگیری از دست دادند به آن‌ها لقب اشخاص غیر قابل‌قبول را دادند.

به گزارش فارس، مقامات انگلیس از سال ۱۸۳۳ میلادی (۱۲۱۱ هجری شمسی) جزایر «مالویناس» را که به آرژانتین تعلق دارد اشغال کردند و از آن زمان آن را به عنوان بخشی از سرزمین خود نگه داشته‌اند.

اختلاف بر سر این جزایر به یک رویارویی نظامی ببین ۲ کشور تبدیل شد که بین ۲ آوریل و ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۲ (۱۳ فروردین تا ۲۴ خرداد ۱۳۶۱) رخ داد و مرگ ۶۴۹ نظامی آرژانتینی، ۲۵۵ انگلیسی و ۳ شهروند عادی را به همراه داشت.

انگلیس با وجود تمام فراخوان‌های بین‌المللی، حل و فصل مناقشه بر سر جزایر «مالویناس» را نادیده می‌گیرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری