کد خبر: 8425

تازه‌ترین اسناد منتشر شده از افشاگر اسناد جاسوسی‌های آمریکا نشان می‌دهد آژانس امنیت ملی آمریکا مأمورهایی در شرکت‌های خارجی برای پیشبرد اهداف جاسوسی خود گمارده است.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، تازه‌ترین اسنادی که ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان سیا و افشاگر اسناد جاسوسی آمریکا منتشر کرده مدعی است آژانس امنیت ملی آمریکا برای پیشبرد اهدافش در زمینه جاسوسی از شهروندان و کشورها اقدام به گماردن مأمورهای مخفی در شرکت‌های خارجی کرده است.

اسنادی که در اختیار پایگاه اینترسپت، سایت افشاکننده اسناد اسنودن قرار گرفته نشان می‌دهد آژانس امنیت ملی در کشورهای چین، آلمان و کره جنوبی جاسوس‌هایی دارد که روی برنامه‌هایی کار می‌کنند که با «خرابکاری فیزیکی» به شبکه‌ها و دستگاه‌ها نفوذ کرده و آنها را تخریب می‌کنند.

اسنادی که در اختیار اسنودن هستند همچنین حاکی از آن هستند که آژانس امنیت ملی آمریکا از مأموران مخفی برای دسترسی به اطلاعات حساس و سامانه‌های موجود در صنایع ارتباطات دوربرد در سطح جهان استفاده کرده است و اینکه این مأموران مخفی احتمالاً توافقاتی تجاری با شرکت‌های آمریکایی داشته‌اند.

افشاگری‌های قبلی اسنودن درباره ماهیت همکاری‌های آژانس امنیت ملی و شرکت‌ها بیشتر بر این امر تأکید داشتند که شرکت‌های آمریکایی فعال در زمینه فناوری اطلاعات مربوط به مشتری‌هایشان، از جمله سوابق مربوط به مکالمات تلفنی و ترافیک‌های ایمیل آنها را در اختیار این سازمان قرار داده‌اند. اما اسنادی که روز جمعه افشا شده‌اند علاوه بر اینکه نشان می‌دهند ماهیت همکاری آن شرکت‌ها با آژانس امنیت ملی آمریکا برای جاسوسی از شهروندان بسیار گسترده‌تر از میزان مورد تصور قبلی بوده این را هم نشان می‌دهند که این سازمان دولتی از عوامل نفوذی مخفیانه هم برای ورود به آن شرکت‌ها استفاده کرده‌اند.

موضوع مهم دیگری که اسناد به تازگی افشا شده آشکار می‌کنند این است که آژانس امنیت ملی آمریکا با شرکت‌های آمریکایی و خارجی برای تضعیف سامانه‌های رمزنگاری آنها همکاری می‌کند. در همین حال، این سازمان آمریکایی با برخی شرکت‌های خارجی برای نفوذ به شبکه‌های رایانه‌ای همکاری دارد، بدون آنکه دولتهای آن کشورها از این موضوع مطلع باشند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری