کد خبر: 8299

«مرتضی حسین» فعال مسلمان و خبرنگار سرشناس لندنی، در مورد عکس اخیر فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در میان پیشمرگه‌های کرد عراق نوشت: «سال ۲۰۱۷ عکسی از سردار قاسم سلیمانی که در کاخ سفید گرفته شده در توئیتر می‌چرخد».

به گزارش قم خبر ؛ ابنا نوشت: انتشار عکسی منتسب به سردار حاج قاسم سلیمانی فعال‌ترین، محرمانه‌ترین و قدرتمندترین فرمانده در منطقه خاورمیانه این بار در میان نیروهای پیشمرگه کردستان عراق بازتاب بسیار گسترده‌ای در میان رسانه‌ها و بویژه شکبه‌های اجتماعی داشت.


هر چند به ندرت اتفاق می‌افتد که عکسی از فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر شود، اما به دلیل افسانه‌های زیادی که درباره ویژگی‌هایی فرماندهی و شخصیتی وی شکل گرفته هرگونه خبر و تصویری از قاسم سلیمانی بازتاب زیادی در رسانه‌ها و بویژه شبکه‌های اجتماعی پیدا می‌کند.

خبرگزاری فرانسه از تهران گزارش داد: «تلویزیون ایران روز دوشنبه یک عکس کمیاب از فرمانده نیروهای ویژه قدس را در عراق منتشر کرد که به صورت گسترده‌ای در اینترنت پخش شد تا به راز و رمز یکی از قدرتمندرین مردان منطقه اشاره‌ای کرده باشد... با لبخندی بر لب و موهای جوگندمی که در کنار مبارزان پیشمرگه کرد ایستاده است، قاسم سلیمانی به راحتی قابل شناسایی است»


این خبرگزاری در ادامه می‌نویسد: «ایران در ابتدا منکر این بود که سلیمانی در عراق حضور داشت اما چندین عکس که در رسانه‌های رسمی ایران منتشر شده، ظاهرا حضور وی در نزدیکی نبرد علیه شبه‌نظامیان داعش را تایید می‌کند.

خبرگزاری فرانسه خاطرنشان کرد: «به ندرت در رسانه‌های ایران از سلیمانی نام برده می‌شود با این وجود او به عنوان یکی بانفوذ ترین نیروهای امنیتی در خاورمیانه معروف شده است. از زمانی که داعش در تابستان سال جاری به عراق حمله کرد ایران یک نقش کلیدی را در تلاش برای عقب راندن تروریست‌ها در این کشور ایفا کرده است».

باس‌نیوز (یک سایت محلی از اربیل عراق)، گزارش داد که این عکس در شمال عراق و نزدیکی کرکوک گرفته شده است.

این پایگاه خبری ادامه داد: قاسم سلیمانی همچنین با نیروهای پیشمرگه کردستان در طوزخورماتو، شهری واقع در شمال استان صلاح الدین عراق دیده شده است. از زمان حمله داعش گزارش‌های زیادی مبنی بر اینکه نیروهای ایرانی در میدان نبرد حاضر بوده و علیه این گروه افراطی می‌جنگند، منتشر شده است.

انتشار این عکس در فضای توئیتر در میان کاربران معمولی، روزنامه‌نگاران و کارشناسان منطقه نیز بازتاب بسیار گسترد‌ه‌ای داشت. «برزو درگاهی» خبرنگار فاینانشال تایمز از قاهره در صحفه توئیتر خود نوشت: «محرمانه نیست: خبرگزاری رسمی ایران عکس واضحی از قاسم سلیمانی را با پیشمرگه‌های منتشر کرده است.»

برخی کاربران نظرات جالبی درباره این توئیت خبرنگار فاینشال تایمز مطرح کرده‌اند. یکی از آنها نوشته است: «از آنجایی که هیچ کسی کاری برای کردها انجام نمی‌دهد، آنها می‌توانند به قاسم سلیمانی اعتماد کنند».

«آندراز کارتز» خبرنگار تایمز نیز در این باره نوشته است: «قاسم سلیمانی در این عکس کاملا با اعتماد به نفس به نظر می‌رسد».

در همین حال «ماتیو رئید» کارشناس مسایل خاورمیانه و خبرنگار سیاست خارجی آمریکا در صحفه توئیتر خود نوشت: «قاسم سلیمانی عمیقا در عراق حضور دارد و عملیات‌ را در خطوط مقدم فرماندهی می‌کند، در حالی که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس چنین مهره موثری را بر روی نیمکت خود ندارند».

«ایلهان تانیر» تحلیل‌گر و روزنامه‌نگار ترکیه‌ای از آمریکا نیز در صحفه توئیتر خود نوشت: «قاسم سلیمانی، فرمانده قدس در شهر ترکمن طوزخورماتو در کنار پیشمرگه‌ها خوشحال است، این درحالی است که دولت اقلیم کردستان از دست ترکیه عصبانی است».

وی در پاسخ «لوورا لوزان» خبرنگار المانیتور که پرسیده بود آیا اقلیم کردستان عراق به این دلیل از ترکیه عصبانی است که این کشور اجازه سقوط کوبانی داده؟ نوشت: «من چیزی درباره کوبانی هنوز نشنیده‌ام. آنها هنوز از حزب عدالت و توسعه عصبانی هستند، چون زمانی که دولت اقلیم کردستان تحت حملات داعش قرار داشت، ترکیه علاقه‌ای برای کمک از خود نشان نداد».

«لئون السجانف ویپر» تحلیلگر مسایل ژئوپولتیک که به صورت ویژه بر مسایل ایران متمرکز است نیز در صحفه توئیتر خود نوشت: «فکر می‌کنید کردها به چه کسی متوسل خواهند شد وفتی که ائتلاف هیچ کاری نمی‌کند؟!».

در این راستا، «ریدار ویسر» تاریخدان و تحلیل‌گر مسایل عراق در صحفه توئیتر خود نوشت که این عکس قاسم سلیمانی صحت عکس قبلی وی در آمرلی را تایید می‌کند. منظور این تحلیلگر از عکس قبلی اشاره به تصویری منتسب به قاسم سلیمانی است که یک ماه پیش، پس از شکست محاصره شهر آمرلی در فضای مجازی منتشر شد و همانند عکس اخیر بازتاب و واکنش‌های زیادی را داشت.

«شاشنک جوشی» دانشجوی دکتری دانشگاه هارواد و محقق یک موسسه روسی، در صحفه توئیتر خود نوشت: «با این سرعت قاسم سلیمانی هفته بعد مهیمان برنامه X-Factor [یک برنامه تلویزونی در زمینه کشف استعدادهای خاص] خواهد بود». یکی از کاربران در جواب این توئیت نوشت: «و هفته بعد وی کره شمالی و کره جنوبی را با یکدیگر متحد خواهد کرد».

همچنین «سئیرو سایتو» روزنامه‌نگار و فعال توئیتری نیز در صحفه توئیتر خود نوشت: «فرمانده سپاه قدس ایران در کنار مبارزان کُرد ایستاده و اوباما در خواب است».

یک فعال دیگر نیز نوشت: «نیروهای ایران بر روی زمین، بسیار موثرتر از بمب‌های آمریکا هستند؛ سردار قاسم سلیمانی در کنار مبارزان پیشمرگه کردستان».

یکی از جالب‌ترین نظرات مطرح شده درباره عکس اخیر فرمانده نیروی قدس سپاه توسط «مرتضی حسین» فعال و خبرنگار سرشناس مسلمان لندنی نوشته شد: «سال ۲۰۱۷: عکسی از سردار قاسم سلیمانی که در کاخ سفید گرفته شده در توئیتر می‌چرخد».

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری