کد خبر: 8245

سازمان سیا با انتشار آنچه می‌گوید اسناد محرمانه جدید است مدعی شده به عربستان در خنثی کردن یک حمله از طرف ایران کمک کرده است.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، سازمان سیا با انتشار آنچه می‌گوید یک سند محرمانه جدید است مدعی شده ارتش آمریکا با کمک تصویربرداری‌های ماهواره‌ای شبانه‌روزی، در سال ۱۹۸۷ به عربستان سعودی برای خنثی کردن حمله ایران به دکل‌های نفتی این کشور کمک کرده است.

سازمان سیا به تازگی با چاپ مقاله‌ای در ژورنال«مطالعاتی در مسائل اطلاعاتی» با عنوان «نظارت ما بر خلیج (فارس)» مدعی شده این سازمان در اکتبر سال ۱۹۸۷ با افزایش فعالیت‌های شناسایی به عربستان برای خنثی کردن توطئه‌ای که ممکن بود زیرساخت‌های نفتی ریاض را به آتش بکشد، کمک کرده است.

ژورنال مطالعاتی در مسائل اطلاعاتی، مجله داخلی سازمان سیا است که مجموعه‌ای از اسناد و مقالات این سازمان که از حالت طبقه‌بندی خارج شده‌اند در آن منتشر می‌شوند.

بنا به این مقاله، در اواخر دهه ۱۹۸۰ که جنگ ایران و عراق به پایان خود نزدیک می‌شد گروهی از ارتش آمریکا موسوم به «پی‌ای‌جی» اقدام به تحلیل تصاویر فضایی ثبت شده کردند و به آنها دستور داده شد تمام توجهشان را بر خلیج فارس متمرکز کنند.

بنا بر این ادعا، گروه پی‌ای‌جی در سال ۱۹۸۷ متوجه شده بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اقدام به تشکیل یک «نیروی قایقی» کوچک در بخش شمالی خلیج فارس کرده است که به سلاح‌های خودکار و خمپاره‌انداز مجهز بودند. نیروی دریایی عربستان در یک تقابل با این نیروها ۶۰ قایق‌های تندرو ایرانی را به عقب برگردانده بود.

در این مقاله ادعا شده ایران به دلیل حمایت عربستان سعودی از عراق قصد حمله به درایی‌های نفتی عربستان را داشته که با کمک اطلاعاتی آمریکا خنثی شده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری