سناتور «تد کروز» در یادداشتی در نشریه «نشنال ریویو» نوشته است که آمریکا باید از تهدید داعش برای فشار آوردن به ایران و امتیازگیری در مذاکرات هسته‌ای استفاده کند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، سناتور «تد کروز» روز دوشنبه طی یادداشتی که در نشریه «نشنال ریویو» منتشر شد، به انتقاد از سیاست خارجی دولت آمریکا پرداخته و نوشته است که واشنگتن باید از تهدید داعش برای فشار آوردن به تهران و بهره‌برداری از آن در مذاکرات هسته‌ای استفاده کند.

وی این یادداشت را به مناسبت گذشت ۶۰ روز از آغاز حملات هوایی آمریکا در عراق منتشر کرده و خواستار تغییرات در راهبردهای دولت این کشور شده است. بر اساس قوانین آمریکا، دولت تنها به مدت دو ماه می‌تواند بدون کسب مجوز از کنگره مداخلات نظامی خارجی را ادامه دهد. با پایان این مهلت، نمایندگان کنگره از دولت باراک اوباما خواسته‌اند که به دنبال اتخاذ مجوز از کنگره باشد.

کروز که به اتخاذ مواضع به شدت ضدایرانی مشهور است، در بخشی از یادداشت خود نوشته است: «استراتژی رئیس‌جمهور اوباما می‌تواند به تقویت دشمنان ما، به خصوص ایران و سوریه منجر شود. تهران تلاش می‌کند تا از حس تنفر مشترک ما نسبت به داعش برای امتیازگیری بر برنامه هسته‌ای خود استفاده کند».

وی می‌افزاید: «مسئله‌ای که همیشه در سیاست‌های اوباما، هیلاری کلینتون و جان کری در قبال ایران وجود داشته، این بوده که آن‌ها مسائل را به عکس پیش می‌برند. تهدید داعش بیش از آنکه متوجه ما باشد، مستقیما متوجه ایران است. ما باید با بهره‌گیری از این موقعیت، تهران را وادار کنیم تا امتیازات قابل‌توجهی به ما بدهد، نه اینکه آن‌ها این کار را کنند».

این سناتور جمهوری‌خواه ایالت تگزاس آمریکا از جمله نزدیکترین سیاستمداران آمریکایی به رژیم صهیونیستی است و در حدود یک سالی که از توافق هسته‌ای موقت ایران و گروه ۱+۵ در شهر ژنو سوئیس می‌گذرد، بارها برای تصویب تحریم‌های جدید در کنگره آمریکا تلاش کرده است.

وی که در یادداشت خود به هفت دلیل روند کنونی عملیات نظامی در عراق و سوریه را نادرست خوانده، در ادامه نوشته است: «با توجه به اینکه مهلت ۶۰ روزه به پایان رسیده، رئیس‌جمهور باید به کنگره بیاید و مجوز لازم را برای این اقدام نظامی جدید (با اعلام نامی رسمی برای عملیات) دریافت کند. او باید اهداف نظامی روشن و تعریف‌شده‌ای را ترسیم کند. کنگره به عنوان یک نهاد متحد، باید هرگونه تلاشی را که از سوی بازیگران متخاصم نظیر ایران برای بهره‌گیری از مأموریت ما به نفع خود صورت می‌گیرد، رد کند».

ائتلاف ما تنها برای گرفتن عکس دسته‌جمعی تشکیل شده

وی در بخش دیگری از این یادداشت به انتقاد از ائتلاف شکل‌گرفته با محوریت آمریکا پرداخته و نوشته است: «دوستانی که ما در منطقه داریم، خود مسئله‌دار هستند. ائتلافی که شکل‌گرفته، بیشتر به نظر می‌رسد برای گرفتن عکس‌های یادگاری از همکاری ایالات متحده و اعراب طراحی شده باشد. "شرکای" ما اگر هم کاری کنند، بسیار بسیار اندک است. ضمنا ایالات متحده باید عمیقا نسبت به هرآنچه که شامل قطر است، به شدت مشکوک باشد، چراکه این کشور سابقه‌ای طولانی و ناخوشایند از حمایت از تروریسم اسلام رادیکال دارد، از جمله بنا بر برخی گزارش‌ها، از خود داعش».

کروز طرح آمریکا برای همکاری با مخالفان مسلح دولت سوریه را یک «توهم» خوانده، چراکه به گفته وی آن‌ها نمی‌توانند نقش نیروهای آمریکا در مبارزه با داعش را بازی کنند. وی در مقابل خواستار همکاری گسترده واشنگتن با کردها شده و نوشته است: «ما برای کمک به متحدان طبیعی خود در منطقه، یعنی کردها، به حد کافی تلاش نکرده‌ایم. آن‌ها برای بقای خود می‌جنگند و باید یکی از بنیان‌های اصلی سیاست رئیس‌جمهور باشند. با این حال، دولت همچنان تأکید دارد که کمک‌های خود را از طریق بغداد به آن‌ها برساند. دولت همچنین به کردها کمک نمی‌کند تا نفت خود را بفروشند، در حالی که درآمد حاصل از فروش نفت به آن‌ها کمک می‌کند تا بیشتر خودکفا شوند».

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی سه ماه قبل، در برهه‌ای که بحث جدایی‌طلبی در منطقه مطرح شده بود، گفت از شکل‌گیری کردستان مستقل حمایت می‌کند و آمریکا نیز باید به این روند کمک کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری