کد خبر: 8115

جذب رهبران جوان القاعده به داعش از یک سو منجر به درگیری های شدید میان داعش و القاعده خواهد شد و از سوی دیگر فروپاشی القاعده را نزدیک می کند.

به گزارش قم خبر به نقل از واحد مرکزی خبر، ملحم ریا گزارشگر شبکه المیادین در این خصوص گزارش داد: حمایت و پیوستن گروههای تندروی جهادی به داعش با توجه به افول تدریجی قدرت و نفوذ القاعده پس از مرگ بن لادن مساله شگفت آوری نیست. از سوی دیگر گسترش این حمایتها باعث افزایش اختلاف میان این گروهها می شود، همانگونه که در سوریه میان داعش و جبهه النصره اختلاف و درگیری پیش آمد. این مساله زمانی برای القاعده خطرناک تر شد که حمایت از داعش در مکان ظهور القاعده رخ داد. مصداق این مساله تایید اهداف داعش و اعلام حمایت از آن توسط طالبان بود. این در حالی است که طالبان دوست و متحد نظامی ایمن الظواهری که با داعش اختلاف دارد محسوب می شود.

خبرها از داخل گروههای جهادی حکایت از آن دارد که شبکه القاعده در حال فروپاشی است بویژه آنکه شاخه یمن آن که مهمترین شاخه القاعده بود حمایت خود را از داعش اعلام کرد.

فروپاشی علل مختلفی دارد که علت اصلی آن ناتوانی القاعده در کنترل گروههای وابسته به آن در کشورهای مختلف است. علت دیگر، ناکامی القاعده در تشکیل دولت خلافت طی سالهای گذشته است بویژه اینکه ابوبکر البغدادی طی چند سال این اقدام را انجام داد. مساله گسترش اراضی تحت تسلط داعش و امکانات وسیع لجستیکی و مالی هم از جمله عواملی است که رهبران جوان القاعده را به سوی داعش جلب کرده است.

این تحولات به زودی باعث بروز درگیریهایی بویژه در «کشورهای مغرب عربی» خواهد شد زیرا داعش در این کشورها به دنبال جای پاست. همین مساله منجر شد که رهبران القاعده در این کشورها به نیروهای خود دستور دهند که نیروهای داعش را به قتل برسانند.

اما اعلام حمایت طالبان پاکستان مساله مهم تر و خطرناک تری است چرا که اگر طالبان افغانستان آن را نپذیرد، شاهد بروز اختلاف و درگیری های شدید میان آنها خواهیم بود و اگر بی طرف بماند باید القاعده را از بین رفته دانست.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری