کد خبر: 8107

نشریه دیلی‌بیست نوشته است که معاون اول اوباما به خاطر گفتن حقیقت در خصوص پشتیبانان داعش از امارات و ترکیه عذرخواهی کرده است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، نشریه دیلی‌بیست با انتشار یادداشتی در خصوص اظهارات جنجال برانگیر بایدن و واکنش امارات و ترکیه که به عذرخواهی وی منجر شد، سخنان وی را حقایقی ارزیابی کرده که معاون رئیس‌جمهور آمریکا به خاطر بیان آنها از دیگر کشورها عذرخواهی می‌کند.

آقای بایدن روز پنج‌شنبه در جمع دانشجویان دانشگاه «هاروارد» گفته بود: «ترک‌ها دوستان فوق‌العاده‌ای هستند و من همیشه روابط بسیار خوبی با [رجب طیب] اردوغان داشته‌ام و زمان زیادی را با او گذرانده‌ام. سعودی‌ها، اماراتی‌ها و بقیه. آن‌ها چه کار می‌کردند؟ آن‌ها آنقدر مصمم به کنار زدن اسد و در اصل یک جنگ نیابتی شیعی-سنی بودند که صدها میلیون دلار و ده‌ها و صدها هزار تن تسلیحات را برای هر کسی که با اسد می‌جنگید، روانه کردند، بدون در نظر گرفتن اینکه افرادی که در حال دریافت این کمک‌ها بودند، النصره، القاعده و عوامل افراط‌‌گرای جهادی بودند که از دیگر بخش‌های جهان آمده‌اند.»

وی با اذعان به اینکه همین کمک‌ها بحران کنونی را شکل داده، گفت: «ظهور داعش همه را از خواب بیدار کرد. یعنی همان القاعده عراق که بعد از رانده شدن از این کشور، در شرق سوریه برای خود فضایی پیدا کرد و با النصره وارد همکاری شد. یعنی همان گروهی که ما از اول آن را تروریستی اعلام کردیم، اما نتوانستیم متحدان خود را متقاعد کنیم که آن را مورد حمایت قرار ندهند.»

بایدن به دانشجویان گفت: «آنها (دولتمردان ترکیه و امارات و عربستان) چه می کردند؟ آنها آنقدر برای پایین کشیدن از مسند قدرت و به راه انداختن جنگ شیعه و سنی آنقدر مصمم بودند که صدها میلیون دلار و ده‌ها هزار کیلو سلاح برای هر کس که با اسد می‌جنگید ارسال کردند. کسانی که این تسلیحات برایشان ارسال شد اعضای النصره و القاعده و عناصر تندرویی بودند که از دیگر مناطقه دنیا به سوریه آمده بودند.»

این اظهارات بایدن با واکنش تند رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه مواجه شد. وی خواستار عذرخواهی رسمی واشنگتن شده و هرگونه دخالت در شکل‌گیری گروه‌های تروریستی را رد کرد. امارات نیز به این اظهارات اعتراض کرده و توضیح بایدن در این رابطه را خواستار شد. عربستان تاکنون واکنش رسمی به این موضوع نشان نداده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری