کد خبر: 8011

رئیس‌جمهور ترکیه در واکنش به اظهارات معاون رئیس‌جمهور آمریکا درباره نقش ترکیه در ظهور داعش، خواهان عذرخواهی وی شد.

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۱۸
 
 
 

به گزارش جهان به نقل از العالم، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه، اظهارات جو بایدن معاون رئیس‌جمهور آمریکا در مورد اشتباهات ترکیه در فرآیند تشکیل داعش را رد کرد و گفت: بایدن باید بابت این اظهارات عذرخواهی کند.

اردوغان به خبرنگاران گفت: "اگر بایدن واقعا این را گفته، برای من تبدیل به تاریخ شده است. من هیچگاه چنین حرفی نزده‌ام. اگر واقعا این حرف‌ها را زده است، باید از من عذرخواهی کند."

بایدن در یک سخنرانی در دانشگاه هاروارد گفته بود که متحدین آمریکا چون ترکیه و عربستان به ظهور داعش کمک کرده‌اند و اینکه اردوغان به وی گفته است که ترکیه "به افراد زیادی اجازه عبور داده، اما اکنون سعی می‌کند که مرز را ایمن سازد".

اردوغان همچنین مدعی شد که هیچ جنگجوی خارجی‌ از طریق مرزهای ترکیه وارد سوریه نشده است؛ "شاید برخی با ویزای توریستی به این کشور رفته‌اند، اما هیچ کسی با سلاح از مرز ترکیه عبور نکرده است."

احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه، نیز ضمن رد اظهارات بایدن اعلام کرد که ترکیه تنها کشوری است که نمی‌توان آن را بدلیل آنچه در سوریه رخ داده است، مسؤول قلمداد کرد و مدعی شد: "پذیرفتن اظهارات بایدن غیر ممکن است. اگر از همان ابتدا به ترکیه گوش می‌دادند هیچ یک از این اتفاقات روی نمی‌داد."

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری