کد خبر: 7515

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن "امید زیادی" به دستیابی به توافق هسته ای با ایران طی چند هفته آینده دارد.

به گزارش قم خبر ، تسنیم به نقل از شبکه اسکای نیوز نوشت، جان کری، وزیر خارجه آمریکا جمعه شب اعلام کرد که واشنگتن "امید زیادی" دارد که طی چند هفته اینده به توافق با ایران دست پیدا کند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد که مبارزه با داعش برای حمایت از نظام بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیست.

این در حالی است که برخی منابع خبری نیز گزارش دادند که نشست جدید میان جان کری و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در نیویورک برگزار می شود.

از سوی دیگر حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز تاکید کرد: امیدواریم توافق دوجانبه و قابل قبولی در مذاکرات هسته ای حاصل شود.

آقای روحانی در حاشیه سفر به نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در گفتگو با شبکه سی ان ان در خصوص این سوال که ایا وی تصورمی کند تا ضرب الاجل نوامبر توافق نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران حاصل می شود یا خیر ؟‌ گفت: امیدوارم نتیجه ای قابل قبول و دو جانبه حاصل شود.

وی گفت: دو طرف در این مذاکرات جدی هستند و به ویژه طرف ایرانی بسیار جدی است.

رییس جمهور تصریح کرد: همچنان اختلاف نظراتی میان دوطرف وجود دارد.

عراقچی: اگر تا سوم آذر توافقی حاصل نشود، شرایط تغییر می‌کند/هنوز در موضوعات اساسی به تفاهم نرسیده‌ایم

همچنین سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با واحد مرکزی خبر گفت: فعلا تمرکز بر استفاده کامل از فرصت باقی مانده یعنی تا سوم آذر است زیرا شرایط و مقدماتی فراهم شده است، تفاهم مقدماتی وجود دارد که بر اساس اصولی که در آن قرار دارد باید تفاهم دیگری صورت گیرد .

عراقچی در پاسخ به این سؤال که تقریبا ده روز است که مذاکرات فشرده کارشناسان و حتی وزراء را شاهد هستیم ، آخرین نتایج این مذاکرات چه هستند، اظهار داشت: مذاکرات بسیار بسیار فشرده ای را طی این ده روز در نیویورک داشتیم که هم به صورت دو جانبه با تک تک اعضا گروه پنج بعلاوه یک و هم به صورت چند جانبه و در برخی موارد گروهی صورت گرفته است.

وی افزود: این مذاکرات به ویژه در سطح کارشناسی بسیار ریز و فشرده و در ساعات طولانی بوده است، البته در سطح وزراء نیز جلساتی انجام شده است.

هنوز در موضوعات اساسی به تفاهم نرسیده‌ایم

عراقچی گفت: در برخی موارد درباره جزییات مسائل فنی پیشرفت های خوبی صورت گرفته است و به برداشت‌هایی دست یافته‌ایم و راه حل‌هایی نیز وجود دارد، اما هنوز درباره موضوعات کلان و اساسی به یک درک مشترک و تفاهمی که بتواند پایه یک توافق باشد نرسیده‌ایم.

هیچ یک از اعداد و ارقامی که در رسانه‌ها گفته می‌شود مورد تایید نیست

وی افزود: البته ناامید نیستیم و تلاش‌ها ادامه دارد، نظریه‌ها و گزینه‌های مختلفی از سوی ما، طرف مقابل و یا حتی کسانی از خارج مذاکرات مطرح می‌شود که البته کمک کننده است، ما همه این گزینه‌ها را مدنظر داریم و در مذاکرات درباره آنها بحث می‌کنیم، ولی هیچ یک از این گزینه‌ها هنوز نتوانسته پایه‌ای برای یک توافق در مسائل کلیدی باشد. در نتیجه هیچ یک از اعداد و ارقامی که در رسانه‌ها گفته می‌شود مورد تایید نیست، ضمن آنکه بعضی‌ها مسائلی را با اهداف سیاسی خاصی مطرح می‌کنند که این امر نیز باید در نظر گرفته شود.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تاکید بر اینکه همچنان به تلاش ها ادامه خواهند داد، گفت:پنجشنبه مذاکرات سه جانبه ای بین آقای ظریف، آقای کری و خانم اشتون صورت گرفت. همانطوریکه می دانید یکی از مباحث اصلی موضوع تحریم ها است و این تحریم ها نیز عمدتا از سوی آمریکا و یا اروپا قرار داده شده در نتیجه بسیاری از بحث های تمرکز یافته ما با آمریکا و یا اروپاست .

وی با اشاره بر اینکه جلسه پنجشنبه نسبتا خوب و سازنده بود و تصمیم گرفته شد این جلسه (جمعه) نیز ادامه یابد ، افزود: این امر می تواند نشانه خوبی باشد از اینکه احتمالا درک مشترکی حاصل خواهد شد.

عراقچی گفت: کاملا آماده ایم تا این مذاکرات را به سرانجام رسانده و در طرف مقابل نیز این اراده مشاهده می‌شود به طبع آنها مواضعی دارند و ما نیز مواضع خود را داریم که نزدیک شدن مواضع به یکدیگر نیاز به زمان و کار دارد .

یک ذره هم از حقوق هسته ای مردم ایران کوتاه نخواهیم آمد

وی تاکید کرد: مسلما یک ذره هم از حقوق هسته‌ای مردم ایران کوتاه نخواهیم آمد و دستور العمل‌هایی که وجود دارد کاملا روشن و واضح است، ولی فکر می‌کنیم با یکسری نظریه‌های خلاقانه می‌شود به فرمول‌هایی دست یافت که تضمین کننده حقوق ایران و همزمان برطرف کننده نگرانی‌ها باشد.

معاو وزیر امور خارجه ابراز امیداوری کرد که جمعه بتوانند به یک جمع بندی دست یافته و بدانند ادامه مذاکرات در نیویورک بیش از این مفید خواهد بود یا خیر.

اگر تا سوم آذر توافقی حاصل نشود، شرایط تغییر خواهد کرد

وی در پاسخ به این سؤال که اگر به جمع بندی دست نیافتید چه خواهد شد، تصریح کرد: همانطوریکه می دانید هنوز دو ماه تا مهلت تعیین شده سوم آذر ماه (بیست چهارم نوامبر) وجود دارد و هنوز در باره اینکه اگر توافقی صورت نگیرد چه خواهد شد برنامه ای در نظر گرفته نشده است.

عراقچی در پایان تصریح کرد: اگر تا سوم آذر توافقی حاصل نشود، طبعا شرایط تغییر خواهد کرد و آن زمان است که باید تصمیم گرفته شود که روند چگونه ادامه یابد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای نشست سه جانبه دیروز بین محمد جواد ظریف ، جان کری و کاترین اشتون را نسبتا خوب و سازنده خواند و گفت تصمیم گرفته شد این مذاکرات جمعه نیز ادامه داشته باشد.

وی ابراز امیدواری کرد این امر می تواند نشانه خوبی از احتمال وجود درک مشترک باشد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری