کد خبر: 7443

حسن روحانی در جریان سفر خود به نیویورک میهمان اندیشکده ای بود که دارای رتبه بالایی در زمینه فعالیت های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است؛ اندیشکده ای به نام «بنیاد آمریکای نوین».

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، سالن همایش های‌ هتلی در خیابان ۵۴ نیویورک میزبان مهمانی ایرانی است؛ میهمانی که شاید بتوان نام شاخص ترین ایرانی حاضر در نیویورک را بر روی وی گذاشت.

حسن روحانی رئیس دولت یازدهم ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت نیویورک در نشستی به میزبانی «اندیشکده بنیاد آمریکای نوین» شرکت کرد.

حضور روحانی در جمع کارشناسان این اندیشکده آمریکایی شاید به اندازه سخنرانی های معمول یک رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل دارای اهمیت جلوه نکند ولی با مشخص شدن اعتبار و جایگاه این اندیشکده می توان سخنرانی روحانی در جمع اعضای آنرا به عنوان یکی از مهم ترین برنامه های روحانی در نیویورک قلمداد کرد.

اندیشکده ای که در بسیاری از مسائل سیاسی، امنیتی و اجتماعی اقدام به تولید مباحت فکری و عملی می کند.

بنیاد آمریکای جدید؛ New America را بهتر بشناسید

بنیاد آمریکای نوین در سال ۱۹۹۹ به ریاست «تد هالستد» و جانشینی «استیو کول» (که بعدها به مدیرعاملی این اندیشکده رسید) تشکیل شد.

بنیاد آمریکای جدید خود را اینگونه معرفی می کند؛ «موسسه ای غیرانتفاعی و غیر حزبی»، این اندیشکده یکی از بنیاد هایی است که در زمینه مطالعات امنیت ملی، تکنولوژی، مسائل مالی و دارایی، بهداشت، انرژی، آموزش و پرورش و اقتصاد فعالیت می کند.

ساختمان مرکزی این بنیاد در واشنگتن قرار دارد ولی یکی از دفاتر مهم این اندیشکده نیز در شهر نیویورک است.

استیو کول روزنامه نگار و سردبیر سابق واشنگتن پست در سال ۲۰۰۷ به عنوان مدیرعامل بنیاد آمریکای جدید منصوب شد.

هم اکنون نیز «آنه ماریا اسلاتر» مدیرعامل این مرکز است که از سال ۲۰۱۳ در این سمت منصوب شده است.

بنیاد آمریکای جدید تاکید دارد که تلاشش بر ارائه راهکارهای عملی برای حل مشکلات جهانی، منطقه ای و ملی است.

بنابر اعلام سایت رسمی اندیشکده آمریکای جدید، هزینه سالانه ماموریت های واگذار شده به این موسسه بالغ بر ۲۰ میلیون دلار است.

این اندیشکده در کنار آرمان های مطرح شده از سوی خود نظیر گسترش فناوری های جدید و ارائه راهکار نوین عملی برای مشکلات جهانی، یکی از اهداف خود را تلاش برای گسترش آزادی و دموکراسی عنوان می کند؛ هدفی که تقریبا اکثر اندیشکده های آمریکایی با توسل زمینه های دخالت در امور داخلی دیگر کشورها را فراهم می کنند.

چه کسانی «آمریکای جدید» را مدیریت می‌کنند؟

بدون شک مدیرعامل اندیشکده «آمریکای جدید» چهره ای است که می تواند خط مشی کلی و نگرش این اندیشکده را نشان دهد.

خانم آنه ماری اسلاتر که از سال ۲۰۱۳ ریاست بنیاد آمریکای نوین را مدیریت می کند، تنها یک شخصیت علمی نیست.

اسلاتر از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ به عنوان مدیر سیاست گذاری وزارت امور خارجه آمریکا به عنوان یکی از مهم ترین مدیریت های این وزارتخانه و دست راست هیلاری کلینتون (وزیر وقت امور خارجه آمریکا) ایفای نقش می کرده است.

آنه ماری اسلاتر مدیرعامل اندیشکده آمریکای جدید در کنار هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا

«اریک اشمیت» مدیر بخش گوگل اندیشکده آمریکای جدید نیز یکی دیگر از چهره هایی است که با دولت آمریکا همکاری نزدیکی داشته است.

وی تا پیش از این عضو شورای مشاوران باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا بود.

«فرید زکریا» مجری معروف شبکه تلویزیونی «سی ان ان» نیز به عنوان یکی از کارشناسان ارشد این بنیاد در حال فعالیت است.

گفتگوی فرید زکریا با رییس جمهور در اندیشکده آمریکای نوین

اما در بین کارشناسان این موسسه، نام چهره های نام آشنایی به چشم می خورد؛ چهره هایی که بارها نام آنها در میان اندیشه های ضداسلام و انقلاب دیده شده است.

«فرانسیس فوکویاما» تئوریسین مشهور آمریکایی تبار یکی دیگر از کارشناسان ارشد اندیشکده آمریکای جدید است.

نظرات ضد اسلام و ضد انقلابی فراوانی در کارنامه فرانسیس فوکویاما که ارتباط تنگاتنگی با محافل صهیونیستی دارد، دیده می‌شود.

وی در مشهور ترین سخنرانی خود علیه اسلام و انقلاب اسلامی که در سرزمین های اشغالی (اورشلیم) و در جریان کنفرانس بازشناسی هویت شیعه ایراد شد، تصریح کرده بود که «شیعه، پرنده‌ای است که افق پروازش خیلی بالاتر از تیرهای ماست؛ پرنده‌ای که دو بال دارد: یک بال سبز و یک بال سرخ.»

فوکویاما بال سبز این پرنده را مهدویّت و عدالت خواهی و بال سرخ را شهادت‌طلبی که ریشه در کربلا دارد و شیعه را فنا ناپذیر کرده، معرفی می‌کند.

وی معتقد است شیعه بُعد سومی هم دارد که اهمیّتش بسیار است. او می‌گوید: «این پرنده، زرهی به نام ولایت پذیری به تن دارد و قدرتش با شهادت دو چندان می‌شود. شیعه، عنصری است که هر چه او را از بین می‌برند، بیشتر می‌شود.»

فوکویاما، مهندسی معکوسی را برای شیعه و مهندسی صحیحی را برای خودشان طراحی می‌کند و می‌نویسد: «مهندسی معکوس برای شیعیان این است که ابتدا ولایت فقیه را خط بزنید. تا این را خط نزنید، نمی‌توانید به ساحت قدسی کربلا و مهدویّت تجاوز کنید... برای پیروزی بر یک ملّت باید میل مردم را تغییر داد... ابتدا ولایت فقیه را خط بزنید، در گام بعد، شهادت طلبی این‌ها را به رفاه‌طلبی تبدیل کنید. اگر این دو تا را خط زدید، خود به خود اندیشه‌های امام زمانی از جامعة شیعه رخت می‌بندد... شما بیایید برای غرب هم امام زمان و کربلا و ولی فقیه بتراشید.»

محل برگزاری نشست اندیشکده آمریکایی جدید با حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان

اما یکی از قابل تامل برانگیز ترین چهره های این موسسه، «جاناتان سوروس» نام دارد.

وی فرزند «جورج سوروس» رئیس موسسه جامعه آزاد است که موسسه تحت امرش تخصص ویژه ای در شکل دادن به انقلاب های رنگین در سراسر جهان به ویژه کشورهای بلوک شرق دارد.

جاناتا سوروس مسئول ارشد اجرای اندیشکده بنیاد آمریکای جدید است که نشان از نفوذ گسترده وی در این بنیاد است.

منابع مالی؛ همیشه پای یک سوروس در میان است

معمولا منابع مالی اندیشکده های آمریکایی به دلیل ماهیت جریان های پشت پرده آنان غیرشفاف است و عمده درآمد این اندیشکده ها از سوی جریان های قدرت و ثروت در آمریکا تامین می شود.

از سوی دیگر نیز مدیران این اندیشکده ها از میان افراد با نفوذ در حوزه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی انتخاب می شوند تا بتوان به واسطه آنان مقداری از نیازهای مالی را برطرف کرد.

بر اساس اخبار منتشر شده در برخی منابع خارجی، تعدادی از بنیاد های خصوصی مسئولیت تامین منابع مالی اندیشکده آمریکای جدید را بر عهده دارند.

بنیاد فورد، بنیاد بیل و ملینا گیتس، بنیاد اریک اشمیت و موسسه جامعه آزاد از جمله بنیاد هایی هستند که منابع مالی «آمریکای جدید» را تقبل می کنند.

در این میان موسسه جامعه آزاد همان موسسه ای است که جورج سوروس مسئولیت آنرا بر عهده دارد، سهم بالایی در تامین منابع مالی موسسه آمریکای جدید دارد.

روحانی و رویارویی با «آمریکای جدید»

بدون شک حضور روحانی در این اندیشکده آمریکایی فرصتی طلایی برای نشان دادن حقانیت اندیشه های انقلاب اسلامی بود.

سخنرانی روحانی در اندیشکده آمریکای نوین

جایگاه بنیاد آمریکای جدید نیز در بین اندیشکده های آمریکایی و همچنین چهره های همراه با این بنیاد نشان دهنده جایگاه پراهمیت آن است.

مطمئنا پس از انتشار جزئیات این دیدار می توان درباره مطالب مطرح شده در آن قضاوت کرد ولی با توجه به چهره های حاضر در این بنیاد، باید منتظر ماند و دید که حسن روحانی در مواجهه با کارشناسان این بنیاد آمریکایی چگونه عمل کرده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری