کد خبر: 7404

بیانیه انگلیس که امروز در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرائت شد، دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران را ممکن دانسته و اما تصریح کرده است که تحقق این امر با چالش‌هایی مواجه است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «رابین گریمس» مشاور علمی ارشد دولت انگلیس روز چهارشنبه بیانیه لندن در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای در جهان را قرائت کرد، که در بخشی از آن به مسئله مذاکرات هسته‌ای با ایران پرداخته شده است.

در سخنانی اظهار داشت: «حل موضوع هسته‌ای ایران یکی از اولویت‌های انگلیس است. گفت‌وگوهای امسال سازنده بود. گروه ۱+۵ و ایران با تمدید طرح موسوم به برنامه مشترک اقدام تا ۲۴ نوامبر سال ۲۰۱۴ توافق کردند. ما معتقدیم که توافق جامع امکان پذیر، اما تحقق آن با چالش‌هایی مواجه است.»

وی در ادامه افزود: «اجماع گسترده‌ای بر سر چارچوب توافق و مواردی که باید در آن قید شود، وجود دارد. با این حال، هنوز بر سر جزئیات کلیدی اختلافات پابرجاست. هرچند مسیر مذاکرات آژانس با ایران از مذاکرات با ۱+۵ جدا است، اما در عین حال ارتباط‌هایی هم وجود دارد. دستیابی به توافق ناممکن خواهد بود، مگر آنکه ایران نشان دهد که با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کامل دارد و در راستای حل تمام مسائل مربوط به ابعاد احتمالی نظامی، در حال پیشرفت واقعی است.»

نماینده انگلیس سپس خواستار همکاری‌های بیشتر ایران با آژانس و «اجرای به موقع» گام‌های مورد توافق شده است. لندن همچنین از تهران خواسته است تا گام‌های تازه‌ای را به آژانس ارائه کرده و جلسه فنی‌ای را با نمایندگان ناظر هسته‌ای سازمان ملل برگزار کند. گریمس همچنین از ایران خواسته است تا قطعنامه‌های شورای امنیت را اجرا کرده و پروتکل الحاقی را بپذیرد.

هفتمین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ از روز جمعه در نیویورک آغاز شده است. هرچند که آن مذاکرات از همکاری‌های ایران با آژانس جدا است، اما کشورهای غربی اعلام کرده‌اند که اجرای توافق جامع احتمالی، منوط به حل و فصل تمامی موضوعات با آژانس است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری