سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت آمریکا انتظار دارد ترکیه همکاری سازنده‌ای با ائتلاف تحت رهبری آمریکا داشته باشد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید امروز چهارشنبه با حضور در کنفرانس خبری روزانه این نهاد، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

بخش اعظم سوالت خبرنگاران در خصوص بمباران اهداف داعش در سوریه و عراق بود و آقای سخنگو با تکرار مواضع مقامات ارشد آمریکا، به ایجاد ائتلاف بین‌المللی علیه این گروه اشاره کرد و گفت که «انتظار داریم ترکیه همکاری سازنده‌ای با ائتلاف بین المللی ضدداعش داشته باشد.»

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه دیروز در میان خبرنگاران در نیویورک گفته بود که کشورش می‌تواند حمایت نظامی و لوجستیکی لازم را از حملات آمریکا علیه داعش ارائه دهد.

سخنگوی کاخ سفید به یک از دل‌مشغولی‌های این روز مردم آمریکا یعنی تکرار حوادثی مشابه کشتار ۱۱ سپتامبر به دست داعش در خاک آمریکا نیز پرداخت و گفت: «مدارکی در دست داریم که داعش به صورت فعال در حال طرح‌ریزی برای حمله به اهدافی در کشورهای غربی بوده است.»

آقای ارنست به صورت دقیق، کشور هدف داعش را مشخص نکرد ولی دیروز اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که ۳۰۰۰ اروپایی در صفوف داعش می‌جنگند، افرادی که بازگشتشان به کشورهای مادری، موجب نگرانی همگان است.

«جان کری» رئیس‌دستگاه دیپلماسی ایالات متحده هم همزمان با انتشار این گزارش اروپایی‌ها گفته بود که برای محاکمه غربی‌های حاضر در میان داعشی‌ها، ضعف و خلأ قانونی وجود دارد.

ارتش آمریکا از ساعات شبانگاهی دوشنبه، حملاتی را بر علیه اهداف داعش در خاک سوریه شروع کرده است. بحرین، اردن، عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی، از همیاران پنتاگون در این حمله اعلام شده‌اند؛ کمک کشورها می‌تواند از طریق در اختیار نهادن حریم هوایی، فرودگاه‌ها و پیوستن هواپیماهای نظامی به جنگنده‌های آمریکایی باشد.

در این حملات از ترکیب تهاجمی جنگنده‌ها، بمب‌افکن‌ها، پهپادها و موشک‌های کروز تام‌هاوک استفاده شده، موشک‌ها از عرشه ناوهای جنگی در آب‌های خلیج فارس و دریای سرخ شلیک شده‌اند.

جنگنده‌های به غنیمت گرفته شده از ارتش سوریه، اردوگاه‌های آموزشی، مراکز فرماندهی ، انبار ذخیره تجهیزات، و، تعدادی کامیون و وسایل حمل و نقل تسلیحات داعش، اهداف حملات آمریکا را شامل می‌ شوند. این اهداف در اطراف شهر «رقه، پایتخت داعش» قرار داشته‌اند.

بر اساس گفته‌های آمریکایی‌ها و تأیید مقامات دمشق، وزیر خارجه آمریکا از قبل، نماینده سوریه در سازمان ملل را از انجام این حملات آگاه کرده بوده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری