جعفري گفت: اين افزايش شهريه اولا بايد به تناسب و شرايط خانوارها انجام شود، ثانيا همه هزينه‌ها را از طريق شهريه تامين نكند.

به گزارش قم خبر ؛ قاسم جعفري‌، ‌سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در گفت‌و‌گو با «جوان‌آنلاين» در خصوص جلسه اين كميسيون با حميد ميرزاده، رئيس دانشگاه آزاد گفت: از جمله مباحثي كه در اين جلسه مطرح شد مسئله عدم تناسب بين پذيرش دانشجو، تعداد اساتيد و امكانات در دانشگاه آزاد در مقطع تحصيلات تكميلي بود و از آنجا كه اين بحث طولاني شد نوبت به بحث افزايش شهريه نرسيد.

جعفري ادامه داد: دغدغه نمايندگان اين بود كه در مقطع دكتري بايد تحقيقات بيشتري انجام شود و به همان ميزان كه دانشجويان افزايش پيدا مي‌كنند به همان ميزان هم ظرفيت اساتيد را افزايش دهند. همچنين ساير اركان دانشگاه هم مثل امكانات كارگاهي، آزمايشگاهي و فضاهاي آموزشي نسبت به تعداد دانشجويان تناسب داشته باشد.

وي با اشاره به توضيحات رئيس دانشگاه آزاد در جلسه با نمايندگان اظهار داشت: آنها مدعي بودند كه اين پذيرش از قبل هم بوده اما از آنجا كه به صورت غير رسمي انجام شده است، مورد انتقاد قرار نگرفته و ايندر حالي است كه امسال اين موضوع را به صورت رسمي اعلام كرده‌ايم اين مسئله پر رنگ به نظر مي‌رسد.

جعفري افزود: دغدغه كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس اين است كه به طور كل دانشگاه آزاد بايد نظارت‌پذير باشند و اينگونه نباشد كه اين دانشگاه چون شهريه‌ بگير است خارج از عرف وزارت علوم عمل كند. در واقع اين دانشگاه بايد در قالب سياست‌هاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي و اختيارات قانوني هيئت امناي دانشگاه آزاد حركت كند.

سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس عنوان كرد: انتظار مجلس در رابطه با تناسب پذيرش دانشجو و امكانات دانشگاه در مقطع تحصيلات تكميلي اين است كه دانشگاه مسائلي را كه به آموزش عالي مربوط مي‌شود، مراعات كند. گرچه استدلال آنها در زمينه افزايش دانشجو در مقطع دكتري اين بود كه بسياري از فرزندان ما به خارج از كشور مي‌روند و به جاهايي مي‌روند كه شرايطشان خيلي مناسب نيست و در عين حال ارز بسياري از كشور خارج مي‌كنند و از سوي ديگر اين مهاجرت تبعات فرهنگي و اجتماعي مختلفي مي‌تواند دارد و اين در حالي است كه اگر ما در داخل بتوانيم ظرفيت‌ها و امكانات را تقويت كنيم، دانشجويان ترجيح مي‌دهند در كشور خود به تحصيلات ادامه دهند.

وي اضافه كرد: طبق گفته مسئولان دانشگاه آزاد امسال حدود ۵ هزار نفر هيئت علمي پي اچ دي در حال جذب هستند و بنا دارند كميت اساتيد را افزايش دهند، حتي بسياري از مربيان هم در حال گذراندن مقطع پي‌اچ‌دي هستند.

جعفري در خصوص افزايش شهريه دانشگاه آزاد گفت: جلسه با رئيس دانشگاه آزاد بسيار طولاني شد و بحث افزايش شهريه مطرح نشد. اما طبق نامه‌ي مكتوبي كه مسئولان دانشگاه آزاد ارسال كرده‌اند در حالي كه هيئت امنا اجازه ۲۵ درصد افزايش شهريه را داده اما اين افزايش شهريه ۱۵ درصد است و از سوي ديگر اين دانشگاه شهريه‌ بگير حدود سه سال چهار درصد افزايش شهريه داشته است و اين افزايش ۱۵ درصدي امسال بسيار پر رنگ به نظر مي‌رسد.

وي ادامه داد: كميسيون آموزش مجلس به دانشگاه آزاد اين مسئله را منتقل كرده كه تامين هزينه شهريه دانشگاه براي بسياري از خانواده‌ها كار ساده‌اي نيست و دانشگاه آزاد اولا بايد با توجه به امكانات و دارايي‌هاي خود به دنبال راه‌هاي ديگري براي تامين هزينه باشد تا همه آن فشار بر روي دانشجويان نباشد و بحث دوم هم اين است كه اين افزايش شهريه بايد در فرصت مناسب‌ اطلاع رساني شود؛ چون بسياري از خانواده‌ها اگر شش ماه قبل مطلع مي‌شدند شايد راه چاره‌اي پيدا مي‌كردند اما اين اطلاع‌رساني يكباره براي آنها سختي‌هايي دارد.

سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس تاكيد كرد: كميسيون آموزش در اين زمينه بحث‌هايي دارد و اين افزايش شهريه اولا بايد به تناسب و شرايط خانوارها انجام شود، ثانيا همه هزينه‌ها را از طريق شهريه تامين نكند.

از آنجا از دوستان فراواني از كميسيون‌هاي مختلف آمده بودند و به دليل اينكه پذيرش جدي دانشجو مطرح شد بحث شهريه مطرح نشد اما يك نامه مكتوبي از سوي دوستان فرستاده شده كه شهريه ثابت افزايش داده نشده و شهريه‌ي غير ثابت هم مي‌گويند هيئت امنا به ما اجازه ۲۵ درصد افزايش را داده است اما ما ۱۵ درصد افزايش داده‌ايم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری