کد خبر: 7390

ایران در سال ۲۰۱۳ با تامین ۱۹ درصد گاز وارداتی ترکیه، دومین تامین‌کننده گاز این کشور شد.

به گزارش قم خبر ؛ فارس به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه خبر داد، این کشور در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۴۵.۲ میلیارد مترمکعب گاز وارد کرده است.

بر اساس این گزارش، حدود ۲۰.۷ درصد از حجم گاز وارداتی ترکیه برای مصرف عمومی و ۴۵.۸۵ درصد آن برای تولید برق و حدود ۲۵.۱۱ درصد آن برای بخش صنعت این کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

در سال گذشته میلادی، ۵۸ درصد گاز وارداتی ترکیه از روسیه، ۱۹ درصد از ایران و ۹ درصد از آذربایجان تامین شده است. ۱۴ درصد باقی مانده نیز از الجزایر و نیجریه خریداری شده است.

حجم قرارداد ترکیه با ایران برای واردات گاز سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب، با روسیه ۲۰ میلیارد مترمکعب و با آذربایجان ۶.۶ میلیارد مترمکعب است.

همچنین ترکیه توافقی با الجزایر و نیجریه برای واردات سالانه گاز به ترتیب، ۴.۴ میلیارد و ۱.۲ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی مایع منعقد کرده است.

قیمت گاز وارداتی ترکیه به طور رسمی اعلام نشده است اما رسانه‌های ترکیه مدعی هستند که این کشور به ازای هر ۱۰۰۰مترمکعب گاز وارداتی از ایران ۴۹۰ دلار می‌پردازد. همچنین ترکیه برای هر ۱۰۰۰ مترمکعب گاز وارداتی از آذربایجان که از طریق خط لوله جنوب قفقاز (خط لوله باکو- تفلیس- ارزوروم) ۳۳۵ دلار می‌پردازد. قیمت گاز صادراتی روسیه به ترکیه نیز به ازای هر ۱۰۰۰ مترمکعب ۴۲۵ دلار است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری