رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران با ائتلاف دروغین و نامشروع که تحت عنوان مبارزه با تروریسم تشکیل شده همکاری نمی‌کند، گفت: آمریکا نمی‌گذارد دولت سوریه با داعش مبارزه کند.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس در نطق پیش از دستور خود در سخنانی ضمن محکوم کردن اقدام آمریکا در سرکوب گروهک تروریستی داعش و مداخله در امور داخلی سوریه گفت: نمایندگان مجلس، در روز گذشته آمریکا حملاتی را در کشور سوریه آغاز کرده و براساس ادعای رئیس‌جمهور این کشور این حملات را ادامه می‌دهد. رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته در نطقی اعلام کرد چون دولت مرکزی سوریه امکان نابود کردن این تهدید را ندارد، آمریکا رأساً وارد عمل شده است.

وی با طرح این سؤال "آیا فکر می‌کنید کسی در دنیا این ادعای شما را باور می‌کند؟" افزود: آمریکا و هم‌پیمانان او بیش از ۳ سال است که از جریان‌های تروریستی در سوریه حمایت کرده‌اند و می‌کنند و در هفته گذشته نیز باز هم در کنگره آمریکا تکرار کردند "ما به معارضان سوری کمک می‌کنیم" و برخی از کشورهایی که در ائتلاف به‌اصطلاح مبارزه با تروریست که ساخته‌اند، قرار دارند خودشان جزو کمک‌کنندگان به تروریست‌ها در سوریه هستند.

رئیس مجلس در ادامه اظهار داشت: نیروهای تروریستی از مرزهای این کشورها وارد سوریه می‌شوند، چگونه این حرف مسئولان آمریکا می‌تواند اندک وجاهتی داشته باشد؟ تأسف‌آور است که رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که چون دولت مرکزی سوریه امکان نابود کردن تهدید تروریست‌ها را ندارد آمریکا رأساً وارد شده است، مگر شما گذاشتید که دولت مرکزی سوریه با تروریست‌ها مبارزه کند؟

لاریجانی خطاب به کشورهای غربی و آمریکا گفت: تروریست‌ها را شما به وجود آوردید و حمایت کردید و نمی‌گذارید دولت مرکزی سوریه با آنها مبارزه کند. مدتها پیش یکی از رهبران عرب منطقه در مذاکره‌ای به بنده گفت غربی‌ها به‌محض اینکه می‌بینند دولت سوریه در حال سرکوب تروریست‌هاست، به تروریست‌ها کمک بیشتری می‌کنند تا دولت سوریه عقب‌نشینی کند.

وی در ادامه افزود: رئیس‌جمهور آمریکا گفته است ما با همکاری هم‌پیمانان خود در منطقه ریشه تروریسم در جهان را می‌خشکانیم. این هم از شوخی‌های مضحک سیاسی است. اگر واقعاً تصور می‌کنید با چند حمله هوایی ریشه تروریست‌ها را می‌خشکانید، باید به حال کشوری که مدعی مدیریت جهانی است گریست. حداقل حرف‌های صاحب‌نظران امنیتی خودتان را بشنوید تا دقیق‌تر حرف بزنید. مگر مبارزه با تروریست‌هایی که در مناطق مختلف پخش شده‌اند، با حمله هوایی امکان‌پذیر است؟

رئیس مجلس در ادامه به اثرات حمله هوایی آمریکا در سوریه اشاره کرد و گفت: حمله هوایی شما باعث کشتار و آوارگی سکنه غیرنظامی در مناطق بمباران شده و نیز از طرفی ارائه ژست کم‌خاصیت قدرت شما به‌زودی رنگ می‌بازد. گرچه آمریکا به‌دلیل رنگ‌پریدگی قدرت خود ناچار است دست به چنین اقدامات تاکتیکی بزند تا حداقل کاریکاتور قدرت جهانی خود را حفظ کند اما در فاصله اندکی مجدداً مواجه با موج سنگین‌تر تروریست‌ها می‌شوید.

لاریجانی در ادامه افزود: این حملات خاصیت گسترش تروریسم را دارد، همان‌طور که بمباران‌ها در افغانستان نه‌تنها ریشه تروریسم را نخشکاند بلکه به تسلط آنها و توسعه تروریست‌ها مدد رساند و آنها را در سایر کشورها نیز توسعه داد. وقتی شما به این‌گونه حملات کور و بی‌مبنا به کشوری جوانان آن کشورها را تحقیر می‌کنید، تصور نمی‌کنید آنها مفرّی برای رفع این حقارت جز مقابله به مثل با شما ندارند و طبعاً در دام تروریست‌ها می‌افتند که فعلاً مقابل شما قرار گرفته‌اند.

وی در ادامه تأکید کرد: برژینسکی یکی از صاحب‌نظران آمریکایی گفته است در کشورهای مسلمان خاورمیانه، انزجار حاد در مقابل دخالت‌های بی‌مورد آمریکا در خاورمیانه و پشتیبانی آن از اسرائیل هم‌اکنون به‌صورت بسط امپریالیسم غرب در خاورمیانه دیده می‌شود. به این جهت است که آنها آمریکا را دلیل اصلی محرومیتی که احساس می‌کنند، می‌دانند.

رئیس مجلس خطاب به دولت‌مردان آمریکایی گفت: وقتی وضع افکار عمومی در خاورمیانه را خودتان این‌گونه ارزیابی می‌کنید، ادعای مبارزه نظامی شما نه‌تنها مبارزه با تروریسم نمی‌تواند باشد بلکه عملاً عامل توسعه تروریسم می‌شود. بنابراین این ائتلاف شما که نام ائتلاف برای مبارزه با تروریسم را بر آن نهاده‌اید، ائتلاف برای مبارزه با تروریسم نیست بلکه ائتلاف برای گسترش تروریسم است.

لاریجانی در ادامه تأکید کرد: اگر با خوش‌خیالی با چنین روشی به‌دنبال مبارزه با تروریسم هستید، که چنین نیست و نه‌تنها به دیگران و حتی به خودتان دروغ می‌گویید، باید این اقدام شما را نماد ضرب‌المثل لهستانی‌ها بدانیم که می‌گویند در اصطبل را هنگامی می‌بندند که اسب‌ها گریخته‌اند. آقای اوباما، بعد از چند سال کارنامه سیاه حمایت‌ها از تروریست‌ها دیر به فکر مبارزه با آنها افتاده‌اید، حتی اگر حرف‌های شما را حمل بر صحت کنیم نیز این‌گونه است.

وی با بیان "با نفرتی که در منطقه نسبت به رفتار آمریکا در خاورمیانه وجود دارد، اگر واقعاً آمریکا می‌خواهد با تروریسم مبارزه شود، فقط کنار بکشید و با تروریست‌ها مبارزه نکنید" گفت: مردم منطقه خودشان می‌توانند با تروریست‌ها مبارزه کنند و آنها می‌توانند ریشه تروریسم را بخشکانند.

رئیس مجلس در ادامه افزود: مردم منطقه امروز از قدرت فهم، تصمیم‌گیری و رشد سیاسی خوبی برخوردارند و نیازمند قیم‌های دروغین نیستند. شما به‌خوبی دیدید که در این هفته هم رجال سیاسی افغانستان، خودشان توانستند اختلاف فی‌مابین را حل کنند و هم مردم رشید یمن و رجال انقلابی و مسئولان آن کشور توانستند به تفاهم دست یابند و اصلاحات در آن کشور را با توافق پیش ببرند، اینها نمونه‌هایی است که پیش روی شماست.

لاریجانی اضافه کرد: این‌گونه مبارزه با تروریسم آن هم با دعاوی تأسف‌آور و متناقض منافع ملی آمریکا و یا پاسخ به کشته شدن چند تبعه آمریکا و غرب، در آینده جز خسارت بیشتر برای مردم منطقه و گسترش تروریسم چیز دیگری نیست.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی این‌گونه اقدامات آمریکا و غرب در منطقه را محکوم می‌کند، افزود: مجلس این اقدامات را چیزی جز شیطنت جدید در آتش‌افروزی در منطقه نمی‌داند. ما از ابتدا با تروریسم در منطقه مخالف بودیم و با آن مبارزه واقعی خواهیم داشت اما با ائتلاف‌های دروغین همکاری نمی‌کنیم و آن را مشروع نیز نمی‌دانیم.

رئیس مجلس در ادامه اظهار داشت: مگر سازمان‌های بین‌المللی نظیر شورای امنیت و سازمان ملل را برای چنین اموری درست نکرده‌اند که تصمیم جمعی بگیرند، چه توجیهی دارد که آمریکا بدون اجازه شورای امنیت و سازمان ملل با چنین ادعای دروغینی که چون دولت مرکزی سوریه نمی‌تواند با تروریست‌ها مقابله کند یک ائتلاف مسخره درست می‌کنند و به خود اجازه می‌دهند به آن کشور حمله کنند؟ این اقدامات جز به بازی گرفتن نهادهای بین‌المللی برای اهداف حقیر قلدرمآبانه چیز دیگری نیست.

لاریجانی در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه آمریکا در برخی از تحریم‌ها علیه ایران نیز این روش را استفاده کرده است و به‌دنبال عادی کردن این‌گونه دخالت‌ها در تحقیر نهادهای بین‌المللی است و برای حل مسئله تروریسم باید ابتدا با این‌گونه مداخلات غیرقانونی آمریکا مبارزه کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری