کد خبر: 7361

رئیس‌جمهور در مصاحبه با واشنگتن‌پست تصریح کرد دستگیری خبرنگار این روزنامه به هیچ عنوان نشانه جنگ قدرت در ایران نیست و ضمن ابراز امیدواری برای توافق نهایی گفت: باید در هر توافقی برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران حفظ شود.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» با اشاره به دستگیری «جیسون رضائیان» خبرنگار واشنگتن‌پست و «یگانه‌ صالحی» همسر وی تصریح کرد که دستگاه قضایی ایران به شیوه‌ای منصفانه در این پرونده رفتار می‌کند.

وی ضمن تأکید بر اینکه دستگیری خبرنگار واشنگتن‌پست مبنی بر نزاع قدرت بین احزاب اصولگرا و میانه‌رو داخل ایران نیست، تصریح کرد: من اعتقادی به این ندارم که این مسئله علیه دولت من برنامه‌ریزی شده باشد.

روحانی در این مصاحبه خواستار «مبارزه ثابت‌قدم» علیه شبه‌نظامیان داعش شد اما در عین حال حملات هوایی به رهبری آمریکا به سوریه را نقض قانون بین‌الملل دانست.

واشنگتن‌پست گزارش کرد که رئیس‌جمهور ایران در خصوص توافق نهایی ایران و ۱+۵ درباره برنامه هسته‌ای تهران ابراز امیدواری کرد، البته چشم‌انداز توافق نهایی هسته‌ای قبل از ۲۴ نوامبر بسیار اندک است.

بر اساس این گزارش، روحانی با سردبیران و خبرنگاران آمریکایی قبل از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت‌وگو کرد و گفت که بعید است با «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا دیدار داشته باشد.

رئیس‌جمهور ایران در خصوص خبرنگار واشنگتن‌پست گفت که رضائیان توسط مقامات دستگاه قضایی دستگیر شده است که هنوز تصمیمی درباره پرونده وی اتخاذ نکرده‌اند ولی ادامه داد که امیدوار و تقریباً خوشبین است که دستگاه قضایی ایران منصفانه این پرونده را حل می‌کنند.

روحانی در مصاحبه روز سه‌شنبه خود تأکید کرد که ایران به شدت برای مبارزه با تروریست‌ها در منطقه تلاش کرده است و گفت: تروریست و خشونت محض یک تهدید جدی برای همه ما است. نیاز است تا جنگی مصممانه علیه این گروهها صورت گیرد.

وی در ارتباط با ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه داعش گفت: چه کسی بهتر از هرکسی شایستگی هدایت چنین ائتلافی را دارد؟ آیا امکان دارد بدون شناخت کامل منطقه خاورمیانه چنین کاری را کرد؟

روحانی ادامه داد که حملات به رهبری آمریکا در سوریه بدون تأیید سازمان ملل «هیچ اعتبار قانونی ندارد.»

رئیس‌جمهور ایران ضمن ابراز امیدواری در خصوص توافق نهایی هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا‌،انگلیس،فرانسه،روسیه،چین بعلاوه آلمان) گفت که ایران باید بتواند «برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود» را که اشاره‌ای به غنی‌سازی اورانیوم دارد، حفظ کند.

وی در خصوص تحریم‌های غرب و آمریکا علیه ایران گفت که این تحریم‌ها به اقتصاد ایران فشار وارد آورده است اما تهران توانسته است که این فشار را از طریق تجارت با کشورهایی که با تحریم مخالف هستند کاهش دهد.

وی تحریم‌ها را «غیرانسانی و علیه حقوق بشر دانست» و گفت: «آیا این به نفع اقتصاد آمریکا است، به نفع مردم آمریکا و به طور کلی جهان است؟»

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری