کد خبر: 7359

پیام ملت ایران به نمایندگان خود در مذاکرات هسته‌ای این است: در هفته بزرگداشت دفاع مقدس، دفاع مقدس دیگری را در عرصه دیپلماسی هسته‌ای رقم بزنید.

به گزارش قم خبر ؛ مهدی فضائلی طی یادداشتی در جام جم نوشت: مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ همچنان ادامه دارد و اجلاس سالانه سازمان ملل در نیویورک فرصت مهمی برای نزدیک کردن این گفت‌وگو‌ها به نتیجه نهایی ارزیابی می‌شود.

در این مقطع حساس که چشم‌انداز روشنی هم برای مذاکرات مشاهده نمی‌شود و با سالگرد دفاع مقدس نیز مقارن شده است، پیام مردم بزرگ ایران به گروه مذاکره‌کننده می‌تواند برای مذاکره‌کنندگان مهم و راهگشا باشد.

این پیام را از راه‌های گوناگون می‌توان به دست آورد اما نظرسنجی‌ای که بتازگی توسط دانشگاه تهران و دانشگاه مریلند انجام شده است کار را ساده کرده و پیام‌های شفاف و بی‌نیاز از توضیحی‌را برای سربازان خط مقدم دیپلماسی کشورمان دارد. پیام‌هایی که نتیجه ۳۵ سال مقاومت در جبهه‌های مختلف در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکا و ۱۳ سال ایستادگی درمقابل فشارهای غیرقانونی در موضوع هسته‌ای است.

پیام‌هایی که از درس‌آموزی و بصیرت ملت ایران حکایت دارد و عمق دشمن‌شناسی این ملت شجاع و فهیم.

بر اساس این نظرسنجی، ۹۴ درصد از مردم کشورمان، استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را برای ایران لازم دانسته‌اند. ۷۱ درصد مردم، کاهش یافتن تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی هسته‌ای را بر نتافته و ۷۵ درصد نیز اعلام کرده‌اند که پذیرش هرگونه محدودیت در فعالیت‌های علمی و پژوهشی هسته‌ای کشور، غیرقابل قبول است. بر اساس نتایج این تحقیق، ۶۲ درصد از مردم کشور نسبت به مجموعه کشورهای ۱+‌۵ بی‌اعتماد هستند. همچنین اکثریت ایرانیان بر این باورند که برنامه هسته‌ای کشورمان تنها بهانه‌ای برای اعمال فشارها و تحریم های موجود علیه کشورمان بوده و ۷۴ درصد از مردم بر این باورند که حتی اگر ایران به تمامی خواسته‌های آمریکا در مورد برنامه هسته‌ای کشور تن در دهد، آمریکا باز هم تحریم های موجود علیه کشورمان را کاهش نداده و به بهانه های دیگری تلاش خواهد کرد تا فشارهای بیشتری را بر ایران تحمیل کند.

مذاکرات این روزهای نیویورک از نظر برخی تحلیلگران، سرنوشت مذاکرات هسته‌ای دو طرف را رقم خواهد زد و شاید لازم نباشد تا آذر به انتظار نشست، هرچند شاید اعلام نهایی نتایج از جهاتی تا آذر به درازا کشانده شود.

مذاکره‌کنندگان کشورمان نمایندگان همین مردم هستند و انتظار می‌رود با همین مردم هم نگاه و هم‌آهنگ باشند که همینطور هم هست.

مذاکره‌کنندگان کشورمان توجه دارند بنا به ضرورت در مقطعی با دشمنان ملت ایران به گفت‌وگو نشسته‌اند که ملت حامی و پشتیبان آنها در حال گرامیداشت سالگرد دفاع مقدسی است که نه فقط خاطرات آن دوران را به یاد می‌آورد بلکه شکوه، اقتدار، عظمت و سربلندی این روزهای خود را مدیون ایمان، شجاعت، مقاومت، ایثار و شهادت مجاهدانی می‌داند که از جان خود گذشتند تا این ملت مومن، ذلت و سرشکستگی را تجربه نکند.

از نگاه ملت ایران، میراث آن رشادت‌ها و ایثارها و شهادت‌طلبی‌ها امروز به عنوان امانتی سنگین، به‌دست سربازان خط مقدم دیپلماسی سپرده شده است تا یک‌بار دیگرعظمت و سربلندی ایران عزیز را به جهانیان نشان بدهند و ثابت کنند نمایندگان این ملت در هر جبهه‌ای که قرار بگیرند خود را در دفاع مقدس می‌بینند و همانگونه که رزمندگان دوران دفاع مقدس اجازه تصرف ذره‌ای از خاک ایران را ندادند، سربازان جبهه دیپلماسی نیز اجازه کوچکترین تعدی به حقوق مسلم ملت ایران که در معاهده NPT نیز به آن تصریح شده است را نخواهند داد.

در یک کلام، پیام ملت ایران به نمایندگان خود در مذاکرات هسته‌ای این است: درهفته بزرگداشت دفاع مقدس، دفاع مقدس دیگری را و این‌بار در عرصه دیپلماسی هسته‌ای رقم بزنید.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری