کد خبر: 7342

نامش «عبدالمحمد شعرانی» است و لقبی که با آن شناخته می‌شود، «معلم مدرسه کالو»؛ مدرسه‌ای که کوچکترین دبستان جهان لقب گرفته تا در پس این لقب، بزرگی اتفاقی که در آن رقم می‌خورد به نمایش در آید. بگذارید نام معلم و پیشینه اتفاقات دبستان شهید رجایی روستای جمال آباد کالو را کنار بگذاریم تا به روایت جدیدی برسیم که معلم کالو در متنش ایستاده و روایتش می‌کند.

به گزارش قم خبر به نقل از «تابناک»، در روزگاری که سرانه اندک مطالعه در کشورمان نگرانی های بسیاری رقم زده و پیرو آمار پایین مطالعه، نهادهای بسیاری ماموریت یافته‌اند که این درد مزمن را چاره جویی کنند، معلم جوان کالو طرحی به اجرا در آورده که ستودنی است.


او که مدتی است مشاور جوان و مامور تشکیل بنیاد مدارس کوچک اداره کل آموزش و پرورش استانش شده، این بار وب نوشته های خود را برای هدفی جدید به کار گرفته و بعد از شناسایی ۷۷ مدرسه کوچک که کمتر از ده دانش آموز دارند، تمام تلاشش را به کار گرفته تا ۷۷ کتابخانه کوچک تدارک دیده و در اختیار این مدارس قرار دهد.

بدین ترتیب طرح ۷۷ با این ایده آغاز شده است؛ با این توضیح ضروری که عدد ۷۷ انتخاب شده معلم کالو نیست بلکه شمار واقعی دبستان‌های زیر ده نفره استان بوشهر است. تکیه طرح هم به پشتوانه مردمی قرار گرفت که وسعشان می‌رسید و دوست داشتند در این کار خیر سهیم باشند؛ کار خیری که امروز، موعد رونمایی از آن فرا رسید و استقبال از طرح نشان داد که می‌توان به تداوم آن در آینده امیدوار بود.

معلمی که روزگاری با وبلاگ نویسی توانسته بود نام دبستان کالو را به گوش خیلی هایمان برساند، این بار از آشنایی بوجود آمده برای طرح ساده و جدید خود بهره گرفت و فارغ از هر تکلفی، بسیار ساده کار خود را پیش برد؛ اینقدر که همراهی با وی بسیار راحت جلوه کرد.

«دوستان و همراهان همیشگی‌ام! برای اول مهر می‌خواهیم به هفتاد و هفت مدرسه زیر ده دانش آموز استان، کتاب هدیه دهیم... پس لطفا تا اول مهر نرسیده کتاب‌هایتان را برایمان بفرستید. قربان محبت تان

بوشهر - اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر؛ برسد به دست معلم کالو!

اگر پیشنهادی دیگر هم دارید که با اشتیاق در خدمتتان هستم... sherani.dayyer@gmail.com

پرداخت نقدی به ۶۰۳۷۹۹۱۸۲۸۳۷۳۰۰۵ عابر بانک ملی؛ عبدالمحمد شعرانی

* کتاب ها لطفا غیر درسی و مناسب برای دانش آموزان ابتدایی باشد.»

همه راز طرح ۷۷ همین چند جمله بود که روی وبلاگ «دیر تش‌باد» قرار گرفت تا درس جدید این معلم هم ساده و همه فهم باشد؛ درست مثل درس قبلی که به ساختن مدرسه کالو، آسفالت شدن راه روستا و چشاندن طعم شیرین همراهی و همیاری به خیلی هایمان شد.

امروز روز اول مهر بود و خدا می‌داند دانش آموزان دبستان های کوچک استان بوشهر چه حض وافری از دیدن کتابخانه های کوچک خود بردند و چه حرف ها در دل معلم کالو هست که باید در وبلاگش، روایت کند ولی حیف است منتظر بمانیم تا همه چیز روایت شود، چراکه طرح ۷۷ درسی نیست که فهمیدنش سخت باشد.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری