وزیر امور خارجه اسبق انگلیس تأکید کرد که غرب باید با ایران درباره مسئله هسته‌ای توافق امضا کند.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، «جک استراو» وزیر امور خارجه اسبق انگلیس امروز چهارشنبه در مقاله خود در روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف با عنوان "غرب باید ریسک کرده و با ایران توافقنامه امضا کند" نوشت: لازم است که به ایران برای باقی نگه‌داشتن برخی از توانمندی‌های هسته‌ای‌اش اجازه داده شود.

به‌نوشته دیلی تلگراف، استراو در این مقاله از دیدار امروز دیوید کامرون نخست وزیر و حسن روحانی رئیس جههوری ایران که اولین دیدار بلندپایه بین دو طرف از زمان پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می‌رود، استقبال کرد و گفت: اگر این دیدار به‌اهتمام مشترک بین دو کشور به امنیت منطقه‌ای و روابط دوجانبه و موضوع ایران بپردازد، در این صورت مشکلات تاریخی و عواقب آن پشت سر گذاشته خواهد شد.

بر پایه این گزارش، استراو درباره پیامد شکست در دستیابی به توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران هشدار داد و گفت: قرار است که به تصمیمی نهایی درباره آن مسئله در طول هشت هفته آینده دست یافته شود.

استراو همچنین اشاره کرد که خطرات این شکست بزرگ‌ترین اشتباه دیپلماتیک این قرن خواهد بود.

وزیر امور خارجه اسبق انگلیس گفت: "نظرسنجی‌های اخیر در ایران اشاره کرد که ملت ایران خواهان دستیابی به توافقی درباره برنامه هسته‌ای خود هستند؛ اما نه به هر هزینه‌ای".

وی افزود: "به‌نظر من، اجازه به ایران برای داشتن درصد بالایی از دستگاه‌های سانتریفیوژی که دارا می‌باشد ــ زیر نظارت بین المللی ــ امری ضروری است".

استراو در این مقاله ابراز امیدواری کرد که {غرب} دوراندیش باشد تا درک کند که نقش ایرانی‌ها در تأمین ثبات در سوریه و شمال عراق و لبنان اساسی است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری