کد خبر: 7316

نکته عجیب در تازه‌ترین فهرست منتشرشده از رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان (QS) حضور ۷ دانشگاه عربستانی در رتبه‌های برتر است.

به گزارش قم خبر ؛ مجله مهر در گزارشی نوشت: در آخرین فهرست منتشر شده QS نام دانشگاه شریف در بین ۶۵۰ دانشگاه برتر و دانشگاه تهران بین ۷۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. اما بزرگترین همسایه آبی کشورمان عربستان سعودی ۷ نماینده در این رده‌بندی دارد که سه تای آن در نیمه اول این فهرست قرار دارد. این فهرست بهانه ای است تا سراغ این۷ دانشگاه را بگیریم تا بفهمیم این دانشگاه ها چه نام دارند، در آنجا چه می گذرد و چه رشته هایی در آنها تدریس می شود؟

* دانشگاه نفت و مواد معدنی ملک فهد

این دانشگاه در لیست منتشر شده در رتبه ۲۱۶ قرار دارد و برترین دانشگاه عربستان سعودی براساس رتبه است. دانشگاه ملک فهد یک دانشگاه دولتی در شهر ظهران عربستان سعودی است و در میان دانشگاه‌های سعودی برنامه های علمی و مهندسی آن بسیار مورد توجه قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۶۳ به حکم سلطنتی این کشور به عنوان دانشگاه ممتاز نفت و مواد معدنی تاسیس شد. چون نفت و مواد معدنی دو عنصر حیاتی برای عربستان سعودی به حساب می آیند. تدریس در این دانشگاه به زبان انگلیسی است و از این لحاظ یک دانشگاه بین المللی به حساب می آید.

رشته های مهندسی هوا فضا،شیمی، برق، عمران، کامپیوتر، مکانیک، مواد و نفت و هم‌چنین رشته های مدیریت، محیط زیست، آمار، ریاضیات و زمین شناسی نیز از جمله رشته‌‌هایی است که در این دانشگاه تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می شود. در این دانشگاه علاوه بر تحقیقات و آزمایشات علمی، مکان‌های تفریحی هم برای پژوهشگران طراحی شده است. دانشگاه ملک فهد مجهز به کتابخانه ۷۰۰۰ متری نیز هست که در آن حدود ۳۲۸ هزار جلد کتاب در حوزه های مختلف وجود دارد.

* دانشگاه پادشاهی سعودی

این دانشگاه یکی از دانشگاه های برتر در عربستان سعودی است. دانشگاه پادشاهی سعودی یا شاه سعود در سال ۱۹۵۷ تاسیس شده است. این دانشگاه، محل تحصیل بسیاری از نخبگان سیاسی و دانشگاهی عربستان بوده و حتی بسیاری از فرزندان خانواده سلطنتی این کشور هم در این دانشگاه تحصیل کرده اند. متقاضیان این دانشگاه باید برای حضور در رشته های پزشکی و مهندسی آزمون انگلیسی و برای سایر رشته ها، آزمون زبان عربی بدهند. این دانشگاه از مدت‌ها پیش برای قرار گرفتن در سطح جهانی تلاش کرده است و در حال حاضر یک دانشگاه بسیار مدرن به حساب می آید. در این دانشگاه شهریه به طور کامل رایگان است و علاوه بر این هزینه ای نیز به عنوان کمک هزینه تحصیلی به دانش آموزان عربستانی و بین المللی داده می شود. این دانشگاه در رده ۲۵۳ برترین دانشگاه های جهان قرار دارد.

* دانشگاه ملک عبدالعزیز

این دانشگاه در سال ۱۹۶۷ راه‌اندازی شده و در رتبه ۳۶۰ برترین دانشگاه های جهان قرار دارد. طراحی و ساخت این دانشگاه را «جان الیون» معمار انگلیسی انجام داده است. دانشگاه ملک عبدالعزیز ابتدا یک دانشگاه خصوصی و غیر انتفاعی بود که توسط عده از بازرگانان اداره می شد. اما در سال ۱۹۷۴ توسط قطعنامه شورای وزیر عربستان سعودی به یک دانشگاه دولتی تبدیل شد. تنوع برنامه های آکادمیک در دو حوزه علوم اجتماعی و بین المللی باعث شد این دانشگاه به پیشرفت کمی و کیفی زیادی برسد. به طوری که به عنوان یک دانشگاه معتبر در عربستان سعودی شناخته شود. از رشته های این دانشگاه می توان به علوم دریایی، هواشناسی، علوم زمین، مهندسی هسته ای، استخراج از معادن، مهندسی پزشکی و مهندسی حمل و نقل هوایی اشاره کرد.

* دانشگاه اسلامی امام محمد بن سعود

این دانشگاه در سال ۱۹۵۳ در ریاض عربستان به فرمان سلطنتی تاسیس شد. این دانشگاه ۱۰ دانشکده دارد و در حال حاضر بیش از ۲۴ هزار دانشجو و ۱۳۰۰ نفر هم در آن مشغول به تحصیل و کار هستند. این دانشگاه تقریبا یک مؤسسه فکری و فرهنگی است که کتابهایش را نیز در چاپخانه خود چاپ می کند و در حقیقت با هدف ارتقای دانش و شریعت اسلامی بنا شده است. این دانشگاه در دامنه ۴۹۱-۵۰۰ این فهرست قرار دارد.

* دانشگاه ام القری

این دانشگاه اسلامی در شهر مکه قرار دارد و به خاطر موقعیت منحصر به فرد خود از معتبرترین دانشگاه های اسلام به شمار می آید. این دانشگاه ابتدا در سال ۱۹۴۹ به عنوان دانشکده «قانون اسلامی» تاسیس شد. اما در سال ۱۹۸۱ به فرمان پادشاهی عربستان سعودی به دانشگاه «ام القری» تغییر نام داد. این دانشگاه در درجه اول به عنوان یک دانشگاه علوم اسلامی و مطالعات زبان عربی و ادبیات شروع به کار کرد. اما در حال حاضر رشته هایی مانند مدیریت فناوری، مدیریت بازرگانی، اقتصاد اسلامی، بازاریابی، مهندسی، فناوری، پزشکی، آموزش و پرورش، معماری و همچنین رشته های مختلف کاربردی، اجتماعی و علوم مهندسی نیز دانشجو می پذیرد.

* دانشگاه ملک خالد

این دانشگاه یک دانشگاه دولتی است که در فهرست منتشر شده در دامنه ۶۰۱-۶۵۰ دانشگاه برتر قرار دارد. دانشگاه خالد به عنوان یک موسسه علمی آموزشی به سرعت در حال رشد است و با حدود ۷۰ هزار دانشجو به یکی از بزرگترین مراکز آموزشی در منطقه تبدیل شده است. مرکز بین المللی یادگیری الکترونیکی با نام اختصاری (ELC) در سال ۲۰۰۵ در این دانشگاه به عنوان ارائه آخرین روش های علمی برای بهبود روند آموزش تأسیس شد.

* دانشگاه ملک فیصل

دانشگاه دولتی ملک فیصل در سال ۱۹۷۵ با ۴ دانشکده به فرمان پادشاهی عربستان تأسیس شد. دانشکده کشاورزی و علوم غذایی و دانشکده دامپزشکی و دامپروری در پردیس اصلی در « آل حساء» و دانشکده معماری و برنامه ریزی و کالج پزشکی و علوم پزشکی در «دمام» تأسیس شد. در سال های بعد نیز برای پاسخگویی به نیازهای آینده خانواده سطلنتی با صدور حکمی دو مسجد و یک ساختمان هیأت مدیره عالی آموزش و پرورش در سال ۱۹۸۱ تأسیس شد. بعدها نیز دانشکده علوم اداری و برنامه ریزی در سال ۱۹۸۴ وهمچنین بیمارستان آموزشی و بیمارستان-دانشگاه ملک فهد نیز اضافه شد. به دنبال آن نیز در سال ۱۹۹۶ آزمایشگاه های دندان پزشکی و فنی جداگانه، دانشکده دندانپزشکی و دانشکده علوم پزشکی کاربردی نیز ساخته شد. این دانشگاه در رتبه بندی در دامنه ۷۰۰تا ۸۰۰ قرار دارد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری