کد خبر: 7314

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ظرفیت‌های جنبش عدم تعهد در مبارزه با گروهک تروریستی داعش گفت: جنبش عدم تعهد برای مبارزه با داعش از ظرفیت‌های بسیاری برخوردار است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ظهر امروز سه‌شنبه با خالدسلیمان جارالله قائم مقام وزیر امور خارجه کویت در مرکز تحقیقات استراتژیک دیدار کرد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک پس از دیدار با قائم مقام وزیر امور خارجه کویت در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس، مبنی بر چگونگی ظرفیت جنبش عدم تعهد برای مبارزه با گروهک تروریستی داعش گفت:‌ جنبش عدم تعهد بی‌تردید با توجه به ظرفیت‌های خود در عضویت ۱۲۰ کشور که در حال حاضر ایران ریاست دوره‌ای آن را بر عهده دارد می‌تواند نقش عمده‌ای در این امر داشته باشد.

وی ادامه داد: مشورت‌های بین کشورهای عضو جبنش عدم تعهد ممکن است به تشکیل جلسه‌ای فوق‌العاده برای مقابله با افراطی‌گری‌ها در ایجاد اختلال‌ها در زندگی عادی مردم بیگناهی که در کشورهای اسلامی در جهان سوم زندگی می‌کنند و مورد تعرض قرار گرفته‌اند منجر شود و گفت‌وگوها و تبادل نظر بین کشورهای جنبش عدم تعهد که دو سوم کشورهای عضو سازمان ملل را تشکیل می‌دهند می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد.

ولایتی با اشاره به نقش ایران و کویت در جنبش عدم تعهد گفت: ‌ایران و کویت دو عضو موثر در جنبش عدم تعهد هستند که می‌توانند گفت‌وگوهایی را در این زمینه انجام دهند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر سفر روحانی به نیویورک و درخواست‌هایی که از سوی کشورهای دیگر به ایران شده است تا فصل جدیدی از روابط ایران با کشورهای دیگر را رقم بزند خاطرنشان کرد: با توجه به موقعیت کنونی که موقعیتی حساس و مهم ارزیابی می‌شود، فرصتی را برای همه کشورهای جهان ایجاد می‌کند که به مناسبت تشکیل اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کند و علاوه بر اینکه دیدگاه‌های جهانی خود را بیان می‌کند بتواند با روسا و نمایندگان سایر کشورها دیدار کنند و ملاقات‌های دوجانبه‌ای را بین روسای کشورها انجام دهند.

ولایتی با بیان اینکه امیدواریم روحانی با دست پر از این سفر بازگردد،‌ تصریح کرد: بدون تردید آقای روحانی مانند سفر قبلی که به نیویورک داشت دست پر بازخواهند گشت و مطابق منویات رهبری عمل می‌کنند و از مصالح جمهوری اسلامی ایران دفاع خواهند کرد که امیدوارم سفر پربار و پربرکتی را داشته باشند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر انتشار اخباری درباره اینکه ایران در زمینه هسته‌ای ۱۵۰۰ سانتریفیوژ خود را فعال نگه داشته و باقی را غیرفعال کند، گفت:‌ ما هم مثل شما این اخبار را شنیده‌ایم اما مواضع جمهوری اسلامی ایران در این زمینه بارها توسط مقام معظم رهبری اعلام شده و این بر خلاف آن چیزی است که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند.

ولایتی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است که در زمینه هسته‌ای اهداف صلح آمیزی را دارد و قصد دارد از این انرژی در جهت مقاصد صنعتی استفاده کند، چرا که استفاده از این نیرو که کمترین آلودگی را در محیط ایجاد می‌کند موجب تولید انرژی شده و همه کشورهایی که معاهده NPT را امضا کرده‌اند قصد دارند از این انرژی استفاده کنند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک با بیان اینکه حرفی که از سوی آمریکایی‌ها زده شده است حرف تازه‌ای نیست، تصریح کرد: مواضع جمهوری اسلامی کاملا با این امر مغایر است و جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه زیر بار تحمیل‌هایی که خارج از قواعد بین‌المللی و از سوی آمریکایی‌ها به این کشور تحمیل می شود نخواهد رفت.

ولایتی در دیدار با قائم مقام وزیر امور خارجه کویت با اشاره به سفر امیر کویت به تهران گفت: اخیرا شاهد سفرهای جناب شیخ صبا امیر کویت در تهران بودیم که در دیدار وی با مقام معظم رهبری خاطرات گذشته احیا شده و این امر مثبت و ارزشمندی بود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری