تحلیل‌گر مسائل سیاسی گفت: کشورهایی که حامیان دیروز صدام بودند، امروز در قالب 1+5 به دنبال مذاکره با ایران در موضوع هسته‌ای هستند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، محمد جعفری در مراسم گرامیداشت دفاع مقدس که دوشنبه شب به همت جبهه پیروان خط امام و رهبری و مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم در مجتمع آموزشی طلوع مهر برگزار شد، با اشاره به اینکه 34 سال از شروع حمله عراق به ایران می‌گذرد اظهار کرد: صدام جنگ رسمی خود را در روز 31 شهریور با بمباران برخی مراکز نظامی، فرودگاه‌ها و نقاط حساس کشور آغاز کرد.

وی با اشاره به اینکه جنگ ایران و عراق فقط جنبه نظامی نداشت و ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نیز به همراه داشت بیان کرد: بعد اجتماعی جنگ تحمیلی از ابعادی است که باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا مردم ایران بر خلاف جنگ‌های گذشته این نبرد را ماجرای خودشان می‌دانستند و هر کدام به نوعی درگیر آن شدند.

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امام خمینی (ره) با فرصت‌شناسی حساب شده توانست با انقلابی که به وجود آورد ایران را از دست آمریکا درآورد اظهار کرد: این امر برای آمریکا موضوع کمی نبود و دولتمردان آمریکایی در این مورد غافلگیر شدند و از آنجایی که این کشور یکی از قدرت‌های جهانی بود ملت ایران را در مصافی جهانی وارد کرد.

جعفری با اشاره به اینکه در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی آمریکا با نقشه‌هایی همچون ترور و ایجاد نابسامانی به دنبال نابودی جمهوری اسلامی ایران بود اظهار کرد: آمریکا مجوز داشت تا از طرق مختلف و با بهره‌گیری از تمام روش‌های موجود به دنبال از بین بردن نظام اسلامی باشد و در این مسیر از هیچ تلاشی دریغ نکرد.

وی آغاز تحرکات سیاسی توسط بنی‌صدر در اسفند 59 و آغاز جنگ مسلحانه مسعود رجوی علیه جمهوری اسلامی ایران، هم‌زمان با تهاجم صدام را از جمله برنامه‌های آمریکا علیه ایران دانست و بیان کرد: در خرداد ماه سال 60 بنی‌صدر به دنبال ایجاد کودتای نظامی در تهران بود که در همین زمان از سمتش توسط امام (ره) عزل شد.

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تیرماه سال 60 پرآشوب‌ترین سال جمهوری اسلامی ایران بود بیان کرد: در تابستان سال 60 اوضاع نابسامان جنگ، شهادت رئیس قوه قضائیه، برکناری رئیس جمهور، ترورها و انفجارهای متعدد در کشور همه نشان از مصاف جهانی علیه ایران بود و افقی روشن پیش روی دشمنان قرار داده بود.

جعفری پاییز سال 60 را نقطه آغاز تحول در ایران دانست و بیان کرد: با تغییراتی که امام راحل در ساختار نظام انجام داد پیروزی‌های رزمندگان اسلام آغاز شد و نظامی که در تابستان 60 زیر شدیدترین فشارها بود توانست در سریعترین زمان تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کند که این تغییر وضعیت نیرویی غیر طبیعی بود که باید تحلیل شود.

وی افزود: ریشه همه حوادثی که در 34 سال گذشته برای ملت ایران به وقوع پیوست در پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی است.

این کارشناس مسائل سیاسی به جنگ عراق علیه کویت و تشکیل طالبان توسط آمریکا اشاره کرد و گفت: در خرداد سال 70 بالاترین زندانی‌های عربستان را اهل سنت تشکیل می‌دادند؛ القاعده که ایجاد شد حادثه 11 سپتامبر را ایجاد کرد که این حوادث سبب حمله امریکا به افغانستان و سپس عراق و شکست صدام شد و بعد از آن حکومتی شیعه در عراق روی کار آمد که مد نظر ایران بود و امروز می‌بینیم با یک فتوای مرجعیت شیعه، مردم عراق چگونه به میدان آمده و مقابل تروریست‌ها ایستادگی می‌کنند.

جعفری ادامه داد: صدام حسین توسط آمریکا، فرانسه، آلمان، چین، روسیه و انگلیس حمایت می‌شد و در واقع باید گفت تمام قدرت‌های جهانی علیه نظام اسلامی بسیج شدند و امروز می‌بینیم همان کشورها امروز بر سر میز مذاکرات 1+5 نشسته‌اند.

وی با اشاره به اینکه این تصویر 34 سال گذشته نیز وجود داشت ابراز کرد: امروز همان تصویر را مشاهده می‌کنیم که ایران یک تنه مقابل همان کشورها ایستاده و از حقانیتش دفاع می‌کند.

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امروز مشکلات زیادی داریم که دشمن به ما تحمیل کرده و مشکلات دیگری نیز وجود دارد که حاصل اختلافات و سوء مدیریت‌های داخلی است ولی با تمام مشکلات و موانع توانستیم مسیر انقلاب را به سلامت تا امروز طی کنیم و دلیل این موفقیت ایمان مردم به خدا بود که از دل آن تبعیت از امام راحل و مقام معظم رهبری و وحدت و همدلی بیرون آمد.

جعفری با تاکید بر اینکه دشمنان در سوریه می‌‌خواستند حکومت علوی را سرنگون کنند بیان کرد: امروز شهرهای مهمی که پایتخت‌های اهل سنت به شمار می‌آمد توسط شیعیان اداره می‌‌شود، شام نیز یکی از پایتخت‌های مهم اهل سنت بوده و این برای تحریک عواطف اهل سنت موضوع مناسبی بود که به وسیله آن جوانان را تحریک کرده و آنها را وارد میدان مبارزه با شیعه کنند.

وی افزود: دشمنان برای فروپاشی نظام سوریه از بسیاری از کشورها نیرو اعزام کرده و از ظرفیت‌ نهاد‌های بین‌المللی نیز بهره‌برداری کردند ولی با حمایت‌های ایران، حزب‌الله و تدابیر بشار اسد تمام نقشه‌های آنها نقش بر آب شد و نتوانستند در سوریه به مقاصدشان برسند و در ادامه نیز اختلافات گسترده‌ای هم بین گروه‌های تروریستی و هم بین حامیان آنها ایجاد شده که باعث ایجاد درگیری‌های شدید بینشان شده است.

جعفری با اشاره به اینکه فداکاری شهدا عامل باز شدن مسیر برای پیشرفت و درخشش نظام جمهوری اسلامی ایران در جهان شد، بیان کرد: روندی که ملت ایران برای رسیدن به عزت و اقتدار انتخاب کرده تا حد زیادی موفق بوده ولی می‌توانیم با ایمان به خدا، توکل و همدلی این نظام الهی را بیش از پیش مقتدر کنیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری