کد خبر: 7267

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: اگر مدارس چهارگانه کار خود را درست انجام دهند، جامعه سالم و پیشرو و موفق و سربلندی را شاهد خواهیم بود.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا؛ این مرجع تقلید در دیدار با مدیرکل آموزش و پرورش و جمعی از فرهنگیان استان قم، در سخنانی با اشاره به این‌که «معلمان یکی از حساس‌ترین برنامه‌های کشور را برعهده دارند» گفت: یکی از معجزات اسلام و پیامبر(ص) این است که از جهل عرب برخاست و مدافع علم و دانش شد.

وی با بیان این‌که «نبی مکرم اسلام(ص) علم را مهم‌ترین سرمایه بشر عنوان کرده‌اند» گفت: ۱۴۰۰ سال از آن زمان گذشته است اما هنوز هیچ مکتبی بر علم آموزی نظیر اسلام تاکید نکرده است.

این مرجع تقلید با اشاره به این‌که «اسلام برای علم هیچ‌گونه محدودیتی از نظر زمان و مکان و مقدار و تلاش استاد قائل نیست» تصریح کرد: بر اساس روایات، انسان باید تا زمان مرگ خود به علم آموزی اهتمام داشته باشد.

مکارم‌شیرازی با بیان این‌که «هرمکانی که علم در آن پیدا شود، باید به آن مراجعه کرد» گفت: علم آموزی فقط شامل علوم دینی نمی‌شود و از نظر مکان هم نامحدود است.

به گزارش حوزه‌نیوز، وی با اشاره به این‌که «بر اساس روایات تاکید شده است، طلب علم کنید اگرچه به اعماق دریا بروید و خون‌تان را فدا کنید» تصریح کرد: این مسئله نشان دهنده این است که تلاش برای علم‌آموزی نامحدود است.

وی با بیان این‌که «در روایات نگفته‌اند برای علم‌آموزی فقط باید به استاد مسلمان مراجعه کرد» گفت: حکمت در اسلام و روایات به معنای علم و دانش است؛ علم گمشده انسان با ایمان است و نزد هر کسی که باشد به دنبال مطالبه آن می‌رود و علم متعلق به وطن خاصی نیست.

این مرجع تقلید با اشاره به این‌که «یکی از معجزات اسلام این بود که از محیط تعصب، جهل، خون‌ریزی و خشونت برخاست و به بشر معرفی شد» اظهار کرد: ما به این مکتب افتخار می‌کنیم و تاکید بر علم آموزی از اصول حقانیت اسلام است.

این مفسر برجسته قرآن کریم با اشاره به جایگاه والای معلمان، گفت: در روایات تاکید شده است که علم آموزی برات آزادی برای معلم، دانش‌آموز، پدر و مادر دارد.

مکارم شیرازی با بیان این‌که «اولین مدرسه بچه‌ها، دامان پدر و مادر است» اظهار کرد: مدرسه‌های بعدی، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و رسانه‌ها هستند و اگر مدارس چهارگانه کار خود را درست انجام دهند، جامعه سالم و پیشرو و موفق و سربلندی را شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به این‌که «اطمینان داشته باشید که در شرایطی زندگی می‌کنیم که فساد از در و دیوار می‌بارد» گفت: ماهواره‌ها و رسانه‌های فاسد در همه نقاط نفوذ کرده‌اند و این مساله وظایف معلمان را سنگین می‌کند که کاری کنند تا دانش‌آموزان را با تقویت نیروی ایمان در مقابل عوامل فساد مقاوم کنند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: اگر آموزش و پرورش کار خود را فقط تعلیم دادن بداند و به مساله تربیت کاری نداشته باشد، جامعه دچار مشکلاتی خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که «اعضای کنگره آمریکا افراد تحصیل کرده بی تقوا هستند» گفت: کنگره آمریکا در جنگ غزه تشکیل جلسه داد و مصوب کرد که پول بیشتری به اسرائیل بدهند تا خون بیشتری از زنان و کودکان را بریزد، چرا که اعضای کنگره تحصیلات بدون تقوا و مسئولیت الهی دارند.

مکارم شیرازی با بیان این‌که «کسانی که در کنار تحصیلات، پایه‌های اخلاقی را در خود محکم کرده باشند، در کارخانجات سلاح‌های کشتار جمعی کار نخواهند کرد» گفت: دانش آموزان امانت‌های الهی هستند که در اختیار فرهنگیان برای علم‌آموزی قرار دارند.

وی با اشاره به این‌که «بنده در خانواده مذهبی متولد شدم که پدرم روحانی نبود» اظهار کرد: بنده استاد شیمی داشتم که به تازگی از دنیا رفتند؛ ایشان در زمان رضاخان بسیار خوب درس می‌داد و احکام و دین را نیز به ما یاد می‌داد و این مسائل در بنده اثراتی گذاشت که به سمت دین جذب شوم و علاقه به علوم دینی را معلم شیمی در بنده ایجاد کرد.

وی با بیان این‌که «معلمان توانایی ساختن مراجع تقلید را نیز دارند» گفت: اجر و پاداش الهی برای معلمان همواره در درگاه الهی محفوط است.

این مرجع تقلید با تاکید بر این‌که «جمهوری اسلامی باید از کشورهایی باشد که در رده‌های برتر علمی دنیا مطرح شود» گفت: البته این مسئله در حال انجام شدن است و در زمینه علمی تلاش‌های خوبی صورت گرفته است اگرچه نیاز به تقویت آن می‌باشد.

مکارم شیرازی خطاب به فرهنگیان تاکید کرد: به ترییت اخلاقی دانش آموزان باید اهتمام خاصی داشته باشید و از این فرصت برای خدمت به دین و کشور استفاده کنید، چرا که مسیر علم آموزی، حرکت به سمت تقوا و دیانت است.

وی در پایان با تاکید بر تربیت اخلاقی دانش آموزان، خاطرنشان کرد: اگر نوجوانی از نظر اخلاقی ضعیف باشد دیگران را نیز به خطر می‌اندازد و برای حفظ فرزندان خود نیز که شده است باید تلاش کرد تا به اخلاق و تقوا در مدارس توجه بیشتری صورت گیرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری