عضو هیئت رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: باید در کشور همصدا شویم و بگوییم که کار تخصصی باید به متخصصان امر سپرده شود که متاسفانه در بخش صنعت ساختمان امروز این جایگاه در دست متخصصان نیست.

خبرگزاری فارس: ساختمان‌سازی در کشور باید به متخصصان امر سپرده شود

به گزارش قم خبر به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی قم، حمید بدیعی در جمع اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم با اشاره به تصویب خطی‌مشی سازمان نظام مهندسی ساختمان در 17 بند اظهار کرد: این خطی‌مشی در ابتدای سال جاری تدوین و برای دریافت نظرات به هیئت مدیره استان‌ها ارسال شد و پس از جمع‌بندی پیشنهادات در نهایت این خطی مشی در 17 بند در گردهمایی روسای نظام‌های مهندسی که در استان مازندران برگزار شد به تصویب رسید و در تیر ماه سال جاری نیز در هفدهمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان مصوب شد.

وی گفت: با تصویب این خطی مشی سازمان نظام مهندسی ساختمان برای نخستین بار دارای خطی مشی مصوب شد تا برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان‌های نظام مهندسی در استانها در این چهارچوب حرکت کنند.

مشاور امور استان‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه دفاع از منافع بهره بردار شعار محوری شورای مرکزی دوره ششم است افزود: معتقدیم که باید منافع بهره‌بردار اصل قرار گیرد و در حقیقت ما نمی‌توانیم از منافع مهندسان دفاع کنیم مگر آنکه توجه به منافع بهره‌برداران را اصل قرار دهیم.

بدیعی با بیان اینکه اشتغال پایدار مهندسان را باید به منافع بهره‌برداران گره بزنیم ابراز کرد: داشتن خانه خوب، زیبا، ایمن و با کارآیی و بهره‌وری مناسب حق مردم و بهره‌برداران است و ما باید در راستای حفظ سرمایه‌های ملی بیش از گذشته توجه داشته باشیم.

وی بیان داشت: باید در کشور هم صدا شویم و بگوییم که کار تخصصی باید به متخصصان امر سپرده شود که متاسفانه در بخش صنعت ساختمان امروز این جایگاه در دست متخصصان نیست و ما باید این بحث را اجتماعی کنیم و برای فرهنگ سازی در این زمینه تلاش کنیم.

وی تصریح کرد: این حق مردم و بهره برداران است که ساختمان آنها به دست افراد صاحب صلاحیت احداث شود و اگر این اتفاق رخ ندهد ساختمان‌هایی که باید 100 سال عمر کنند به ساختمان‌هایی با عمر مفید 30 سال مبدل خواهند شد که این امر در نتیجه ساخت‌وساز توسط افراد فاقد صلاحیت و متخصص است.

عضو هیئت رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد: ساختمان تولیدکننده صاحب صلاحیت می‌خواهد و به عبارت دیگر در صنعت ساختمان باید به دنبال افراد پاسخگو باشیم که در این صورت سایر افراد غیرمتخصص از گردونه رقابت حذف خواهند شد.

بدیعی در بخش دیگری از سخنان خود سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم را سازمانی پیشتاز در بسیاری از امور برشمرد و اظهار کرد: ممکن است بخشی از خدمات مهندسی در برخی از استان‌ها به صورت صوری باشد اما خدمات مهندسی که در قم و از سوی نظام مهندسی این استان ارائه می‌شود، بین استان‌های کشور از جایگاه بالایی برخوردار است.

مشاور امور استان‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، ارائه خدمات مهندسی واقعی در قم را نتیجه تلاش اعضای هیئت مدیره در طول این سال‌ها و همچنین به دلیل جایگاه ویژه و خاص شهر مقدس قم عنوان کرد.

وی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در بحث رعایت مقررات ملی در سال‌های اخیر در کشور پیشتاز بوده است افزود: به دلیل ویژگی‌هایی که در قم وجود دارد تصمیم گرفته شد تا دبیرخانه اخلاق حرفه‌ای و برخورد با تخلفات حرفه‌ای در قم راه‌اندازی شود که امیدواریم این دبیرخانه هرچه زودتر برنامه‌های عملیاتی خود را ارائه کند.

عضو هیئت رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان افزود: برنامه‌های آموزشی و پژوهشی خوبی در نظام مهندسی قم در حال اجرا است که امیدواریم تجربیات نظام مهندسی قم در این زمینه‌ها به سایر استان‌ها منتقل شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری