کد خبر: 6801

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه و امور اروپایی جمهوری اسلواکی، همکاری دوجانبه ایران و اسلواکی را ریشه‌دار و تاریخی خواند و گفت: تشدید تحریم‌ها در میانه راه مذاکرات هیچ توجیه سیاسی ندارد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در دیدار معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه و امور اروپایی جمهوری اسلواکی، همکاری دوجانبه ایران و اسلواکی را ریشه‌دار و تاریخی خواند و گفت: تاکنون وضعیت نامطلوبی در روابط دو کشور نبوده و در شرایط جدید نیز باید ظرفیت‌ها را برای گسترش روابط ارتقا داد.

وی اسخ به سؤال معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه اسلواکی در این مورد که «نظر شما درباره مذاکرات هسته‌ای چیست؟»، گفت: با تحلیل مجموعه اتفاقات، مخصوصاً در دوره جدید، ایران در اهداف طرف‌های مذاکره تردید دارد، چون راه‌حل این مسئله مذاکره است و تشدید تحریم‌ها در میانه راه مذاکرات، هیچ توجیه سیاسی ندارد.

هاشمی رفسنجانی با بیان اقدامات ایران برای جلب اعتماد جهانی، گفت: در حرف و عمل ثابت کردیم که مانند همه کشورها به دنبال استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای هستیم که دانش آن در ایران بومی شده است و در جنگ تحمیلی نشان دادیم که از کاربرد سلاح کشتار جمعی متنفر هستیم.

وی راستی‌آزمایی را یکی از اهداف ایران در مذاکرات دانست و گفت: به تعهدات خویش در قبال تحریم‌ها عمل نکردند و انتظار دارند ایران در مسائلی که هیچ تعهدی ندارد، کوتاه بیاید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، احتمال دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را بهانه قدرت‌های جهانی برای کارشکنی در مذاکرات توصیف کرد و گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که استفاده و ساخت سلاح هسته‌ای را براساس مبانی اسلامی و انسانی حرام می‌دانیم، اما حفظ دستاوردهای علمی فرزندان خود در دانش و تکنولوژی هسته‌ای را حق خود می‌دانیم و از آن کوتاه نمی‌آییم.

وی با ارائه تحلیلی از نگاه متفاوت کشورهای اروپایی به اتحادیه اروپایی، رأی مخالفان گسترش اتحادیه در پارلمان، نقش مسائل اوکراین در آینده اروپا، مشکلات امنیتی لیبی و عراق و عمق ناراحتی مردم اروپا از مسائل اقتصادی، گفت: عقل دیپلماتیک حکم می‌کند که اروپایی‌ها با توجه به موقعیت جغرافیایی و منابع غنی انرژی ایران و نقش این کشور در مبارزه با گروه‌های تروریستی، در سیاست‌های خود با جمهوری اسلامی تجدیدنظر کنند.

هاشمی رفسنجانی با تشریح اوضاع کشورهایی که طی دهه اخیر مورد اشغال قدرت‌های جهانی قرار گرفته‌اند و هنوز هم نیروهای نظامی آنها در قالب ناتو حضور دارند، گفت: دستاورد حضور تجاوزگرانه و نسنجیده غرب در کشورهای منطقه، بروز پدیده زشت و خشن تروریسم است که سلاح و منابع مالی خود را از عوامل غرب تهیه می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، حمایت‌های غرب و به خصوص آمریکا از طالبان در افغانستان و داعش در سوریه را چراغ سبز آنها به این گروه‌های تروریستی خواند و گفت: متأسفانه غرب تروریسم را به دو گروه خوب و بد تقسیم می‌کند و براساس منافع خود از بعضی‌ها حمایت و با بعضی‌ها مبارزه می‌کند که این سیاست متناقض، موجب خشم و انزجار مردم آزادی‌خواه و به‌ویژه تحت ستم و ظلم تروریست‌ها شده است.

وی رژیم اشغالگر صهیونیست را مظهر تروریست‌های دولتی در جهان دانست و گفت: وقتی از جنایات اسرائیل در حق مردم مظلوم و بی‌دفاع غزه حمایت می‌کنند، بدیهی است که افکار عمومی جهانی در ادعاهای دروغ آنها تردید کرده که اوضاع پیچیده‌تر می‌شود.

هاشمی رفسنجانی، حضور تروریست‌های ایرانی در مجالس و مراکز غرب را نمونه‌ای دیگر از سیاست یک و بام دو هوا و سردرگمی سیاسی قدرت‌های جهانی خواند و گفت: ایران قربانی تروریسم است و در هر مبارزه‌ای علیه این پدیده زشت حضور دارد، اما از مدعیان جهان انتظار داریم که تفاوت‌های گفتاری و رفتاری خود را حل کنند.

میرو سلاو لایچاک نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از اوضاع اقتصادی اتحادیه اروپا و کشور اسلواکی، گفت: کشور ما هم متأثر از مشکلات اقتصادی بود که در اتحادیه اروپا ایجاد شد.

معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه و امور اروپایی جمهوری اسلواکی، با اشاره به تاریخچه مناسبات ایران و اسلواکی، گفت: سوابق روابط دو کشور به زمانی برمی‌گردد که اسلواکی بخشی از کشور چکسلواکی بود.

وی با اعلام آمادگی برای گسترش روابط در مسائل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی گفت: حضورم در ایران چراغ سبزی برای اعلام آمادگی توسعه همکاری‌ها در همه زمینه ها، به خصوص مذاکرات هسته‌ای است که حل مسائل آن شرط گسترش روابط ایران با همه کشورها، مخصوصاً مجموعه اتحادیه اروپاست.

میرو سلاو لایچاک با اشاره به استفاده کشور متبوعش از مواهب صلح‌آمیز انرژی هسته ای، گفت: استفاده از این انرژی را حق همه کشورها می‌دانیم و خوشحالیم که دولت شما راه مذاکره را برای حل مسائل برگزیده است.

معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه و امور اروپایی جمهوری اسلواکی با ابراز نگرانی از گسترش پدیده تروریسم، ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با آن را ضروری دانست و گفت: با توجه به تجربیات ارزنده و امکانات و مقبولیت ایران در کشورهای منطقه، جمهوری اسلامی می‌تواند در ائتلاف کشورها برای مبارزه با تروریسم مؤثر باشد.

وی درباره مذاکرات هسته‌ای و با تأکید بر عزم خانم اشتون برای حل این مسائل، گفت: بهترین راه، پرهیز از ورود به مسائل سیاسی و توجه به مسائل فنی است.

میرو سلاو لایچاک در توضیح دورنمای اقتصادی اتحادیه اروپا گفت: به خاطر عدم آینده‌نگری در زمان انتخاب یورو به عنوان پول واحد، دچار مشکلات بانکی و به تبع آن اقتصادی شدیم و امیدواریم همه کشورها به تعهدات و مقررات اتحادیه عمل کنند تا دامنه مشکلات گسترش نیابد.

معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه اسلواکی در بخش پایانی سخنان خویش خطاب به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، گفت: تا به حال از خردمندی شما در مسائل سیاسی مطالب زیادی شنیده و خوانده بودم و امروز دیدم که واقعاً تفکرات شما راهکار واقعی حل مسائل داخلی، منطقه‌ای و جهانی است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری