سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به مطرح شدن بحث افزایش پذیرش دانشجو در مقطع دکترای دانشگاه آزاد گفت: این مسئله حتما در اولین جلسه کمیسیون آموزش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش قم خبر ، قاسم جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان دکترای دانشگاه آزاد، گفت: این مسئله حتما در اولین جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی گفت: به نظر می‌رسد این مسئله اتفاق خارج از قاعده‌ای است، زیرا دانشگاه ارکانی دارد که اگر همه آنها با هم پیش نرود حتما آموزش، پژوهش و دانش دچار مشکل می‌شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با بیان اینکه وقتی در مقطع دکتری ظرفیت را چند برابر می‌کنیم باید زیرساخت‌های آن را نیز فراهم کرده باشیم، یادآور شد: سوال ما از دوستان این است که آیا به تعداد همین افزایش ظرفیت به اساتید اضافه شده است؟

وی افزود: در همه جای دنیا مقطع دکتری، پژوهشی است و دانشجو باید رساله تحویل دهد که خود نزدیک ۲۰ واحد درسی است. آیا ما به این اندازه استاد در دانشگاه آزاد داریم که توانایی تدریس در این زمینه را داشته باشد؟ این مسئله وقتی در کنار دانشجویان ارشد که آنها نیز رساله و پایان‌نامه دارند قرار می‌گیرد ابهامات دیگری ایجاد می‌کند.

جعفری تأکید کرد: به نظر می‌رسد در دانشگاه آزاد اتفاقی در حال رخ دادن است و شاید دوستان دانشگاه آزاد احساس می‌کنند سال‌های عقب ماندگی خودشان را این‌گونه باید جبران کنند.

وی با اشاره به مسائل مطرح شده در جلسه عزل فرهاد دانشجو، تصریح کرد: وقتی در جلسه هیئت‌امنا می‌خواستند آقای فرهاد دانشجو را عزل کنند ظاهرا یکی از بزرگان هیئت‌امنا گفته بود آن زمان زور دست شما بود و امروز دست ماست. شاید این مسئله نیز برمبنای همان زور حرکت می‌کند و اگر این‌گونه باشد انصافا کار بسیار نامناسبی است.

سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تصریح کرد: تمام تلاش ما این بود که دانشگاه آزاد قانون و روال طبیعی را بپذیرد، حتی در بحث تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد آنچه که باعث تصویب این مسئله شد، همین دغدغه بود.

جعفری در پایان گفت: در هر صورت در کمیسیون استدلالات دوستان را می‌شنویم چون بحث سیاست علمی است. باید ببینیم آیا امکانات پژوهشی، کارگاهی و آزمایشگاهی در این زمینه در دانشگاه آزاد بسترسازی شده و پاسخ مسئولان دانشگاه آزاد را در این زمینه می‌شنویم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری