یک مقام ارشد آمریکایی روز دوشنبه با حضور در جمع خبرنگاران گفت واشنگتن در مذاکرات با ایران تلاش کرده است تا به تهران اطمینان دهد که منافع مشترکی با این کشور علیه گروه تروریستی «داعش» دارد.

به گزارش قم خبر ، فارس به نقل از نشریه «تایم» نوشت، یک مقام ارشد آمریکایی روز دوشنبه گفت واشنگتن تلاش می‌کند تا به ایران اطمینان دهد که در مبارزه با گروه تروریستی «داعش» اهداف مشترکی با تهران دارد.

وی این اظهارات را پس از آن بیان کرد که مشخص شد آمریکا با وجود اعلام اینکه قصد همکاری با تهران را ندارد، بارها درخواست همکاری را مطرح کرده، اما ایران به دلیل نقش پررنگ واشنگتن در شکل‌گیری و قدرت گرفتن گروه تروریستی «داعش»، این درخواست را رد کرده است.

این مقام ارشد دولتی آمریکا که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت نمایندگان آمریکا در مذاکرات با ایران، تلاش کرده‌اند تا به تهران نشان دهند که طرفین منافع مشترکی علیه داعش دارند.

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه پس از نشست موسوم به «مبارزه با داعش» که در پاریس، پایتخت فرانسه برگزار شد، گفت این کشور در حاشیه مذاکرات هسته‌ای با ایران، گفت‌وگوهایی را نیز در رابطه با داعش با تهران داشته است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید هم گفت: آمریکا در خصوص داعش با ایران مذاکراتی داشته است.

وی افزود: آمریکا برنامه‌ای برای تبادل اطلاعات یا هماهنگی اقدام نظامی در عراق با ایران ندارد.

جان کری: خواهان حفظ کانال ارتباطی با ایران هستیم

در همین حال، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا بر باز بودن کانال ارتباطی با ایران بر سر داعش تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در فرانسه گفت: «این موضوع که ایرانی‌ها به کنفرانس پاریس دعوت نشدند به این معنا نیست که ما برای فهم اینکه اگر آنها با ما همراه شده و یا تحت شرایطی احتمال تغییر(رویکرد ایران) به وجود آید، مخالف ایده برقراری ارتباط(با ایران) باشیم.»

کری افزود: «داشتن یک کانال ارتباطی درباره یکی از بزرگترین موضوعات جهان در حال حاضر، موضوعی است که با عقل سلیم هم سازگار است؛ درها برای حفظ کانال‌های ارتباطی محرمانه با ایران باز است.»

وی به درخواست تلویحی کمک انگلیس از ایران برای کمک به ائتلاف ضدداعش نیز واکنش نشان داد و گفت: آمریکا در اقدام نظامی ضد داعش با ایران هماهنگی نمی‌کند.

وی به مذاکرات هسته‌ای و سفر مقامات ایرانی به نیویورک برای مذاکره در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد و گفت: امیدوارم در دور بعدی مذاکرات هسته‌‌ای به زمینه‌‌های مشترک برسیم.

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: واشنگتن آماده مذاکرات با تهران درباره عراق است.

به گزارش رویترز،‌ جنیفر پساکی مدعی شد: ما با ایران همکاری نظامی علیه عراق نداریم، اما احتمال اینکه در آینده درباره اوضاع عراق با تهران مذاکراتی داشته باشیم، وجود دارد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری