کد خبر: 6731

سخنگوی جنبش انصارالله، دولت یمن را به تلاشی برای دور زدن مطالبات مردمی متهم کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، "محمد عبدالسلام " سخنگوی جنبش انصارالله در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم اظهار داشت: ۱۰ کشور ناظر بر صلح یمن (آمریکا، فرانسه، چین، روسیه، پرتقال، بحرین، عربستان سعودی، امارات، عمان و کویت ) درصدد این هستند که مسیر مذاکرات با دولت را به نقطه صفر بازگردانند.

وی افزود: مذاکرات با دولت یمن ادامه داشت، اما این ۱۰ کشور برای بازگرداندن وضعیت به نقطه صفر مستقیما در روند مذاکرات مداخله کردند.

سخنگوی جنبش انصارالله گفت: عملکرد این کشورها، تاکیدی بر تمایل شدید آنان بر تسلط یافتن بر اداره کشور و نادیده انگاشتن درخواستهای مردم یمن است.

عبدالسلام تاکید کرد: مردم از خواسته ها و اهداف خود دست نخواهند کشید و این روند را تا محقق شدن اهداف خود ادامه خواهند داد.

وی افزود:این کشورها می خواهند با ابتکار خلیج فارس و قطعنامه های شورای امنیت و موارد دیگر، توافقی را که پاسخگوی نیاز مردم است دور بزنند، از این رو ما نیز آشکارا با این اقدام مخالفت کردیم.

عبدالسلام خاطرنشان کرد: این کشورها تلاش دارند تا در این راهکار، اختلال ایجاد کنند و دولت با پذیرفتن ابتکار مذاکرات ریاض، منافع آنان را تامین کند، نه اینکه پاسخگوی نیازهای مردم باشد.

عبدالسلام اظهار داشت: ما معتقدیم اگر به مطالبات مردم پاسخ داده شود، مسأله قابل حل است در غیر این صورت مردم نیز به اعتراضات خود گسترده تر از قبل ادامه خواهند داد.

عبدالسلام روز گذشته نیز طی سخنانی با اعلام شکست مذاکرات جنبش انصارالله و دولت یمن گفت: دلیل شکست مذاکرات نیز دخالت سفرای ۱۰ کشور خارجی ناظر بر طرح ابتکاری شورای همکاری [خلیج فارس] در تدوین توافقنامه است. ما قصد داشتیم توافقنامه را امضا کنیم اما عصر شنبه گذشته، این کشورها دخالت کردند و خواستند که بندهای این توافق خارج از بندهای طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج فارس نباشد. این مسئله همه چیز را تغییر داد و توافقی حاصل نشد.

وی گفت: دخالت مستقیم سفرای این ۱۰ کشور در روند مذاکرات و مناقشات به بازگشت به نقطه صفر منجر شد با اینکه ۸۰ درصد این مذاکرات مثبت و موفق پیش رفته بود.

این ۱۰ کشور عبارتند از: آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه، امارات، بحرین، عربستان، عمان و کویت.

عبدالسلام در ادامه بر افزایش دامنه اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی خبر داد و گفت در صورتی که حاکمیت به خشونت علیه تظاهرات‌کنندگان متوسل شود، ما سکوت نخواهمی کرد. حاکمیت مسئول کشانده شدن کشور به سوی خشونت است.

از سوی دیگر "جمال بن عمر" نماینده سازمان ملل دریمن گفت: دور جدید مذاکرات دولت یمن و جنبش انصار الله با نظارت محافل بین المللی به منظور ایجاد راهکار مسالمت آمیز برای بحران کنونی یمن آغاز شده است.

وی افزود: همه مسائل مبهم برای رسیدن به توافق سیاسی با پشتوانه توافق ملی و قابل اجرا در کوتاه ترین زمان برای تضمین امنیت و ثبات یمن بررسی شد.

وی با اشاره به حساس بودن این مرحله، ابراز امیدواری کرد برای یافتن راهکار مسالمت آمیز،امکان توافق وجود دارد.

بن عمر در همین راستا و برای یافتن راهکاری برای حل بحران کشور با مسؤولان دولتی و نمایندگان جنبش انصارالله دیدار کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری