کد خبر: 6649

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار وزیر خارجه کره شمالی گفت: اگر در طرف مقابل اراده واقعی برای حل مشکل هسته‌ای ایران باشد، می‌توان در اسرع وقت به نتیجه رسید.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «ری سو یونگ» وزیر امور خارجه جمهوری دموکراتیک کره که برای شرکت در پنجاه و سومین اجلاس سالانه سازمان حقوقی – مشورتی آسیایی و آفریقایی آلکو در تهران به سر می‌برد، یکشنبه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن استقبال از سفر وزیر خارجه جمهوری دمکراتیک کره به تهران و با اشاره به روابط تاریخی پیونگ یانگ – تهران گفت: ما آمادگی حمایت همه جانبه از این روابط را داریم.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن اشاره به ایده طرف کره‌ای اظهار داشت: بخش‌های خصوصی ایرانی می‌توانند با فعال شدن در عرصه همکاری‌های اقتصادی فیمابین، نقش بی بدیلی را در گسترش و تعمیق روابط تجاری و اقتصادی دو کشور به عهده گیرند و ضامن ارتقای روابط باشند.

ظریف با اشاره به تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: شدیدترین تحریم‌های تاریخ معاصر علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده که با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر اعتقادات اسلامی و سیاسی خود هیچوقت به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و چنین سلاحی جایی در دکترین نظامی ما نداشته و ما موکدا باتولید و انبار بمب اتمی توسط هر کشوری مخالف بوده و معتقدیم تمامی کشورها باید خلع سلاح هسته‌ای شوند.

وزیر امور خارجه کشورمان با تشریح خلاصه‌ای از مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ گفت: اگر در طرف مقابل اراده واقعی برای حل مشکل هسته‌ای ایران باشد، می‌توان در اسرع وقت به نتیجه رسید.

وی افزود: هیچ کس در ایران حاضر نیست به خاطر تحریم‌های ناعادلانه از حقوق مسلم مردم ایران صرفنظر کند. در عین حال جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی‌دهد کشورهای غربی از ایران مخالف سلاح هسته‌ای تصویری نادرست ترسیم کنند.

ری سو یونگ وزیر امور خارجه جمهوری دمکراتیک کره نیز با اشاره به تاکید تمام رهبران قبلی و کنونی کشورش مبنی بر اهمیت روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت: با توجه به برخی مناطق توسعه اقتصادی ایجاد شده در کره شمالی، دولت متبوعش مشتاق حضور بخش خصوصی ایران در کره می‌باشد و مایل است از طریق گسترش روابط اقتصادی فیمابین، مجموعه همکاری‌های دو کشور در دیگر ابعاد نیز توسعه و گسترش بیشتری یابند.

وزیر خارجه کره شمالی با تقدیر از مواضع اصولی و تعیین کننده ایران گفت: تجربه چند ساله گذشته به خوبی نشان داد که تنها جمهوری اسلامی ایران بود که با شناخت دقیق از وضعیت منطقه خاورمیانه با اتخاذ مواضع اصولی خود، توسعه بحران در این منطقه جهان خصوصا در کشورهایی چون عراق و سوریه را به خوبی کنترل کرد.

وزیر خارجه کره شمالی تحریم‌های وضع شده علیه هر دو کشور را ناعادلانه توصیف کرد و گفت: برغم خواست قدرت‌های زورگو، این تحریم‌ها به اعتماد به نفس و توسعه درونی کشورها کمک کرده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری