کد خبر: 6536

مدیر شرکت توسعه و مهندسی شرکت گاز از اتمام احداث خط لوله صادرات گاز به عراق خبر داد و گفت هم اکنون مشغول انجام تست نشتیابی هستیم.

به گزارش قم خبر ؛ علیرضا غریبی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به آخرین وضعیت احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عراق گفت: عملیات اجرایی احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عراق به اتمام رسیده است و هم اکنون مشغول تست نشت‌یابی این خط لوله هستیم که پس از انجام این عملیات تا اواسط مهر ماه این خط آماده تزریق گاز به عراق است.

مدیرشرکت مهندسی و توسعه گاز با اشاره به اینکه منتظر اتمام این خط لوله صادراتی در خاک عراق هستیم گفت: براساس اطلاعات بدست آمده عملیات احداث این خط در خاک عراق نیز مراحل نهایی خود را سپری می کند.

وی با اشاره به زمان انجام صادرات گاز ایران به عراق تصریح کرد: براساس مذاکراتی که بین ایران و عراق شده است گاز ایران در شرایط نا امن فعلی عراق نمی تواند به این خط تزریق شود به همین دلیل قرار است اوایل سال آینده گاز ایران به عراق برسد ولی در هر صورت تصمیم گیری با مسئولان عالی‌رتبه است و ما فقط مجری احداث خط لوله هستیم.

اخیرا یک منبع آگاه عراقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس از اتمام خط احداث واردات گاز از ایران به منظور سوخت رسانی به نیروگاه خبرداده است.

براساس اظهارات مسئولان شرکت ملی گاز ایران، عراق پس از ترکیه، دومین مقصد صادراتی گاز ایران است که هدف از صادرات گاز ایران به این کشور ۴۰ میلیون نفری تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه های این کشور است.

اولین مذاکرات صادرات گاز ایران به عراق به اواخر دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد باز می‌گردد، به طوری که «تفاهم‌نامه» صادرات گاز ایران به عراق در سال ۹۱ امضا و «قرارداد» صادرات گاز طبیعی بین ایران و عراق در ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۲ بین شرکت ملی گاز ایران و وزارت نیروی عراق در بغداد نهایی شد.

در اولین مذاکرات صورت گرفته میان مسئولان وقت وزارت نفت ایران و عراق قرار بود صادرات گاز در فاز نخست روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب باشد، اما در مذاکرات بعدی حجم صادرات گاز در فاز نخست به ۴۰ میلیون متر مکعب در روز رسید.

اخیرا نیز برخی از مسئولان صنعت نفت اعلام کرده‌اند، حجم صادرات گاز ایران به عراق در دو فاز به روزانه ۹۰ میلیون متر مکعب می‌رسد که براساس قیمت تعیین شده سالانه ۱۷ میلیارد دلار درآمد برای ایران کسب خواهد شد.

براساس مذاکرات صورت گرفته میان مسئولان ایران و عراق قرار است گاز ایران از دو مسیر کرمانشاه و خرمشهر به این کشور صادر شود، به طوری که برای احداث خط لوله صادراتی گاز به بغداد و نیروگاه‌های المنصوره نیاز به احداث ۲۲۷ کیلومتر خط لوله در خاک ایران است که هم اکنون شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران مشغول احداث این خط لوله است.

اولین خط لوله از چارمله استان ایلام تا نفت‌شهر در مرز ایران و عراق به طول ۱۰۰ کیلومتر است که تاکنون ۸۰ درصد تکمیل شده‌است.

گاز صادراتی عراق از فازهای گازی پارس جنوبی و از طریق خط لوله ششم سراسری تامین شود، به طوری که این مسیر صادراتی به عنوان یک انشعاب از خط لوله ششم سراسری محسوب می‌شود.

فاز دوم صادرات گاز ایران به نیروگاه های بصره نیز قرار است، با احداث ١٤٢ کیلومتر خط لوله انتقال گاز صورت گیرد که هم اکنون درحال خرید تجهیزات مورد نیاز برای احداث این مسیر صادراتی هستیم.

در حالی مقامات ایران درگذشته از آغاز صادرات گاز ایران به عراق در فروردین سال جاری خبر داده‌ بودند که علی ماجدی معاون بین‌الملل وزیر نفت می‌گوید هم اکنون امکان صادرات گاز به عراق وجود ندارد.

به گفته معاون وزیر نفت ایران صادرات گاز به عراق از اوایل سال آینده و پس از اتمام ساخت خط لوله انتقال، آغاز خواهد شد.

اخیرا علیرضا غربی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز اعلام کرده است، عملیات اجرایی ٩٧ کیلومتر از خط ٤٨ اینچ صادرات گاز به عراق به پایان رسید و تست این خط لوله برای آماده سازی آن باهدف ارسال گاز به نیروگاه های بغداد با ظرفیت اولیه ٥ میلیون متر مکعب آغاز شده است.

به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، با بهره برداری از این بخش از خط لوله (٩٧ کیلومتر) می توان با لوپ کردن (پوشش دادن) خطوط دیگر به این خط، آماده صادرات گاز به عراق شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری