آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که در حال بررسی درخواست ایران برای محکوم کردن تجاوز پهپاد رژیم صهیونیستی به آسمان کشورمان است.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، گیل تودور، سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که نامه ایران برای محکوم کردن حمله این پهپاد که در نهم سپتامبر ارسال شده بود در اختیار ۱۶۲ عضو آژانس قرار گرفته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ماه گذشته اعلام کرد یک هواپیمای بدون سرنشین که متعلق به اسراییل بوده در حریم هسته‌ای نطنز واقع در مرکز ایران هدف موشک قرار داده و سرنگون کرده است. ایران پس از این حادثه در نامه‌ای خطاب به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یاد آور شدکه کشورش حق دارد تا تمام اقدامات لازم برای دفاع از خاکش را به کار گیرد و از آژانس انتظار دارد تا این تجاوز اسراییل را محکوم کند.

اسراییل پیش از این تهدید کرده است که تاسیسات هسته‌ای ایران را هدف قرار می‌دهد در حالی‌که ایران همواره تاکید کرده است برنامه‌ هسته‌ای اش ماهیت کاملا صلح آمیز دارد و به منظور تولید برق و استفاده‌های پزشکی آن را دنبال می‌کند.

به گزارش ایسنا رضا نجفی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین با ارسال نامه‌ای به یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن اشاره به تجاوز اخیر پهباد جاسوسی رژیم صهیونیستی علیه تاسیسات هسته‌ای صلح آمیز کشورمان در نطنز، این اقدام تجاوزکارانه را قویا" محکوم نمود و ضمن اشاره به غیرقابل نقض بودن حریم تاسیسات صلح آمیز هسته ای خواستار محکومیت آن از سوی جامعه بین المللی گردید.

در بخشی از این نامه آمده است: " این اقدام که بدنبال یاوه سرائی های مکرر مقامات این رژیم در تهدید علیه جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته، نقض فاحش تمامیت ارضی و حاکمیت ملی جمهوری اسلامی ایران به‌شمار رفته و برخلاف اصول حقوق بین الملل و مفاد منشور ملل متحد می‌باشد" .

در بخش دیگری از این نامه ضمن اشاره به قطعنامه‌های آژانس در همین زمینه آمده است: "این اقدام تجاوزکارانه که ماهیت واقعی رژیم اسرائیل را بار دیگر آشکار می‌سازد، بر خلاف قطعنامه‌های کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر غیرقابل نقض بودن حریم فعالیت‌ها و تاسیسات هسته‌ای صلح‌آمیز و از جمله قطعنامه های شماره ۵۳۳ و ۴۴۴ کنفرانس عمومی می باشد، که طی آنها تصریح شده است که "هرگونه حمله نظامی و یا تهدید علیه تاسیسات هسته ای مربوط به اهداف صلح آمیز نقض اصول منشور ملل متحد، حقوق بین‌المللی و اساسنامه آژانس بشمار می رود ".

همچنین در پایان این نامه ضمن تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران حق خود را برای اتخاذ کلیه اقدامات مشروع و لازم در دفاع از تمامیت خود محفوظ می داند، نسبت به چنین اقدامات تحریک آمیزی که پیامدهای جدی برای متجاوز دربرخواهد داشت، هشدار داده شده و از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته شده است تا این اقدام تجاوزکارانه که نقض اساسنامه آژانس و قطعنامه های آن بشمار می رود را محکوم کند.

همچنین در این نامه درخواست شده بود تا این نامه به عنوان سند رسمی آژانس منتشر گردد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری