کد خبر: 6440

اختلافات آمریکا و روسیه درباره موارد نقض قرارداد نظارت تسلیحاتی سال 1987 همچنان ادامه دارد.

به گزارش قم خبر ، العالم به نقل از روزنامه بحرینی "الوسط"، وزارت خارجه آمریکا از ادامه نگرانی های این کشور درباره اقدام روسیه در نقض احتمالی قرارداد تسلیحاتی سال ۱۹۸۷ خبر داد، اما تاکید کرد که گفتگوها میان دو طرف همچنان ادامه دارد.

بر اساس توافق دو جانبه ای که در سال ۱۹۸۷ بین "میخائیل گورباچف" و "رونالد ریگان"، روسای وقت اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا منعقد شد، طرفین متعهد شدند موشک های بالستیک و کروز موجود در زرادخانه های خود با برد بین ۳۰۰۰ تا ۳۴۰۰ مایل را نابود کنند. گفته می‌شود امضای این قرارداد در آن سال به پایان دوران جنگ سرد در روابط دو کشور کمک کرده و نقطه اتکای تلاشهای دو کشور در زمینه‌های کنترل تسلیحاتی شده است.

آمریکا از سال ۲۰۰۸ آزمایش موشک‌های کروز روسیه را نقض این معاهده دانسته و روسیه نیز نصب سپر ضد موشکی آمریکا در اروپا را تهدیدی برای خود می داند.

از آن زمان دو طرف یکدیگر را به نقض توافق تسلیحاتی متهم می کنند. به هرحال نمایندگان آمریکا و روسیه روز پنجشنبه در مسکو درباره این موضوع دیدارو گفت وگو کردند.

وزارت خارجه امریکا در بیانیه ای اعلام کرد: با وجود از بین نرفتن نگرانی های آمریکا در این دیدار، دو طرف دیدگاههای خود را ارائه کرده و با ادامه گفت گوها توافق کردند. در این بیانیه آمده است دو کشور با اشاره به اهمیت این قرارداد بر پایبندی بر آن تاکید کردند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری