کد خبر: 6412

باخشک شدن تالاب های قم و با وزش بادهای شرقی، ریزگردهای نمکی به سمت شهر قم هدایت و سبب آلودگی شهر و یکی از اصلی‌ترین چالش‌های زیست محیطی می شود.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنيم ، از آن نترس که های وهو دارد از آن بترس که سر به تو دارد، این ضرب المثل برای او که به تنهایی دیده نمی شود صدق می کند،اسمش هم معرف خودش است ریز است اما می تواند سبب مختل شدن یک روز کاری فرد شود.

گرد و غبار یا ریزگرد،یک توده‌ای از ذرات جامد، ریز غبار و گاه دود است که در جو پخش شده و دید افقی را میان 1 و 2 کیلومتر محدود می‌کند و برای بیماران تنفسی بسیار زیان‌آور است. ریزگرد همچنین گاه باعث بروز پدیده ماه آبی می‌شود.

در مریخ ریزگرد رویدادی تقریباً همیشگی است که گاه تا ارتفاع 30 کیلومتری (بیش از 5 برابر ارتفاع کوه دماوند از سطح دریا) بالا می‌رود و در فصل تابستان شدت گرفته و توفان‌های شدیدی را ایجاد می‌کند. یکی از دلایل بسیاری از انقراض‌های بزرگ تاریخ - از جمله انقراض دایناسورها - پدیدهٔ ریزگرد است، زیرا این پدیده در موارد بحرانی با جلوگیری از تابش نور خورشید به زمین موجب زمستان جهانی می‌شود.

با وجود بارها، تجربه ورود ریزگردهای  به شهرمان هنوز به نظر می رسد اطلاع رسانی در زمینه تبعات این پدیده در حد مطلوب و کافی نیست و بسیاری نمی دانند که این ذرات کوچک و ریز می تواند چه بلایی سر ریه های انسان بیاورند.

به هنگام بروز پدید گرد و غبار احتمال حملات قلبی، آسمی و ریوی در بیماران قلبی و تنفسی افزایش می یابد، به عقیده یک  متخصص جراحی قلب ،گردوغبار همانند سیگار یکی از ریسک فاکتورهای بیماری‌ قلبی عروقی بوده و می تواند در درازمدت در افراد ایجاد عارضه قلبی کند.

با وجود این ریزگردها در شهر باید افراد مبتلا به بیماریهای ریوی از منزل خارج نشوند و در صورت ضرورت خروج از منزل از ماسک مناسب استفاده کنند و از حضور در محیط های باز خودداری نمایند. و بیماران قلبی عروقی ، سالمندان، مادران باردار و کود کان از هرگونه فعالیت فیزیکی خارج از منزل اجتناب نموده و در صورت ضرورت تردد در فضاهای باز از ماسک مناسب استفاده کنند،سایر افراد نیز از حضور در فضای باز حتی المقدور خودداری کرده و از هرگونه فعالیت فیزیکی و بدنی در فضای باز دوری کنند.

آلودگی هوا، یکی از اصلی ترین چالش‌ های زیست محیطی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم بااشاره به معضل آلودگی هوا، اظهارکرد: باخشک شدن تالاب های قم و با وزش بادهای شرقی، ریزگردهای نمکی به سمت شهر قم هدایت و موجب آلودگی شهر و یکی از اصلی‌ترین چالش‌های زیست محیطی می شود.

محمود علی رکنی بابیان اینکه بیابان زدایی یکی دیگر از دلایل آلودگی هوا در شهر قم است، افزود: برداشت بیش از اندازه از آب های زیرزمینی موجب افت و فشار منفی سد می شود و با جایگزین شدن آب شوربه جای آب شیرین گیاهان از بین می روند و بیابان زایی  تشدید می شود.

وی بیان کرد: وجود واحدهای صنعتی و کوره های آهک، آجر، نخاله ساختمانی در قم از دلایل دیگر وجود ریزگردهای استان قم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم بااشاره به تشکیل کارگروه برای طراحی برنامه های عملی در مقابله با آلودگی هوا در قم، عنوان کرد: دستگاه‌هایی مانند جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، مرکز بهداشت استان قم، هواشناسی، مدیریت بحران استانداری قم در این گروه مشترک تلاش می‌کنند تا وضعیت آلودگی هوا را تا آنجا که ممکن است کنترل و پیش‌بینی کنند.

کاهش 3 درجه دمای هوا، از روز دوشنبه

یحیی زارع بااشاره به وضعیت جوی هوا، اظهارکرد: وضعیت جوی هوا در روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه صاف است و جهت وزش بادها شرقی است.

مدیر کل هواشناسی استان قم افزود: در روزهای پنجشنبه و جمعه سرعت بادها 12تا17 متر در ثانیه همرا با گرد و خاک است که این سرعت وزش باد در روز شنبه به 10 تا 15 متر در ثانیه می رسد و از روز شنبه از شدت گرد و خاک در شهر قم کاسته می شود.

وی بابیان بااشاره  به گرم ترین و خنک ترین نقطه استان قم ، عنوان کرد: شهر قم گرم ترین نقطه با دمای 41 درجه سانتی گراد و راهجرد خنک ترین نقطه با دمای 13 درجه سانتی گراد در طی هفته گذشته است.

زارع از کاهش 3 درجه دمای هوا از روز دوشنبه خبرداد و گفت: بانفوذ توده های هوای خنک از نیمه شمالی کشور، دمای هوای استان قم از روز دوشنبه، 3 درجه سانتی گرد کاهش پیدا می‌کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری