کد خبر: 6377

بهره‌برداری رسمی از سد و نیروگاه سنگ‌توده ۲ به‌عنوان "نخستین سد و نیروگاه ایرانی در تاجیکستان" با حضور روسای جمهوری ایران و تاجیکستان به‌صورت ویدئوکنفرانس در کاخ ملت شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

به‌گزارش قم خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حسن روحانی که برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری شانگهای به تاجیکستان سفر کرده است، به‌صورت ویدئوکنفرانس دستور آغاز بهره‌برداری رسمی از سد و نیروگاه سنگ‌توده ۲ را که با دانش و تلاش متخصصان ایرانی ساخته شده است، صادر کرد.

مهران لطفی مدیرعامل شرکت فراب نیز که در این آیین حضور داشت، در این‌باره گفت: سد و نیروگاه ۲۲۰ مگاواتی سنگ‌توده با توجه به مشکلات ناشی از کمبود شدید برق تاجیکستان در فصل سرما، منبع مطمئنی برای تامین انرژی برق در این کشور است و از این رو، از این طرح به‌عنوان نمونه موفقی از صادرات خدمات فنی و مهندسی متخصصان توانمند ایرانی یاد می‌شود.

وی با بیان اینکه واحد نخست نیروگاه برق‌‌آبی سنگ‌توده ۲ در تاریخ دهم دی‌ماه ۱۳۹۰ وارد شبکه برق جمهوری تاجیکستان شده است، گفت: مجموع برق تولیدشده در این نیروگاه تاکنون، بیش از ۱.۵ میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

مدیرعامل شرکت فراب سپس گفت: با راه‌اندازی طرح سد و نیروگاه سنگ‌توده ۲، تولید انرژی برق‌آبی جمهوری تاجیکستان به میزان یک‌هزار گیگاوات ساعت در سال افزایش یافته است.

لطفی سپس درباره تاریخچه این طرح گفت: براساس یادداشت‌تفاهمی که دی‌ماه ۱۳۸۳ به امضای وزیران نیرو و انرژی ایران و تاجیکستان رسید، احداث سد و نیروگاه سنگ‌توده ۲ در تاجیکستان به شیوه B.O.T (ساخت، بهره‌برداری و انتقال) و در مدت زمان پنج سال به ایران واگذار شد که وزارت نیرو نیز شرکت فراب را به‌عنوان تنها شرکت ایرانی دارای تجربه و تخصص در زمینه احداث نیروگاه‌های برق‌آبی بزرگ به‌عنوان متولی تاسیس شرکت پروژه سد و نیروگاه سنگ‌توده ۲ (سنگاب) انتخاب کرد.

وی افزود: هیات وزیران جمهوری اسلامی ایران نیز بانک توسعه صادرات ایران را به‌عنوان بانک عامل در اعطای تسهیلات موردنیاز برای اجرای طرح تعیین کرد و در اسفندماه سال ۱۳۸۴، آیین کلنگ‌زنی احداث طرح با حضور رییس‌جمهوری تاجیکستان و وزیر نیروی وقت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

مدیرعامل شرکت فراب در ادامه گفت: پس از ۵۸ ماه کار فشرده و شبانه‌روزی دست‌اندرکاران اجرای این طرح بزرگ، واحد نخست نیروگاه برق‌‌آبی سنگ‌توده ۲ در دی‌ماه ۱۳۹۰ وارد شبکه برق جمهوری تاجیکستان شد و تولید انرژی در این نیروگاه آغاز شد.

لطفی درباره هزینه‌های ساخت این سد و نیروگاه، گفت: هزینه‌های ساخت این سد و نیروگاه از سوی بانک توسعه صادرات ایران به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران، دولت تاجیکستان و شرکت پروژه "سنگاب" (وابسته به شرکت فراب)، تامین شده است.

براساس این گزارش، ساختگاه سد و نیروگاه سنگ‌توده ۲ در ۱۸۰ کیلومتری جنوب‌شرقی دوشنبه و در استان ختلان، واقع شده است.

سد سنگ‌توده ۲ از نوع خاکی با هسته رسی مرکزی بوده و طول تاج آن ۳۰۵ متر و عرض تاج آن ۱۲ متر است.

این سد با دارا بودن مخزنی به حجم ۶۶ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب، ۳۱ متر ارتفاع دارد.

نیروگاه این سد نیز از نوع سطحی جریانی است و با دارابودن دو واحد ۱۱۰ مگاواتی و درمجموع ۲۲۰ مگاوات، سالانه یک‌هزار گیگاوات ساعت انرژی تولید می‌کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری