کد خبر: 6362

تابو امبکی میانجی اتحادیه آفریقا در بحران سودان روز چهارشنبه تاکید کرد توافق نامه هایی که هفته گذشته میان اتحادیه آفریقا و شورشیان سودانی امضا شد، پیشرفتی بزرگ در تلاش های کنونی برای پایان دادن به مناقشات این کشور محسوب می شود.

به گزارش قم خبر به نقل از واحد مرکزی خبر؛ تابو امبکی، رئیس جمهور پیشین آفریقای جنوبی، پس از دیدار و مذاکره با عمر البشیر رئیس جمهور سودان، اعلام کرد امضای توافق نامه میان اتحادیه آفریقا و جبهه انقلابی سودان یک گام بزرگ در مسیر گفتگوی ملی سودان محسوب می شود و می تواند زمینه ساز موفقیت ها و پیشرفت های بزرگ تر باشد.

جبهه انقلابی سودان ائتلافی از گروههای شورشی مسلح دارفور، کردفان جنوبی و ایالت نیل آبی است.

در نشستی که هفته گذشته در آدیس آبابا برگزار شد، نمایندگان این گروهها تعهد کردند برای حل و فصل مسالمت آمیز مناقشات سودان تلاش کنند و در گفتگوی سیاسی ملی سودان نیز حضور یابند.

حزب مخالف امت سودان نیز توافق نامه ای مشابه با اتحادیه آفریقا امضا کرده است. نمایندگان دو گروه مخالف دیگر سودان نیز پیش از این قبول کرده بودند در گفتگوی ملی که دولت سودان پیشنهاد کرده است، حضور پیدا کنند. این دو گروه نیز توافق نامه مشابهی با اتحادیه آفریقا امضا کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از خرطوم، عمر البشیر که بیست و پنج سال پیش در پی یک کودتا قدرت را در سودان به دست گرفت، ژانویه گذشته اعلام کرد یک گفتگوی ملی را در کشور آغاز می کند که گروههای شورشی نیز می توانند در آن حضور یابند. اما کمی بعد بازداشت چند تن از رهبران جناح مخالف سودان از جمله صادق المهدی، رهبر حزب امت ( که البته چندی بعد آزاد شد) و همچنین سانسور مستمر مطبوعات و رسانه ها، تردیدهایی جدی درباره اراده و صداقت عمرالبشیر در این زمینه ایجاد کرد.

خبرگزاری رسمی سودان، سونا، اعلام کرد امبکی و البشیر در نشست خود راههای به نتیجه رساندن گفتگوی ملی سودان را بررسی و در این راستا بر ضرورت تحقق آزادیهای سیاسی، آزادی بیان، آزادسازی زندانیان سیاسی به عنوان پیش شرطهای موفقیت گفتگوی ملی سودان تاکید کردند. خبرگزاری سونا افزود امبکی در پایان این نشست اعلام کرد احساس می کند عمرالبشیر واقعا خواستار آن است که گفتگوی ملی سودان به نتیجه برسد.

عبدالله رازق، سردبیر روزنامه سیتزین چاپ سودان روز چهارشنبه اعلام کرد توافق نامه هایی که گروههای شورشی سودان در ادیس ابابا امضا کرده اند، سرآغاز جدیدی برای گفتگوی ملی سودان است که به بن بست رسیده بود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری